Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spacer po muzeum

Dzisiejszą 5. Niedzielę Wielkanocną (18 maja), obchodzimy także jako Międzynarodowy Dzień Muzeów. Dźwięk tej nazwy przywołał we mnie wspomnienie pewnego wydarzenia, poświęconego właśnie tej, nie dość popularnej sztuce, jaką jest muzealnictwo. Była to moja pierwsza tzw. noc muzeów, a spędziłam ją w mieście nie należącym do diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Organizatorzy postarali się, aby każdy zwiedzający znalazł coś odpowiedniego dla swojego gustu i zainteresowań, choć można było się przekonać, że szczególnie chcieli zwrócić uwagę młodego pokolenia na prezentowane eksponaty. Okazało się to słuszną decyzją.

Myślę, że wielki szacunek – szczególnie w naszych czasach – należy się tym, co korzystają ze zbiorów muzealnych, ale jeszcze większy tym, co dbają, by owe zbiory istniały, były w dobrej kondycji, bezpieczne i jeszcze – starają się zarazić innych chęcią ich oglądania... Jestem przekonana, że warto zorganizować wyprawę do jednego z takich ośrodków kultury, by niemal dotykalnie zetknąć się zarówno z przeszłością, jak i teraźniejszością swojego i nie tylko swojego regionu. Dziś chciałabym zaproponować odwiedzenie miejsca, które często mijamy, nie zastanawiając się nad tym, jak wiele może nam dać poświęcenie mu kilku godzin. Bo muzeum jest nie tylko dla koneserów, naukowców, uczniów czy ludzi na co dzień zajmujących się różnymi dziedzinami kultury; to miejsce dobre dla każdego, komu nieobca jest refleksja nad życiem i światem – słowem – dla wszystkich…

Muzeum Zamojskie

Reklama

Za 12 lat będzie obchodzić setną rocznicę swojego istnienia, powstało bowiem w 1926 r. Jego zbiory zajmują przede wszystkim zespół kamienic mieszczańskich, wzniesionych w XVII wieku w północnej pierzei Rynku Wielkiego. Ich właścicielami byli Ormianie, którzy mieszkali w Zamościu od 1585 r., na mocy przywileju wydanego przez Jana Zamoyskiego.

Muzeum Zamojskie w br. jest czynne codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. od 9.00 do 16.00, a w sezonie letnim (od maja do końca września) w godz. od 9.00 do 17.00.

Placówka udostępnia zwiedzającym wystawy stałe:
„Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu”,
„Zamość, Zamoyscy i Ordynacja Zamojska 1580-1939”,
„Sztuka ludowa Zamojszczyzny”
„Rejtan wg Matejki – Georga Fischhofa” (Ten unikatowy obraz został namalowany w Wiedniu w 1896 r., ma 6 m długości i prawie 2 m wysokości!).

Reklama

Są także prezentacje czasowe, wśród których zaplanowano m.in.:
od maja do listopada wystawę z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej pt. „W okopach I wojny światowej. Historia Braci Pomarańskich”, w czerwcu „Włoskie motywy w pasjach kolekcjonerów” – wystawę w ramach VII Zamojskiego Festiwalu Kultury „Arte, Cultura, Musica, E...”, od czerwca do lipca „Cykl – Leśmianowi. Rzeźba ceramiczna Katarzyny Handzlik”, (ta wystawa będzie prezentowana w Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego – dawne Kasyno Kozackie na Plantach Zamojskich, ul. Łukasińskiego 2a),
w grudniu wystawę „Lud – jego zwyczaje, sposób życia, podania, gusła…”, zorganizowaną z okazji 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga.

Jeszcze do końca maja br. można oglądać wystawę obrazów Ireny Kubickiej „Zrodzone z tęsknoty”. Autorka pochodzi z Zamościa, tu spędziła dzieciństwo i lata szkolne – jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, studiowała w Gdańsku i w Warszawie. Obecnie mieszka w Kanadzie.

Podaję oczywiście jedynie wybrane propozycje Muzeum Zamojskiego; decydując się na zwiedzanie, przekonamy się, jak wiele jeszcze zawiera jego oferta. Warto też skorzystać z aktualnych informacji zawartych na stronie internetowej: muzeum-zamojskie.pl.

MUZEUM ZAMOJSKIE W ZAMOŚCIU
22-400 Zamość ul. Ormiańska 30
tel. 84 638 64 94 – 95
fax. 84 638-42-02
e-mail: biuro@muzeum-zamojskie.pl

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W kolorowej izbie – udekoruj świat barwnymi wycinankami

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

muzeum

Wieluń

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Pod takim tytułem odbyły się warsztaty w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Poprowadził je etnograf Tomasz Spychała.

Zajęcia odbyły się w sali ekspozycji stałej, obrazującej różne dziedziny tradycyjnej kultury ludowej z przełomu XIX i XX wieku, zatytułowanej „Życie codzienne wsi wieluńskiej na początku XX wieku”. Uczestnikami zajęć byli podopieczni Świetlicy Terapeutycznej w Wieluniu. Odbywanie zajęć w oryginalnym wnętrzu chaty wiejskiej zachęciło uczestników do wykonywania kolorowych wycinanek. Wycinanki wykrawane z papieru, mówił prowadzący, były oryginalnym polskim zwyczajem. Obwieszano nimi ściany w chatach, także we dworach. Jak mówi tradycja, zajmowały się tym gospodynie i młode dziewczęta, które w każdej wolnej chwili tworzyły przemyślne wzorki z papieru, także piękne kwiaty, a wszystko po to by uczynić życie barwniejszym i „zakleić” wyglądającą z kątów biedę…

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

#Święty4ever, czyli papieskie urodziny w mediach społecznościowych

2021-05-18 08:16

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

Inicjatorzy akcji #Święty4ever zachęcają do uczczenia 101. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w mediach społecznościowych. By włączyć się do wspólnego upamiętnienia papieskich urodzin, wystarczy kilka prostych kroków.

Pierwszy z nich to zamieszczenie wpisu w mediach społecznościowych. Musi on zawierać jedno/dwa zdania z nauczania św. Jana Pawła II, chodzi o słowa, które najbardziej do nas trafiają a nie są zbyt znane. Poszukiwania może ułatwić zintegrowana baza tekstów papieskich w języku polskim - nauczaniejp2.pl lub jp2online.pl. To projekty realizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję