Reklama

Niedziela Sandomierska

Radość dzikowieckiej wspólnoty

Niedziela sandomierska 14/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Msza św.

Ks. Adam Stachowicz

W latach 1945-81 ks. Stanisław Sudoł pełnił posługę duszpasterską w parafii Dzikowiec. W 33 lata po śmierci, 19 marca tego roku, w bazylice katedralnej w Sandomierzu sesją publiczną rozpoczął się proces beatyfikacyjny świątobliwego Kapłana. Kilka dni później, 22 marca wspólnota parafialna w Dzikowcu poprzez modlitwę wyraziła Bogu wdzięczność za 36-letnie świadectwo Sługi Bożego. Zebranych powitał ks. Piotr Kowal, proboszcz miejscowej parafii. Ks. Krzysztof Cisek, promotor procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła przedstawił sprawozdanie z jego otwarcia. Bp Edward Frankowski rozpoczynając Mszę św. o rychłą beatyfikację powiedział: – Chcemy dziś Bogu podziękować za świętość życia i przykład oraz świadectwo jakie pozostawił ks. Sudoł. Jego niestrudzona posługa, wielka asceza i gorliwa modlitwa formowały nie tylko jego osobowość ale także powierzonych mu parafian. Dziś potrzeba nam właśnie takich przejrzystych i klarownych świadków wiary – podkreślał bp E. Frankowski.

Reklama

Mszę św. sprawowało kilkudziesięciu kapłanów. Wspólnie z bardzo licznie zgromadzonymi mieszkańcami Dzikowca modlili się przedstawiciele sąsiednich parafii oraz reprezentanci wspólnot,w których pracował Sługa Boży. Obecni byli też parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Sudoła w Dzikowcu wraz z pocztem sztandarowym. Przybyły także poczty sztandarowe straży grobowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Do Dzikowca przyjechała tego dnia również wspólnota seminaryjna wraz z przełożonymi. W homilii ks. Dariusz Sidor mówił: – Kościół ciągle proponuje nam nowe wzory świętości. Są to przykłady ludzi, którzy za życia stali się przyjaciółmi Boga i żyli w zjednoczeniu z Nim. Oni nie potrzebują beatyfikacji i kanonizacji dla siebie samych, bo już teraz cieszą się oglądaniem Boga twarzą w twarz, czyli osiągnęli pełnię szczęścia. Ich ewentualna beatyfikacja i kanonizacja służą nam, będącym jeszcze w drodze. Kościół w ten sposób przypomina nam o wciąż aktualnym powołaniu do świętości. Czyni to nie po to, byśmy kopiowali czyjąś drogę do świętości, ale po to, abyśmy odkrywali dary, talenty, możliwości, które Bóg złożył w nasze ręce. Wymownym przykładem jest postać Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła, który stał się wzorem gorliwego pasterza oraz znakiem obecności i miłości Boga. Potrzebujemy przykładów świętych, aby uświęcić siebie. Święci to bezinteresowny dar od Boga dla nas wszystkich. Nie zmarnujmy tego daru – podkreślał Kaznodzieja.

– Obecnie odnawiamy Izbę Pamięci w mieszkaniu, które zajmował ks. Sudoł. Już skatalogowaliśmy jego pamiątki osobiste i liturgiczne oraz wyposażenie mieszkania. Natomiast jako wspólnota parafialna i szkoła jego imienia rokrocznie obchodzimy Dni Patrona od 16 marca, dzień jego urodzin do 19 marca, czyli rocznicy śmierci – poinformował ks. Piotr Kowal.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msze w eterze

2020-09-16 11:29

Niedziela warszawska 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

radio

Msza św.

Internet

– Polska, od Bałtyku do Tatr, od wschodnich granic po Odrę i Nysę, przeżywa znamienną godzinę –powiedział bp Jerzy Modzelewski podczas pierwszej transmisji Mszy św.

– Polska, od Bałtyku do Tatr, od wschodnich granic po Odrę i Nysę, przeżywa znamienną godzinę –powiedział bp Jerzy Modzelewski podczas pierwszej transmisji Mszy św.

Atak koronawirusa pokazał, jak potrzebna jest nadawana z warszawskiego kościoła Świętego Krzyża Msza św. radiowa. Jej historia zaczęła się cztery dekady temu.

Początek pandemii: niepewność, strach, epidemiczne obostrzenia, a na niedzielnych Eucharystiach w warszawskich kościołach po kilka osób. Takie wymogi, trzeba zatrzymać wirusa. Dla niektórych Msze św. płynące w eterze z prowadzonego przez Księży Misjonarzy kościoła przy Krakowskim Przedmieściu 3 to jedyna możliwość kontaktu z żywym Słowem Bożym. I tak jest co tydzień, od 40 lat.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Pod Twoją obronę! – II Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

2020-09-25 17:35

Archiwum Organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady ds. Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę.

W liście wystosowanym z tej okazji metropolita wrocławski przypomina, że ubiegłoroczna pierwsza pielgrzymka cieszyła się dużym zainteresowaniem środowiska biznesowego i okazała się ważnym wydarzeniem. Dlatego zwraca się do przedsiębiorców, pracodawców, osób samozatrudnionych i ludzi z inicjatywą z zaproszeniem do przybycia na Jasną Górę w dniu 4 października. Pielgrzymka odbywa się w szczególnym czasie, bo po „wielkim zatrzymaniu”, które „wymusiło tak wiele zmian w naszych zachowaniach, skłoniło do zrewidowania wielu spraw i w wielu wypadkach spowodowało wielkie problemy ekonomiczne. Stając wobec nowych wyzwań, będziemy mogli zawierzyć życie i działalność biznesową Bogu przez wstawiennictwo Maryi” – pisze abp Józef Kupny.

Ksiądz arcybiskup wyraża nadzieję, że spotkanie będzie okazją do duchowego umocnienia i uzyskania światła do podejmowania decyzji a także zintegrowania wszystkich jego uczestników.

Pielgrzymkę organizuje Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Managerów „Nostra Res. Wśród gości specjalnych będą: ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, rekolekcjonista, publicysta. wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Jacek Krzemiński, dziennikarz ekonomiczny, publicysta.

Program pielgrzymki:

8:30 -10:00 – Rejestracja, poranna kawa

10:00-10:15 – Powitanie Pielgrzymów – Ojciec Samuel Pacholski, przeor klasztoru na Jasnej Górze;

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski;

„O potrzebie duszpasterstwa przedsiębiorców” – Ks. Przemysław Król SCJ, Ks. Grzegorz Piątek SCJ

10:15-11:00 – Wystąpienie gościa specjalnego

Ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, rekolekcjonista, publicysta. Wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

11:00-11:45 – Wystąpienie gościa specjalnego

Jacek Krzemiński, dziennikarz ekonomiczny, publicysta

12:00 -12:15 – Zakończenie pierwszej części

12:30-13:30 – Msza Św. w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej

Akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi

13:45-14:45 – Świadectwa przedsiębiorców

14:45-15:00 – Podsumowanie spotkania i zakończenie Koronką do Bożego Miłosierdzia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję