Reklama

Niedziela Podlaska

Wszystkim wytrwałym w wierze – „ad maiorem Dei gloriam”

We wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach przeżywała 25-lecie konsekracji pierwszego drewnianego kościoła

Niedziela podlaska 8/2014, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

Grzegorz Konopacki

W tym szczególnym dniu odbyła się Msza św. Bogu dziękowaliśmy za 25 lat istnienia parafii, za dobrodziejów, a szczególnie modliliśmy się za Księdza Proboszcza. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wasilewski, pierwszy wikariusz parafii (8.02-25.08.1989 r.), obecnie proboszcz parafii Pobikry. Przypomniał wiernym początki – jak z pola na skraju miasta, wokół którego był las, powstała za przyczyną Boga jedna z najpiękniejszych parafii w diecezji drohiczyńskiej. Okrągła rocznica skłania, aby przypatrzyć się parafii bliżej.

Proboszczem nowo powstałej parafii został ks. Jan Koc i pełni tę funkcję do chwili obecnej. Jesienią 1988 r. na plac kościelny została przywieziona drewniana kaplica z Nurca Stacji, którą w krótkim czasie powiększono i dostosowano do potrzeb nowej wspólnoty. Poświęcił ją bp Władysław Jędruszuk 5 lutego 1989 r., w uroczystość św. Agaty (drugi patron parafii).

Obecny kościół w stylu neobarokowym został zbudowany w latach 1993 – 2000. Projekt świątyni wykonał mgr inż. Henryk Kosieradzki. Jej poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego przywiezionego z Góry Błogosławieństw z Ziemi Świętej dokonał 12 września 1993 r. bp Władysław Jędruszuk. Natomiast nową świątynię konsekrował 16 kwietnia 2000 r. bp Antoni Pacyfik Dydycz. W miejscu rozebranego, drewnianego kościoła został umieszczony symboliczny kamień z wmurowaną tablicą, nas której widnieje napis: „Wszystkim wytrwałym w wierze 5.02.1989 r.”.

Reklama

Wnętrze obecnej świątyni zdobią trzy ołtarze: główny z pięknym krzyżem wraz z figurami Maryi i św. Jana oraz dwa boczne – Matki Bożej Częstochowskiej i św. Andrzeja Boboli. W kościele znajdują się 20-głosowe organy zbudowane w latach 1999 – 2000 przez Marcina Białkowskiego ze Świeradowa-Zdroju. Ściany przyozdabiają polichromie Tomasza Czajkowskiego i Eryka Marksa, przedstawiające wybrane sceny z Pisma Świętego przybliżające w ten sposób wiernym prawdy dotyczące wiary oraz sceny z życia i męczeństwa patrona parafii św. Andrzeja Boboli. Ponadto zawieszone są stacje Drogi Krzyżowej, wykonane ze srebra i mosiądzu w formie odlewu. Wnętrze świątyni nabiera niezwykłego uroku dzięki witrażom zamieszczonym w oknach z pracowni Romana Godlewskiego. Przedstawiają pielgrzymki bł. Jana Pawła II do Ojczyzny.

Obok kościoła znajdują się również plebania oraz dom parafialny z biblioteką i pokaźnym zapleczem multimedialnym oraz sportowym. Plac kościelny otoczony jest parkanem z cegły klinkierowej i metalowych przęseł. Otoczenie kościoła zdobi bogata roślinność, nawadniana przez komputerowo obsługiwany system zraszaczy. Cały plac przykościelny jest monitorowany.

Obecnie kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach jest jednym z piękniejszych nowoczesnych obiektów sakralnych w Polsce. Świątynia nigdy by nie powstała, gdyby nie ogromne zaangażowanie ks. Jana Koca i ludzi, którzy swoją modlitwą, pracą, cierpieniem oraz ofiarami sprawili, że świątynia istnieje. Przez 25 lat ks. proboszcz i wszyscy parafianie z niezwykłą starannością upiększają i wzbogacają swoje dzieło. Trudno nie docenić starań, wysiłków, poświęcenia i zaangażowania. A wszystko po to, aby człowiek mógł odkryć Boga, zrozumieć samego siebie i wejść w głąb własnej duszy.

2014-02-20 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa wdzięczność

2020-07-28 10:38

Niedziela warszawska 31/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

jubileusz

loretanki

Łukasz Krzysztofka

S. Aniceta Borowska

O apostolstwie słowa drukowanego, zmniejszającym się czytelnictwie i jubileuszu Sióstr Matki Bożej Loretańskiej z s. Anicetą Borowską, przełożoną generalną Zgromadzenia, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: 2 sierpnia rozpoczyna się jubileusz 100-lecia zgromadzenia sióstr loretanek. Co będzie nas czekać przez ten rok?

S. Aniceta Borowska: Terminarz rozpisałyśmy w ten sposób, że uroczystości będą odbywały się przez cały rok we wszystkich domach zgromadzenia w Polsce i za granicą. Choć niektóre terminy mogą ulec zmianie ze względu na pandemię. Miałyśmy mieć 10 października spotkanie w Rumunii. Nie wiemy i czekamy, jak się sytuacja rozwinie.

CZYTAJ DALEJ

Transparentna święta

2020-08-05 07:20

Niedziela Ogólnopolska 32/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

święta

pl.wikipedia.org

O kim mowa? O św. Klarze, której imię z łaciny oznacza jasna, czysta bądź sławna, a zatem i transparentna.

Towarzyszkę św. Franciszka z Asyżu wspominamy w liturgii 11 sierpnia. Tego bowiem dnia umarła, w otoczeniu współsióstr – klarysek. Całe wcześniejsze życie św. Klary było wyjątkowo przejrzyste i czyste. Spisujący jej biografię odnotowują, że pochodziła z zamożnej rodziny osiadłej w Asyżu. Była najstarszą z trzech córek Favarone i Ortolany. Jej mama – Ortolana miała ponoć objawienie, kiedy jeszcze Klara była w jej łonie, że owo „dziecko zabłyśnie swym życiem jaśniej niż słońce”.

Tak też się stało. Kilkunastoletnia Klara zafascynowała się stylem egzystencji św. Franciszka. Mimo sprzeciwu rodziny wraz z siostrą, bł. Agnieszką, wstąpiła do zakonu Pań Ubogich, zwanego potem II Zakonem czy też klaryskami.

Można powiedzieć, że wraz z innymi kobietami przy kościele św. Damiana w Asyżu tworzyła swoiste duchowe, ale również materialne zaplecze dla Braci Mniejszych, czyli franciszkanów. Towarzysze św. Franciszka ewangelizowali, a św. Klara wspierała ich pobożnym, pokutniczym życiem.

Biografowie odnotowują, że miewała różne wizje, m.in. podczas świąt Bożego Narodzenia, kiedy dosłownie widziała i słyszała Pasterkę, choć fizycznie nie była na niej obecna, bo akurat ciężko chorowała. Dlatego też jest m.in. patronką telewizji. Dokonywała również cudów, np. uzdrawiała współsiostry, a także rozmnażała dla nich chleb. W każdym razie to właśnie na jej barkach spoczął trud utrzymania rodziny zakonnej, kiedy zmarł jej duchowy przewodnik i brat – Biedaczyna z Asyżu (1226 r.).

Jej pogrzebowi przewodniczył sam papież – Innocenty IV. Kanonizowano ją już w roku 1255, a więc 2 lata po śmierci. Sztuka prezentuje św. Klarę m.in. z monstrancją w ręku, bowiem według legendy, podczas napadu Saracenów na Asyż, to ona miała wynieść z kościoła Najświętszy Sakrament i w ten sposób, blaskiem wydobywającym się z Hostii, przegonić najeźdźców. Nasza święta darzyła Eucharystię wyjątkowym nabożeństwem, jej życie zaś było na tyle transparentne, że zawsze wskazywało na Chrystusa Pana.

Boże, źródło światła i miłości, Ty ubogaciłeś św. Klarę licznymi cnotami, że zajaśniała nimi na firmamencie Kościoła. Prosimy Cię, niech nas olśni blask jej cnót, a jej wstawiennictwo niech nam pomoże wzrastać w miłości Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Św. Klara, dziewica
ur. w 1193 lub 1194 r. zm. 11 sierpnia 1253 r.

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję