Reklama

Polska

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary do rektorów seminariów w Polsce: potrzeba otwartego formowania przyszłych kapłanów

Na uniwersalność Kościoła i w związku z tym potrzebę otwartego formowania przyszłych kapłanów, aby byli odpowiedzialni za wspólnotę, która ogarnia cały świat, różne kultury i narody wskazał dziś prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard L. Müller podczas spotkania w Łomży z rektorami diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. Tematem 50. Konferencji Rektorów WSD jest w tym roku „Rozeznawanie powołania i przyjmowanie kandydatów do seminarium duchownego".

[ TEMATY ]

seminarium

Włodzimierz Rędzioch

Nowowybrany przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ks. dr Wojciech Rzeszowski powiedział KAI, że spotkanie z kard. Müllerem było niespodzianką, bowiem rektorzy nie wiedzieli wcześniej, że w tym czasie prefekt watykańskiej kongregacji będzie przebywał w Polsce, w okolicach Łomży, gdzie odbywa się właśnie ich spotkanie. – Jego wolą i pragnieniem było, aby spotkać się z Konferencją Rektorów, a naszą radością, że mogliśmy gościć tak znamienitego gościa – zaznaczył ks. Rzeszowski.

Obecność prefekta Kongregacji Nauki Wiary – jak podkreślił ks. Rzeszowski - miała podwójny wymiar: liturgiczny – bowiem pod jego przewodnictwem księża celebrowali Mszę świętą oraz formacyjny i eklezjalny dla rektorów, bo mogli uczestniczyć w spotkaniu, w czasie którego kardynał dzielił się swoją troską o powołania, przyszłość Kościoła, widzianą z perspektywy watykańskiej.

- Przypomniał nam o fundamentalnych rysach duchowości kapłana i jego tożsamości, ale też wskazywał na uniwersalność Kościoła i potrzebę otwartego formowania przyszłych kapłanów, aby byli odpowiedzialni za cały Kościół - wspólnotę, która ogarnia cały świat, różne kultury i narody – powiedział ks. Rzeszowski.

- Jednocześnie jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary wskazywał nam ważne kwestie związane z przemianami świata czy różnymi trudnościami, które z nich mogą wynikać – relacjonował rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Dykasterii, którą kieruje kard. Müller podlegają bowiem także sprawy nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych, dlatego podczas spotkania z rektorami kardynał prefekt radził, aby już na etapie formacji do kapłaństwa pomagać alumnom dojrzewać, a ewentualne problemy rozwiązywać wcześniej, aby można ich było uniknąć w przyszłości.

Głównym tematem tegorocznego, 50. spotkania Konferencji Rektorów jest „Rozeznawanie powołania i przyjmowanie kandydatów do seminarium duchownego”.

Reklama

- To – jak stwierdził w rozmowie z KAI ks. Rzeszowski – temat „standardowy” bo Kościół prowadząc seminaria od wielu lat rozeznaje powołania, jednak zarazem jest to temat nowy bo czasy są inne i inni są kandydaci zgłaszający się do seminariów. Ich inność polega m.in. na tym, że są wychowani przez zupełnie inny świat, nowe formy komunikowania się i nowy styl życia, gdzie przeważa duch konsumpcjonizmu czy hedonizmu, nastawienie na przyjemność, używanie i konsumowanie różnego rodzaju dóbr czy wrażeń zmysłowych.

- O ile samo rozeznawanie jest procesem tradycyjnym, to obecnie wymaga ono nowej wrażliwości, nowej uwagi i przyglądania się młodym ludziom, na ile faktycznie mają łaskę powołania i na ile są zdolni ją zrealizować – zwraca uwagę przewodniczący Konferencji Rektorów. Chodzi bowiem o to, aby znając kandydatów móc dostosować proces formacji do tego kim są, aby był on jak najbardziej owocny. Rozeznanie jest więc przygotowaniem gruntu do dalszej pracy i formacji w przyszłości – dodał.

W programie zjazdu rektorów wiele uwagi poświęcono problemom natury psychoseksualnej seminarzystów. Jak zauważa ks. rektor Rzeszowski, świadomość Kościoła w tej materii jest obecnie dużo większa a i zagrożenia są też dużo większe ze względu na łatwą dostępność w telewizji i internecie materiałów z szeroko rozumianą seksualnością. - Powszechność zjawiska i seksualizacja współczesnego świata wpływa na to, że chcemy czy nie chcemy, kandydaci do seminariów też mają z tym kontakt – wprawdzie w różnym stopniu, choć czasem bywa, że i w problematycznym – stwierdził.

Ks. Rzeszowski zwrócił też uwagę, że obecnie Kościół kładzie znacznie większy akcent na profilaktykę nadużyć seksualnych. – To przynagla też środowiska formacyjne, żeby w tej materii się uwrażliwiały, przygotowywały programy prewencyjne a alumnów do mądrej i roztropnej pracy z młodzieżą. Przyszłym kapłanom, którzy w dużej mierze będą pracować wśród dzieci i młodzieży potrzebna jest umiejętność budowania dobrego kontaktu, wrażliwość związana z rozpoznawaniem ewentualnych nadużyć, czy radzenia sobie z tymi problemami w rozmowie duszpasterskiej czy konfesjonale. Przewodniczący Konferencji Rektorów w rozmowie z KAI podkreślił też, że „aby dobrze pomagać innym, najpierw trzeba pomóc samemu sobie, siebie głębiej rozumieć, by być dojrzałym i zintegrowanym” stąd obecność takiej problematyki na konferencji. - Poświęcamy temu tyle uwagi, żeby w formacji pomagać przyszłym kapłanom integralnie się rozwijać i dojrzewać we wszystkich sferach życia, by z seminariów wychodzili jak najbardziej dojrzali. Taka jest nasza troska, ona dotyczy też sfery psychoseksualnej, która jest jednym z ważnych wymiarów ludzkich, choć ani nie najważniejszym ani nie najmniej ważnym – dodał.

50. Konferencja Rektorów potrwa do czwartku 4 września. Biorą w nich udział rektorzy seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski.

2014-09-02 18:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Profilaktyka Kościoła

Choć nigdy nie uda się wyeliminować pedofilii w 100 proc., to jednak seminaria duchowne już zrobiły wiele, aby temu złu przeciwdziałać

Zarówno wytyczne Stolicy Apostolskiej, jak i Episkopatu Polski, jednoznacznie potępiają pedofilie wśród duchownych. Kościelne instrukcje jasno mówią o zasadach działania, gdy dojdzie do takich podejrzeń, ale także wskazują na profilaktykę w trakcie formacji kandydatów do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Premiera filmu o dzieciach z Przemysłowej

2022-12-07 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich

- Po latach niepamięci, dziś, oddajemy im głos. Dziś przemawiają dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej – powiedział Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i producent projektu filmowego o niemieckim obozie koncentracyjnym.    

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję