Reklama

Nie możesz pieszo – pielgrzymuj duchowo

2014-07-31 09:04

Iwona Kosztyła
Edycja rzeszowska 31/2014, str. 6

Archiwum redakcji

Sierpień to czas pielgrzymowania na Jasną Górę. Każdego roku do tronu Jasnogórskiej Matki zmierzają tysiące pielgrzymów, wśród nich pątnicy z Rzeszowa. 4 sierpnia br. Mszą św. o godz. 6.30 przy kościele farnym w Rzeszowie rozpocznie się 37. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. Jednak nie każdy chętny może podjąć trud pielgrzymowania o własnych nogach na Jasną Górę. Zazwyczaj brak czasu, często problemy ze zdrowiem... Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie możemy wyruszyć. Możemy – duchowo

Aby pielgrzymi, którzy nie mogą wyruszyć pieszo, czuli się bardziej zjednoczeni z pielgrzymami i mniej anonimowi, co roku w rzeszowskiej pielgrzymce powstaje grupa, w której pielgrzymować może każdy chętny. To grupa duchowego pielgrzymowania, której patronuje bł. Jan Balicki. Grupa zaprasza osoby, które nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce w sposób fizyczny ze względu na podeszły wiek, chorobę, skomplikowaną sytuację rodzinną, oddalenie od kraju. Mimo tych trudności mogą podążać wraz z pielgrzymami do Czarnej Madonny, towarzysząc i wspierając ich w sposób duchowy. Pozostając w swych domach, realizują w zawężonym zakresie program pieszej pielgrzymki. Przyświecają im te same cele co pątnikom na trasie, a podstawą duchowego pielgrzymowania jest osobista refleksja nad tematami i intencjami danego dnia, modlitwa w tychże intencjach oraz codzienny udział we Mszy św. czy nabożeństwach. Mogą swoją modlitwą i pamięcią towarzyszyć w drodze tym, którzy w skwarze słońca lub w ulewnym deszczu, wędrują do tronu Matki. Duchowi pątnicy uczestniczą w pielgrzymce i korzystają ze wszystkich owoców pielgrzymowania. Każdego dnia otaczani są modlitwą czy to na trasie czy podczas Mszy św. – a więc korzystają z owoców modlitwy i Eucharystii. Pielgrzymi piesi czują obecność pielgrzymów duchowych, często sami o nich pytają, dziękują za obecność i wsparcie. Pośrednikiem między jedną a drugą grupą pątników jest „Via” Katolickie Radio Rzeszów, które tradycyjnie wyrusza na pielgrzymkowy szlak. Każdego dnia o godz. 7.30, 12.30, 15.30 i 20.00 przekazywać będzie obszerne relacje z przebytej trasy, rozważań i konferencji i rozmów z pielgrzymami, które choć trochę pozwolą doświadczyć ducha panującego w drodze.

Przez czas trwania pielgrzymki, od poniedziałku do piątku o 11.15 pątnicy będą przesyłać pozdrowienia dla duchowych pielgrzymów w „Muzycznej Pocztówce”. Duchowi pątnicy mogą też uczestniczyć w modlitwie różańcowej w łączności z pielgrzymami codziennie podczas trwania pielgrzymki o godz. 20.30 w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie i na falach radia. Diecezjalna rozgłośnia zaprasza już 4 sierpnia br. do wsłuchiwania się w transmisję Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki. 6 sierpnia z Jam Wielkich o godz. 15.00 transmitować będzie Nabożeństwo za Ojczyznę, a 13 sierpnia przeprowadzi transmisję Mszy św. na zakończenie pielgrzymki. Narzędziem pomocnym pielgrzymom duchowym będzie strona internetowa Radia Via: www.radiovia.com.pl oraz strona internetowa pielgrzymki: www.pielgrzymka.rzeszow.pl. Tam zamieszczane będą zdjęcia oraz pliki dźwiękowe (homilie, medytacje, rozmowy z pielgrzymami, piosenki), pomocne w duchowym przeżywaniu rekolekcji w drodze.

Reklama

Przed nami czas 10 dni pięknych i wyjątkowych rekolekcji. Przeżyjmy go owocnie i spotkajmy się 13 sierpnia przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Pielgrzymkowa grupa bł. Jana Balickiego zaprasza wszystkich czytelników i słuchaczy do przyłączenia i duchowego pielgrzymowania.

Tagi:
pielgrzymka

Piękny jubileusz

2019-12-04 07:37

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 49/2019, str. I

Maria Fortuna-Sudor
Chrześcijańscy przedsiębiorcy w procesji z darami ofiarnymi

Dwa dni trwała XVI Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców Duszpasterstwa „Talent”, a motywem przewodnim był jubileusz 20-lecia działalności. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę 30 listopada (w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach) od cyklu konferencji poświęconych tematyce związanej z wartościami chrześcijańskimi w biznesie. Z kolei w godzinach popołudniowych był czas składania świadectw przedsiębiorców i dyskusje wokół tematu: „Zostać liderem, pozostać sługą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Depo: Radio Maryja ocala chrześcijańską tożsamość Polaków

2019-12-07 22:23

Ewa Melerska

Już po raz 28. świętowano w Toruniu urodziny Radia Maryja, które niesie przesłanie ewangeliczne Polakom w kraju i za granicą. Założyciel radia o. Tadeusz Rydzyk CssR wielokrotnie wyrażał ogromną wdzięczność słuchaczom, za to, że od tak wielu lat wspierają to dzieło. Powitał również przybyłych gości, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, osoby duchowne oraz konsekrowane.

Ewa Melerska
Zobacz zdjęcia: 28. rocznica powstania Radia Maryja

Centralnym punktem rocznicowych obchodów była popołudniowa Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który także wygłosił homilię.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odczytano listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Swoje słowa pozdrowienia wygłosił prezydent Torunia Michał Zaleski oraz ordynariusz diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel. Zwrócił uwagę na wszystkie dzieła, które powstały w czasie istnienia Radia Maryja, jak m. in. Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. - Takie inicjatywy edukują, kształtują patriotyzm, uczą wrażliwości społecznej i patriotycznej, ale również mają swoje zadanie ewangelizacyjne – mówił.

Bp Śmigiel dodał: „Dziękuję dziś Radiu Maryja za wszelkie dobre dzieła, które realizuje. Przede wszystkim jestem wdzięczny za konsekwentnie, cierpliwie i odważnie realizowane najważniejsze zadanie, a to jest zadanie, które jest hasłem tegorocznego spotkania: Radio Maryja głosi Chrystusa Pana z Maryją. Dziękuję za rzetelną informację i wielowymiarową formację”. Zwrócił uwagę na to, że działalność Radia Maryja opiera się na prawdzie, Ewangelii, Chrystusie, wzajemnej życzliwości i współpracy. Służy osobom samotnym, chorym, potrzebującym, ale także rodzinom, młodzieży i ludziom wszelkich stanów.

Abp Depo w homilii mówił o Radiu Maryja, które „rozmodliło Polskę, a Telewizja Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie”. - Będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa, jako naszego Pana i Zbawiciela wraz z Nią ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami – dodał.

Hierarcha zauważył, że nie mamy się bać dążyć do prawdziwej wolności w świecie. Mamy jasno przeciwstawiać się złu, nieprawości, deprawacji sumień i wartości oraz szerzeniu zgorszenia. - Musimy pamiętać, że Ewangelia i Chrześcijaństwo nie są rodzajem ideologii narzuconej z zewnątrz człowiekowi. One są zaproszeniem do spotkania wiary z żywym Bogiem objawionym w Jezusie Chrystusie, który sam jest Prawdą, Drogą i Życiem, wyzwalającym człowieka od zła i bezsensu – zaznaczył.

W czasie trwania Adwentu abp Depo dał wskazówkę, jak dobrze przeżyć ten okres przygotowania do Bożego Narodzenia. - Mamy uczyć się wciąż na nowo spotkań z Bogiem, odkrywając Jego miłość, poprzez zwyczajność naszych powołań i życia – podkreślił.

Miejscem dziękczynienia była, jak w poprzednich latach, hala widowiskowo-sportowa „Arena Toruń”. Mszę św. poprzedziła medytacja pierwszosobotnia oraz różaniec odmówiony razem ze słuchaczami Radia Maryja. Następnie z koncertem wystąpiła Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej wraz z solistami i aktorami scen polskich. O godzinie 15:00 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, która była bezpośrednim przygotowaniem i wprowadzeniem do Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem