Reklama

Głos z Torunia

Spotkania z Biblią

Rozkochajmy się w psalmach!

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu 22 maja odbyło się kolejne spotkanie z Biblią zorganizowane przez zespół świeckich z miejscowej parafii. Tym razem jako prelegent wystąpił ks. Sylwester Dober, proboszcz parafii w Zdrojach k. Tucholi (diecezja pelplińska). Ks. Sylwester przed laty posługiwał jako duszpasterz w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu oraz moderator tamtejszych kręgów Domowego Kościoła. Nic dziwnego, że po spotkaniu do dawnego duszpasterza podeszła spora grupa słuchaczy – dawnych parafian i członków wspólnoty.

Umiłowanie psalmów

Konferencja „Moje człowieczeństwo, moje kapłaństwo z Biblią” przybrała formę niezwykle osobistego świadectwa. Ks. Sylwester odsłonił w niej coś ze swego duchowego wnętrza, opowiadając o tym, jak Słowo Boże kształtuje jego życie. W swoim wystąpieniu skoncentrował się na Księdze Psalmów. Podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa, z którego, dzięki pobożności rodziców, pozostało mu umiłowanie niedzielnych nieszporów. „Psalmy uczyły mnie subtelnego myślenia i wypowiadania się o sprawach Bożych. Stały się dla mnie sposobem upartego kołatania do drzwi niebios. Za ich pomocą mogę wyrazić Bogu wszystko: każde przeżycie, uczucie, troskę, radość”.

Ks. Sylwester zwrócił uwagę na wspólnototwórczy wymiar psalmów, znajdujący swój wyraz w liturgii godzin. W dużej mierze opiera się ona na recytowaniu lub śpiewaniu psalmów. Poprzez podział na godziny kanoniczne: wezwanie, godzinę czytań, jutrznię, modlitwę w ciągu dnia, nieszpory i kompletę, oplatają każdy dzień, jednocząc w tej samej modlitwie wiernych w Kościele na całym świecie. Psalmy są trudne do przyjęcia dla człowieka o mentalności technicznej, która z jednej strony stanowi wyraz geniuszu ludzkiego umysłu, zaś z drugiej grozi popadnięciem w poczucie samowystarczalności, gdzie nie ma już miejsca na żywą więź z Bogiem. Prelegent przestrzegał też przed traktowaniem psalmu responsoryjnego śpiewnego podczas Eucharystii jako „gorszej” części, nie tak „ważnej” jak czytania części Liturgii Słowa. „Rozkochajmy się w psalmach. One prowadzą do nieba. Kto wejdzie w głębię psalmów, ten wie, że Bóg nadal działa w tym świecie” – zachęcił na koniec ks. Sylwester

Reklama

Muzyka w Biblii

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o spotkaniu z Biblią z poprzedniego miesiąca, zorganizowanym w tej samej parafii. Spotkanie nosiło tytuł „Biblia w wybranych utworach muzycznych” i miało formułę komentarzy przeplatanych wykonywaniem utworów muzycznych, czy to na żywo, czy odtwarzanych z płyt.

W rolę komentatora wcielił się ks. Wojciech Wierzbicki, proboszcz parafii Święte (dekanat Łasin). Jest on absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie ukończył kierunek muzykoterapia; wcześniej studiował też na wydziale wokalno-aktorskim. Na żywo śpiewali absolwenci i dyplomanci Szkoły Muzycznej w Toruniu: Dominik Dyczek, Daria Domagalska oraz Martyna Walczak, na organach akompaniował im Dawid Wesołowski, organista z toruńskiej bazyliki katedralnej Świętych Janów.

W komentarzach ks. Wojciech Wierzbicki scharakteryzował krótko różne sposoby czerpania inspiracji z Biblii w utworach muzycznych. Wspomniał o utworach, w których wprost cytowane są fragmenty Pisma Świętego, dziełach w bardziej dowolny sposób ukazujących konkretne historie i wątki biblijne (np. opera „Samson i Dalila” Kamila Saint-Saënsa), utworach, które z Biblią łączy jedynie zaczerpnięta z jej kart postać bohatera lub miejsce wydarzeń, ale treść pozostawiona jest wyłącznej interpretacji kompozytora (np. opera „Nabucco” Verdiego).

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślili, iż za sprawą muzyki w jego trakcie wytworzył się niezwykły nastrój, ułatwiający modlitewne skupienie.

Kolejne spotkanie z Biblią odbędzie się 12 czerwca (czwartek) o godz. 18.45 w parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu przy ul. Podgórnej 74. Konferencję pt. „Chrześcijaństwo jako zaczyn nowej kultury” wygłosi ks. prof. Jan Perszon. Zapraszamy!

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: abp Kupny zachęca do modlitwy różańcowej za Ojczyznę

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

Archiwum Niedzieli Wrocławskiej

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny przychylił się do prośby członków Żywego Różańca, Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę i Akcji Katolickiej i zachęcił do modlitwy różańcowej w intencji Polski, Kościoła oraz pokoju na świecie.

Informacja o zachęcie abp. Kupnego została dziś skierowana do duszpasterzy archidiecezji wrocławskiej, jednak prośba jest adresowana nie tylko do duchownych, ale także do członków grup parafialnych oraz osób indywidualnych.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję