Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 8

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

W deszczu łask odnawiamy ducha swego!

Mimo deszczu kilkadziesiąt tysięcy osób już od rana 17 maja uczestniczyło w 19. Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. Hasłem przewodnim były słowa: „Przeznaczyłem was, abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). – Jesteśmy zaskoczeni. To jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi, my nie potrafimy policzyć, ilu ich jest pod tymi parasolami, ale plac jest zajęty. I trwają, trwają. To jest niesamowite – powiedział ks. Mariusz Mik, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. – Ta wierność ludzi, to, że poświęcają swój czas, zdrowie i siły, i to, że są tak zasłuchani, że się modlą. Deszcz w jakiś sposób przeszkadza, ale nie na tyle, żebyśmy mieli zrezygnować ze spotkania, zrezygnować z modlitwy. Nie, trwamy. Bóg dopuszcza to doświadczenie, a przez nie chce nas też umacniać w wierze i czegoś szczególnego dokonywać.

Reklama

Pielgrzymi w płaszczach przeciwdeszczowych, z parasolami, brodząc w błocie na placu jasnogórskim z wielkim entuzjazmem i mocą wznosili pieśni do Ducha Świętego. Spod parasoli wyglądały twarze pogodne i radosne, wyśpiewujące modlitwy uwielbienia. W spotkaniu, jak co roku, uczestniczył bp Bronisław Dembowski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Ze względu na ulewny deszcz podjęto decyzję o skróceniu tegorocznego spotkania, wieńcząc je Mszą św. o godz. 14.30. Eucharystii przewodniczył bp Bronisław Dembowski, a homilię wygłosił ks. Michał Olszewski, sercanin.

Srebrny jubileusz ojców paulinów

Oddali siebie sprawie Chrystusowej

Jubileusz 25 lat służby kapłańskiej 20 maja obchodziło na Jasnej Górze 7 ojców paulinów: o. Piotr Polek, o. Roman Majewski, o. Stanisław Tomoń, o. Jerzy Maj, o. Hieronim Leśniewski, o. Zbigniew Ptak i o. Wojciech Wiszniewski. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył jeden z jubilatów – o. Piotr Polek. Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, i o. Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry. – Chcemy dziękować Bogu za to, że udzielił nam łaski kapłaństwa przed 25 laty – mówił o. Piotr Polek. – Kochani ojcowie, każdy jubileusz ma w sobie aspekt dziękczynienia, ale ma też aspekt powrotu do przeszłości, pewnego podsumowania etapu swojego życia kapłańskiego, refleksji, wyciągnięcia wniosków na przyszłość. To wszystko zawiera się w jubileuszu – mówił w homilii o. przeor Łukasz Buzun. – Chcę dzisiaj dziękować za ojców, za ich posługę. (...) Dziękujemy dziś Bogu, że dał ojcom odwagę do tego wypłynięcia na Jego słowo, do oddania siebie sprawie Chrystusowej. Niech Bóg, który was wezwał do dania tego świadectwa, odpłaca wam stokrotnie – dodał. – Dziś razem z wami pragniemy Bogu wyrazić wdzięczność za to, że dał każdemu z was tę ogromną łaskę trwania w wierności w Chrystusowym kapłaństwie. Wasza posługa to pauliński zakon, kapłaństwo pełnione w tym zakonie. Jako wspólnota dziękujemy za wasz wzór życia, za wasze przepowiadanie Chrystusa i słowem, i – przede wszystkim – przykładem własnego życia – powiedział do srebrnych jubilatów o. generał Arnold Chrapkowski.

Krótko

17 maja modliła się na Jasnej Górze 25. Pielgrzymka Pracowników Telekomunikacji z udziałem ok. 2 tys. osób. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. Obecni byli m.in.: Bruno Duthoit, prezes Orange Polska, i Jacek Kowalski, członek zarządu Orange Polska.

17 maja przybyła Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Dziuba, biskup diecezji łowickiej, główny kapelan Związku.

W dniach 16-18 maja odbyła się 19. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego z udziałem kilkuset harcerzy. Obecni byli m.in.: ks. Grzegorz Paszka, kapelan pielgrzymki, oraz harcmistrzyni Maria Kotkiewicz, komendantka Hufca ZHP Częstochowa.

18 maja miała miejsce 26. Pielgrzymka Kupiectwa. Przybyli przedstawiciele zrzeszeń kupieckich wraz z pocztami sztandarowymi. Obecni byli m.in.: Tadeusz Zagórski, prezes zarządu Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, wraz z zastępcami Tadeuszem Pankowskim i Stanisławem Sukiennikiem.

18 maja modliła się 17. Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy. Mszy św. przewodniczył ks. dr Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy z Katowic.

Zapowiedzi

6 czerwca – 22. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy

7 czerwca – 26. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików

7 czerwca – 34. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

7 czerwca – 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

7 czerwca – 359. Piesza Pielgrzymka Łowicka

8 czerwca – 30. Pielgrzymka Ogrodników

8 czerwca – 22. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję