Reklama

Niedziela Łódzka

Wyprawka szkolna z dofinansowaniem czy bez?

Niedziela łódzka 34/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum Caritas diecezjalnego

Koniec wakacji to czas, kiedy rodzice uczniów biegają po księgarniach w poszukiwaniu promocji na podręczniki, plecaki i przybory szkolne. Warto wiedzieć, że Łódź korzysta z rządowego programu dopłat do wyprawki szkolnej. W ubiegłym roku na dofinansowania w Łodzi przyznano ponad milion złotych. Z pomocy skorzystało ponad cztery i pół tysiąca uczniów. Problem jednak w tym, że dopłaty przyznawane są tylko tym uczniom, których obejmują zmiany programowe. Pozostałe rodziny – niezależnie, czy są w potrzebie, czy nie – zdane są na siebie.

W tym roku są pewne zmiany w przyznawaniu dofinansowania. Najważniejszą zmianą jest podniesienie i ujednolicenie kryterium finansowego, które wynosi 539 zł dochodu na członka rodziny. Dofinansowanie otrzymają uczniowie, którzy spełniają to kryterium i których w tym roku obejmie zmiana podstawy programowej, więc nie mają możliwości zakupienia używanych podręczników. Są to uczniowie klasy 2, 3 i 6 szkoły podstawowej oraz 3 klasy szkół ponadgimnazjalnych. Dopłaty dla klas 2 i 3 szkoły podstawowej to maksymalnie 225 zł, dla kl. 6 to 325 zł. Dla kl. 3 szkoły ponadgimnazjalnej to 390 zł, a dla liceum i technikum 445 zł.

Ceny zestawów są bardzo różne. Komplet podręczników dla drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej kosztuje od 250 do 350 zł. Dla klasy 6 od 250 do nawet 400 zł. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ceny rosną jeszcze bardziej. Koszt całego kompletu uzależniony jest od liczby przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz liczby i rodzaju języków obcych.

Rodzice ubolewają nad tym, że wiele szkół co roku zmienia podręczniki i nawet jeśli dzieci uczą się w tej samej szkole, muszą co roku kupować nowe książki. Wiele książek zawiera również zadania do wypełnienia, co utrudnia możliwość odkupienia używanych książek w antykwariatach czy na szkolnych kiermaszach.

Zmiany w dofinansowaniach dotyczy również kryterium dla dzieci z niepełnosprawnościami. Do tej pory dofinansowanie przysługiwało tylko dzieciom słabowidzącym, niesłyszącym, dzieciom z upośledzeniem umysłowym lekkim, umiarkowanym i znacznym. Zostało ono rozszerzone o dzieci słabosłyszące, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem. Jest to pomoc maksymalnie do 770 zł.

Reklama

Wnioski o dofinansowanie z programu rządowego mogą składać rodzice, rodzice zastępczy, pracownicy socjalni i nauczyciele do 8 września. Szczegółowe informacje pojawią się na stronie internetowej UMŁ w zakładce „Edukacja”. Do 15 września można składać wnioski o stypendia socjalne. Najubożsi mogą liczyć na zasiłki celowe przyznawane indywidualnie przez MOPS. Osoby, które nie mieszczą się w kryteriach, również mogą liczyć na indywidualne rozpatrzenie sprawy konkretnego dziecka i rodziny w trudnej sytuacji.

Akcję „Tornister pełen uśmiechu” prowadzi też łódzka Caritas.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjna samotność

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wakacje

congerdesign/pixabay.com

Mam wrażenie, że dziś dzieci i młodzież rzadziej wyjeżdżają na wakacje z grupą rówieśników – na obozy czy kolonie – a częściej ruszają na wypoczynek z rodzicami, najczęściej nad polskie czy zagraniczne morze. To nie tylko oznaka tego, że się wzbogaciliśmy i stać nas na wakacyjne wypady całą rodziną, ale przede wszystkim efekt rozluźnienia więzi rówieśniczych, znanych np. mojemu pokoleniu. Czy to źle? A może dobrze? W moim przekonaniu – nie najlepiej.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję