Reklama

Ze świata

„Jeden z Nas”

Pozew przeciw instytucjom europejskim

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” złożyła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalny pozew przeciwko Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie Unii Europejskiej. To reakcja na odrzucenie przez KE postulatów inicjatywy, dotyczących finansowania aborcji i badań na ludzkich embrionach.

Inicjatywa w swoim pozwie domaga się unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej z 28 maja br., a także zmiany rozporządzenia dotyczącego mechanizmu europejskiej inicjatywy obywatelskiej poprzez usunięcie z niego punktu, który opisuje możliwości podjęcia bądź niepodjęcia odpowiednich działań przez Komisję Europejską.

Komisja, odmawiając jakichkolwiek działań prawnych wokół inicjatywy „Jeden z Nas”, uzasadniła to rzekomym brakiem potrzeby zajmowania się zaproponowanym postulatem podniesienia standardów etycznych związanych z wydatkowaniem pieniędzy unijnych, powołując się na aktualnie obowiązujące najwyższe standardy.

– Pozew, obok przywołania całej listy mankamentów w postępowaniu Komisji, stawia najwyższy unijny organ sądowy przed koniecznością orzeczenia, czy samo narzędzie europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest narzędziem demokratycznym, czy tylko jego fasadą – mówi Jakub Bałtroszewicz z Fundacji „Jeden z Nas”.

Eurojam

Młodzi wciąż szukają Chrystusa

Zakończył się Eurojam 2014. 12 tys. młodzieży z 18 krajów, w tym z USA i Kanady, w dniach 3-10 sierpnia zamieszkało na polach Normandii, niedaleko Lisieux, w Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois we Francji. To międzynarodowe spotkanie harcerskie zgromadziło przewodniczki i skautów – członków katolickich organizacji skautowych wchodzących w skład Federacji Skautingu Europejskiego (FSE). Polskę reprezentowało ponad 1700 dziewcząt i chłopców (wyruszyli w 30 autokarach), towarzyszyło im 20 kapłanów. Polacy stanowili trzecią grupę narodowościową pod względem liczby uczestników – po Francuzach i Włochach. Katolikom towarzyszyli również młodzi prawosławni z Rosji. Patronami zlotu byli św. Teresa od Dzieciątka Jezus i sługa Boży Robert Schuman. Mottem Eurojamu 2014 były słowa: „Venite et videte” (Przyjdźcie i zobaczcie!), zaczerpnięte z Ewangelii wg. św. Jana (por. J 1, 39). Przez 8 dni młodzi wspólnie modlili się, pracowali, bawili się i poznawali swoją narodową odmienność w duchu Chrystusowego Kościoła. Punktem kulminacyjnym była pielgrzymka do Bazyliki św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lisieux. List do uczestników Eurojamu skierował papież Franciszek.

Reklama

Agnieszka Bugała

Argentyna

„Papieska” wystawa w La Placie

W Argentynie trwa pierwsza wystawa obrazów przedstawiających papieża Franciszka. Można je oglądać w muzeum katedralnym w mieście La Plata koło Buenos Aires. Obrazy tworzące wystawę „Habemus Papam” namalowała argentyńska artystka Mercedes Fariña, która zainspirowała się pobożnością i ważnymi miejscami kapłańskiej posługi obecnego Papieża, jak również jego przesłaniem.

Na obrazach Franciszek jest przedstawiony z postaciami i wizerunkami, które otacza wielką czcią. Są to m.in.: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Najświętsze Serce Jezusowe, Madonna z Dzieciątkiem i Maryja Rozwiązująca Supełki.

Ludzie

Abp Emil Nona

Wygnany przez islamistów z Mosulu abp Emil Nona wezwał Zachód, aby wyzbył się złudzeń co do islamu. – Dżihadyści są prawdziwą wersją islamu. Podstawą ich ideologii jest sam islam – powiedział iracki hierarcha. Przypomina on, że w Koranie są wersety, które mówią o zabijaniu chrześcijan i wszystkich innych niewiernych. – Słowo „niewierny” jest w islamie bardzo mocne. Dla islamu niewierny nie ma godności, nie ma praw. Z niewiernym można zrobić wszystko – wyjaśnił abp Nona. Podkreślił, że ideologia islamistów nie jest nowa, lecz jest oparta na Koranie.

Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Mosulu, politycy zachodni nie rozumieją, czym jest islam. Myślą, że islamiści są zagrożeniem tylko dla naszych krajów. To nieprawda – mówi abp Nona. – Oni są zagrożeniem dla wszystkich, dla was na Zachodzie jeszcze bardziej niż dla nas. Przyjdzie czas, kiedy pożałujecie waszej polityki. To ugrupowanie myśli o całym świecie. Ich celem jest nawrócić mieczem bądź zabić wszystkich pozostałych – powiedział katolicki hierarcha.

Reklama

Myśli wciąż aktualne

Chrześcijańska nadzieja, z tygodnia na tydzień wciąż na nowo przeżywana i podsycana, staje się zaczynem i światłem także dla nadziei ludzkiej.

Jan Paweł II

List apostolski „Dies Domini” (nr 38)

Krótko

Państwa zachodnie coraz mocniej angażują się w Iraku. USA prowadzą naloty, ale wykluczają ewakuację przedstawicieli mniejszości religijnych otoczonych przez ekstremistów z Państwa Islamskiego. Zrzucają im tylko żywność. Francja obiecała broń Kurdom walczącym z dżihadystami. Nie wykluczyły tego Niemcy. Kościół we Francji wprost mówi o potrzebie proporcjonalnego użycia siły, by uchronić irackich chrześcijan, jazydów i inne mniejszości religijne przed zagładą.

Izraelskie władze oświadczyły, że nie będą wracać do rozmów pokojowych i będą ostrzeliwać Strefę Gazy dopóty, dopóki Hamas nie zaprzestanie rakietowego ostrzału Izraela.

Władze Kosowa walczą z nielegalnym procederem werbowania przez islamskich fundamentalistów najemników spośród obywateli tego państwa. W ostatnim czasie policja aresztowała 40 mężczyzn, którzy brali udział w wojnach w Iraku i Syrii.

Na Ukrainie nadal trwają walki z prorosyjskimi separatystami. Napięcie wzrosło, gdy Rosja wysłała na Ukrainę rzekomy konwój humanitarny.

Władimir Żyrinowski – kontrowersyjny rosyjski polityk na antenie jednej z rosyjskich stacji groził krajom bałtyckim i Polsce, że w wypadku wybuchu wojny zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Po tych słowach polski MSZ wezwał na rozmowę rosyjskiego ambasadora w Warszawie.

W Turcji dotychczasowy premier Recep Tayyip Erdoğan został nowym prezydentem tego 77-milionowego kraju. Erdoğan zwyciężył już w pierwszej turze, zdobywając prawie 52 proc. głosów.

W Indonezji cudowne wydarzenie. Po 10 latach od tragicznego w skutkach tsunami rodzice odnaleźli swoją córkę. Dziewczynka, dryfując przez ocean na kawałku drewna, dotarła do wyspy, gdzie przygarnął ją miejscowy rybak.

Robin Williams, znany amerykański aktor popełnił samobójstwo w swoim domu. Miał 63 lata. W ostatnim czasie cierpiał na depresję spowodowaną kłopotami osobistymi.

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję