Reklama

Aspekty

Dziękujemy za dar koronacji

18 czerwca 1989 r. na skronie Matki Bożej Rokitniańskiej nałożono papieską koronę. Była to pierwsza koronacja w odzyskującej wolność ojczyźnie. W tym roku dziękujemy za 25 lat Jej szczególnego królowania na Ziemiach Zachodnich Polski. Dziękczynienie za koronację zbiegło się w naszej diecezji z dziękczynieniem za dar kanonizacji papieża Jana Pawła II

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

koronacja

Archiwum "Aspektów"

Koronę dla Matki Bożej poświęcił Jan Paweł II

Koronę dla Matki Bożej poświęcił Jan Paweł II

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej nosi szczególne tytuły: Królowej Orła Białego, Pani Obozowej, Królowej Polski i Ziem Zachodnich, Hetmanki, Pani Cierpliwie Słuchającej. Koronacja, którą przed 25 laty dokonali biskupi polscy w Rokitnie, była wyrazem dziękczynienia i uznania za ponad 300 lat opieki Matki Bożej nad zachodnimi rubieżami naszego kraju. Była tu z Białym Orłem na piersi nawet w czasie zaborów.

Reklama

25 lat od pamiętnego dnia koronacji było zatem czasem dziękczynienia za to całe dobro, które Maryja nam wyprosiła u Syna. Przygotowania do tej szczególnej rocznicy rozpoczęły się już pięć lat temu, gdy jako wspólnota diecezjalna dziękowaliśmy za dotychczasową opiekę. Na tegoroczne uroczystości samo sanktuarium przygotowywało się także od dłuższego czasu. Wybudowano nowy refektarz, wyremontowano dom rekolekcyjny, otwarto kawiarnię, uruchomiono Dom św. Marty, zainstalowano solary oraz ocieplono cały kompleks. Nowa kolorystyka koresponduje z kolorami bazyliki. 1 czerwca złożono Matce Bożej jeszcze jeden szczególny dar. Rokitniańscy duszpasterze, parafianie oraz pielgrzymi ofiarowali odremontowane i odrestaurowane organy w bazylice. Specjalny koncert zainaugurował nowy etap służby instrumentu.

Duchowe przygotowanie do rocznicy koronacji podjęły wszystkie grupy i zrzeszenia wiernych, dla których Rokitno jest miejscem formacji i pielgrzymowania. Przez cały rok przybywali do sanktuarium, by zawierzyć siebie Matce Bożej. Działające od roku Diecezjalne Centrum Duchowości Maryjnej także znalazło swoją siedzibę w Rokitnie i służy pielgrzymom.

Rokitno wraz z cudownym obrazem Matki Bożej już dawno przestało być sanktuarium tylko diecezjalnym. Matka Boża Cierpliwie Słuchająca jest patronką Ziem Zachodnich. Ten tytuł nadany jej przez kard. Augusta Hlonda wskazuje rolę, jaką Rokitno odegrało w powojennych dziejach tych ziem. Polacy przybywający z terenów Polski centralnej i zza Buga w jej rokitniańskim wizerunku odnajdywali znajome rysy. W dniu 25. rocznicy koronacji za wszystko, co otrzymaliśmy, dziękujemy Matce Bożej i jednocześnie prosimy o nowe potrzebne łaski.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Kard. Karol Wojtyła do nowotarżan” książka z odnalezionymi kazaniami

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Arturo Mari/Biały Kruk

Odnalezione i niepublikowane dotąd kazania kard. Karola Wojtyły znalazły się w książce pt. „Kard. Karol Wojtyła do nowotarżan” autorstwa burmistrza miasta Marka Stanisława Fryźlewicza. Promocja publikacji z udziałem autora i ks. prof. Kazimierza Panusia z Uniwersytetu Jana Pawła II odbyła się 23 maja w Nowym Targu.

Autor zaznaczył, że pomysł wydania książki pojawił się po beatyfikacji Jana Pawła II, kiedy w ręce wpadły mu dwa kazania kard. Karola Wojtyły wygłoszone w mieście. – Chciałbym, aby słowa kard. Karola Wojtyły zostały na nowo odkryte, a proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny uświadomił nam, że nic nie straciły one na aktualności, o czym świadczy trwająca dzisiaj – tak jak i wtedy – „wojna” o rodzinę – podkreślił Fryźlewicz.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję