Reklama

Duchowość

Abyśmy byli jedno (VII)

Duch Święty jak wiosna

Rok 1967. Stany Zjednoczone. Dwaj profesorowie Uniwersytetu Duquesne w Pittsburghu przeprowadzają rekolekcje dla grupy studentów. Ich celem jest ożywienie wiary w Jezusa. Rozważania oparte są na 4. pierwszych rozdziałach Dziejów Apostolskich. Wieczorem uczestnicy przeżywają wylanie Ducha Świętego. Otrzymując dar modlitwy w językach, namacalnie doświadczają tego, co było udziałem Apostołów. Wkrótce chrzest w Duchu Świętym staje się centralnym doświadczeniem dynamicznie rozwijającego się odtąd ruchu – Odnowy w Duchu Świętym

Początki Odnowy w Polsce sięgają 1975 r. Propagatorami ruchu byli: ks. Marian Piątkowski (Poznań), ks. Bronisław Dembowski (Warszawa), o. Adam Schulz SJ, ks. Andrzej Grefkowicz (Warszawa), o. Józef Kozłowski SJ (Łódź) i ks. Franciszek Płonka (Kraków). W 1977 r. w Warszawie tworzą się pierwsze grupy modlitewne pod opieką ks. Bronisława Dembowskiego. Początkowo koncentrowano się głównie na charyzmatach, używając nazwy Odnowy Charyzmatycznej. Dużo ważniejszy jest jednak sam ich Dawca – Duch Święty – i stąd częściej mówimy o Odnowie w Duchu Świętym. Charakterystyczne dla wspólnoty jest to, że jej członkowie są tylko narzędziami Ducha Świętego, który inspiruje, zachęca, prowadzi i dokonuje wielu dzieł.

W jednym Duchu

Domeną Odnowy jest ewangelizacja. Wspólnoty organizują różne formy rekolekcji, spotkań formacyjnych i uwielbieniowych. Prowadzą działalność wydawniczą. Jedną z głównych form ewangelizacji są Seminaria Odnowy w Duchu Świętym i Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy, które kończą się chrztem w Duchu Świętym. Odnowa wnosi zatem do współczesnego Kościoła radosną dynamikę Ducha Świętego. Jak po zimie przychodzi wiosna, która przemienia absolutnie wszystko, tak dzieje się wtedy, gdy zstępuje Duch Święty. Wszystko staje się nowe – odnawia On serca, nawraca, uzdrawia, daje pokój i odczucie Bożej miłości, buduje jedność. Życie w Duchu zawiera w sobie nowy rodzaj doświadczenia – życia wspólnotowego – dla bliźniego i z bliźnim. Duch jest nam dany bowiem po to, byśmy wszyscy stali się jednym Ciałem w Chrystusie.

W służbie bliźniemu

Głoszeniu Dobrej Nowiny towarzyszy charyzmatyczne działanie Ducha Świętego, które służy zbudowaniu wspólnoty Kościoła katolickiego. Św. Paweł podkreśla, że największym charyzmatem Ducha Świętego jest miłość. To z miłości do służby drugiemu wypływają i rozwijają się wszystkie inne dary. „Nie ma duchowego rozwoju, uzdrowienia i postępu w wierze bez służby drugiemu człowiekowi. Nie ma charyzmatyka, który nie służy” – mówi o duchowości charyzmatyka ks. dr Artur Szymczyk. Członkowie Odnowy w Duchu Świętym nie zatrzymują otrzymanych darów dla siebie. Na prośbę Jezusa „darmo otrzymali, darmo dają”, służą m.in. modlitwą wstawienniczą z nałożeniem rąk, a także pełnią posługę na Mszach św. połączonych z modlitwą o uzdrowienie.

Reklama

Uwielbienie i Słowo Boże

„To, co wyróżnia Odnowę spośród innych ruchów, to modlitwa uwielbienia. Uwielbienie nie może schodzić z ust charyzmatyka. Jest to modlitwa bezinteresowna, która najskuteczniej rozbija działanie złego ducha oraz pomaga w przeżyciu trudnych sytuacji” – mówi ks. dr Artur Szymczyk. Odnowa stawia akcent na Jezusa i do Niego prowadzi. Podstawą funkcjonowania grup jest nieustanne karmienie się Pismem Świętym. „Charyzmatyk codziennie rozważa Słowo Boże. Słucha, przyjmuje i wprowadza w życie, tak jak robiła to Maryja” – podkreśla kapłan i zwraca uwagę na to, iż charyzmatyk powinien wieść pogłębione życie duchowe i kontemplacyjne.

Wspólnoty w diecezji

Diecezja toruńska liczy 13 wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, gromadząc ok. 300 członków. Pierwszą grupą założoną na ziemi toruńskiej była wspólnota Betania, która powstała w 1983 r. przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie w Toruniu działa 8 wspólnot (Dobry Pasterz, Maryja, Posłanie, Góra Syjon, Fiat, Magnificat, Pragnienie, Pojednanie), 2 wspólnoty w Grudziądzu (Effatha, Woda Życia), 1 wspólnota posługująca w Lubawie (Miłosierdzia Bożego) i Łasinie (Źródło) oraz najmłodsza działająca w Chełmnie (Imienia Dzieciątka Jezus). Spotkania grup odbywają się raz w tygodniu przy parafiach, w których działają poszczególne wspólnoty. W drugi czwartek miesiąca wszystkie grupy Odnowy gromadzą się na wspólnej Eucharystii w kaplicy przy Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu. Koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Toruńskiej jest Regina Dubiel ze wspólnoty Pragnienie, a asystentem kościelnym – ks. Andrzej Kowalski.

www.torun.odnowa.org

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzisiaj w „Betlejem”

Niedziela sosnowiecka 10/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

wspólnota

Betlejem

Archiwum „Betlejem”

Dzisiaj w Betlejem Autor ks. Mirosław Tosza, Piotr Zworski

Dzisiaj w Betlejem Autor ks. Mirosław Tosza, Piotr Zworski

Na rynku wydawniczym ukazała się książka o jaworznickiej wspólnocie „Betlejem”, która odchodzi w tym roku 25-lecie istnienia.

Publikacja Dzisiaj w Betlejem to wywiad rzeka, który przeprowadził Piotr Zworski z ks. Mirosławem Toszą, założycielem „Betlejem” – domu życia z ubogimi. Książkę czyta się jednym tchem, bowiem opisywana rzeczywistość domu jest nietuzinkowa, a akcje w których brali udział mieszkańcy domu, wolontariusze i sympatycy niekiedy wydają się szalone, jak choćby maraton na Malcie czy wyjazd traktorkami do Lisieux. Ale to także zapis trudności, z jakimi przychodziło się zmagać członkom wspólnoty na przestrzeni 25 lat, duchowej walki, a także czysto fizycznej, bo przecież większość mieszkańców borykała się z problemami alkoholowymi czy innymi uzależnieniami.

CZYTAJ DALEJ

Blask świętości

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 12

[ TEMATY ]

ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Archiwum TK Niedziela

„Trudno sobie wyobrazić, żeby nie wiedział...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, domniemań, a może wręcz insynuacji, a nie faktów.

Nie będę ukrywał, że ranią mnie słowa i działania demitologizujące św. Jana Pawła II. Najgłośniejsze obecnie działania w tym zakresie to cykl reportaży, a także książka rzekomo demaskująca zaniedbania św. Jana Pawła II, który jakoby miał kryć i tuszować skandale seksualne. Przeczytałem obszerny wywiad z autorem książki, a w nim kluczowy fragment: „A jakie są fakty? – Trudno sobie wyobrazić, żeby JPII nie wiedział o pewnych historiach. Wszystko wskazuje na to, że musiał wiedzieć” (pisownia oryginalna – przyp. P.B.). „Trudno sobie wyobrazić...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, raczej domniemań, a może wręcz insynuacji. Nie zamierzam polemizować z czymś, co jest brakiem czy wykwitem wyobraźni. Próbuję natomiast zastanowić się nad sensem i koncepcją świętości oraz nad tym, czy w świetle takich samych założeń, a przede wszystkim takiej samej metodologii, można obronić świętość Pana Jezusa – Boga Człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję