Reklama

Miechów

Pielgrzymka dziękczynna za dar kanonizacji

2014-06-05 10:32

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 23/2014, str. 8

TD

Pątników z diecezji kieleckiej nie przestraszyły burze i nawałnice – 850 osób przybyło 17 maja w pierwszej maryjnej pielgrzymce diecezjalnej do „Polskiej Jerozolimy”, czyli do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. – Maryja zawsze prowadzi do swego Syna, a św. Jan Paweł II szczególnie Jej zaufał – mówi „Niedzieli” ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz parafii.

Duszpasterze są zadowoleni z zainteresowania diecezjan Miechowem i taką właśnie formułą pielgrzymowania. – Chcemy pokazać i przybliżać duchowość tego miejsca i towarzyszących mu obiektów. Umacnianiu wiary służyły przede wszystkim sakrament pokuty i Eucharystii, bo bardzo nam zależało, aby jak największa liczba gości przystąpiła w tym dniu do Stołu Pańskiego – dodaje Ksiądz Proboszcz.

850 osób przyjechało do Miechowa z 19. parafii diecezji kieleckiej. Wśród uczestników były grupy m.in. z Chęcin, Skorzeszyc, Mójczy, Słomnik, Buska-Zdroju, Minogi, Nowego Korczyna, Michałowa, Mstyczowa, kilka grup z parafii kieleckich (ze św. Józefa Robotnika, św. Wojciecha, św. Maksymiliana, św. Stanisława BM) oraz 50-osobowa grupa z Krakowa.

Reklama

Grupy zbierały się w Miechowie o godz. 9. Organizatorzy zaopatrzyli je w pakiety złożone z mapki i tekstów odprawianych nabożeństw. Pielgrzymi przede wszystkim modlili się w kaplicy Grobu Bożego, zwiedzali wnętrze bazyliki, począwszy od najstarszych pamiątek, byli w krużgankach, w Muzeum Ziemi Miechowskiej czy zlokalizowanej przy Domu Generała – Galerii Sztuki „U Jaksy”. Przewodnicy przybliżali także wiernym historię Zakonu Bożogrobców i pokazywali ich siedzibę.

Zdaniem organizatorów, wielkim przeżyciem dla uczestników wydarzenia było nawiedzenie komory Grobu Chrystusa – najstarszej kopii grobu jerozolimskiego. – Pielgrzymi ze łzami w oczach obchodzili na kolanach komorę Pustego Grobu, interesowała ich też historia tego miejsca – opowiada ks. Robert Woszczycki, wikariusz w Miechowie. Zdumienie pielgrzymów wzbudzało także piękne wyposażenie bazyliki i jej wyjątkowość oraz rozmach towarzyszących jej obiektów sztuki, kultury. Z kolei ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk zauważa skupienie pielgrzymów podczas adoracji i już zapowiada kolejną taką pielgrzymkę, za rok. – Współpraca z władzami samorządowymi dobrze rokuje na przyszłość. Ożywienie ruchu pielgrzymkowego pozwala powrócić do świetnej tradycji, gdy przez wieki Miechów promieniował na całą Europę – zauważa.

Służą temu także działania kulturotwórcze. Do najnowszych inicjatyw należy cykl koncertów letnich „De Musica in Ecclesia” (uzyskano na to dofinasowanie z programu Mecenat Małopolski. Dodatkowo, z programu „Małopolska Gościnna”, udało się parafii zdobyć dotację na realizację projektu „Wirtualne i piesze wędrówki po Małopolskim Szlaku Bożogrobców”).

A 18 maja, w trakcie pielgrzymki „Totus Tuus” pątnicy uczestniczyli także w nabożeństwie Drogi Krzyżowej po historycznych krużgankach kościelnych, pamiętających czasy św. Jadwigi Królowej i Jagiełły. W bazylice wierni uczestniczyli we Mszy św. Przewodniczył jej ks. Mirosław Kaczmarczyk – proboszcz, a homilię, przybliżającą m.in. teologię kultu Grobu Bożego, powiedział ks. dr Andrzej Kwaśniewski – dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Zachęcał do zgłębiania duchowości bożogrobców. – Ten postulat znalazł zrozumienie wśród księży uczestniczących w pielgrzymce – mówi.

Historia sanktuarium miechowskiego łączy się z wyprawami krzyżowymi i zakonem bożogrobców – ma swe źródła bezpośrednio w Ziemi Świętej. Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Reaktywowany w latach 90. XX wieku zakon ponownie służy idei Grobu Chrystusa w Ziemi Świętej i rozsławia Miechów – swą generalną siedzibę.

Tagi:
pielgrzymka kanonizacja

Piękny jubileusz

2019-12-04 07:37

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 49/2019, str. I

Maria Fortuna-Sudor
Chrześcijańscy przedsiębiorcy w procesji z darami ofiarnymi

Dwa dni trwała XVI Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców Duszpasterstwa „Talent”, a motywem przewodnim był jubileusz 20-lecia działalności. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę 30 listopada (w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach) od cyklu konferencji poświęconych tematyce związanej z wartościami chrześcijańskimi w biznesie. Z kolei w godzinach popołudniowych był czas składania świadectw przedsiębiorców i dyskusje wokół tematu: „Zostać liderem, pozostać sługą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki
- komisja artystyczna - bp Michał Janocha
- komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik
- komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz
- komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski
- sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak
- sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski
- sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński
- sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda
- komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz
- komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon
- komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński
- komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro
- komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Vaněk: Jan Paweł II ważny również dla Czechów

2019-12-12 17:21

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Nie tylko dla Polaków Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu. Podobnie był on postrzegany również w ówczesnej Czechosłowacji. Wskazuje na to prof. Miroslav Vaněk, który w Czeskiej Akademii Nauk jest dyrektorem instytutu historii współczesnej. Wziął on udział w rzymskiej konferencji z okazji 30-lecia aksamitnej rewolucji.

Vatican News
Prof. Vaněk

Podkreśla on, że coraz częściej Czesi powracają do tego wydarzenia i postrzegają je jako swoisty ideał. Przez ostatnich 30 lat ludzie się w Czechach wzbogacili, wiedzą, że ich kraj się rozwinął, ale nie są dzięki temu bardziej szczęśliwi, zadowoleni z życia. Dlatego chętnie powracają w pamięci do aksamitnej rewolucji, do panującego wówczas braterstwa i jedności. W tamtych wydarzeniach szukają orientacji na przyszłość. Ważne jest również to, że w tamtych chwilach kluczową rolę odgrywał Jan Paweł II.

„Rola Jana Pawła II była ogromna. Jego wpływ wykraczał poza granice Polski, a także Europy Wschodniej i Środkowej. Nie można go oczywiście postrzegać w oderwaniu od innych czynników zarówno w polityce międzynarodowej, jak i na szczeblu lokalnym w Czechosłowacji, NRD czy Polsce. One też odegrały swoja rolę i bez nich wszystko to byłoby niemożliwe. Jednakże znaczenie Jana Pawła II w tych wydarzeniach daleko wykracza ponad to wszystko – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Vaněk. – Wczoraj po raz pierwszy w życiu miałem okazję być w Watykanie. I kiedy przechodziłem obok grobu Jana Pawła II, musiałem się zatrzymać. Miałem takie wewnętrzne poczucie, że powinienem tu za coś podziękować, bo i dla mnie było to bardzo ważne. W ówczesnej Czechosłowacji Jan Paweł II wpłynął na postawę wielu ludzi. Pamiętajmy, że tuż przed aksamitną rewolucją była przecież kanonizacja św. Agnieszki, w czym bezpośrednio przejawiała się papieska działalność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem