Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diamentowy jubileusz

60 lat minęło od święceń kapłańskich ks. Jana Szkoca. 6 sierpnia w parafii Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu Jubilat dziękował Bogu za ten dar podczas uroczystej Sumy odpustowej

Uroczystości zorganizował ks. Jacek Furtak – ogrodzieniecki proboszcz, który przyjaźni się z ks. prał. Janem Szkocem od kilkunastu lat, a przyczynkiem do poznania była wspólna praca w rozwijaniu działalności Hospicjum św. Tomasza. Liturgii przewodniczył ks. prał. Jan Szkoc, a homilię wygłosił ks. kan. Stefan Walusiński.

Ks. prał. Jana Szkoca zna chyba każdy mieszkaniec Sosnowca, a nawet diecezji. Charakterystyczny kapelusz i szal w czarno-białe pasy oraz noszona zawsze sutanna stanowią jego znak rozpoznawczy. Urodził się w Czeladzi. Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego ukończył w 1949 r. Potem były studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1954 r. w częstochowskiej katedrze z rąk bp. Zdzisława Golińskiego. Pierwszą placówką, w której przyszło mu pracować były Czarnożyły. Następne pracował w Chruszczobrodzie (od tego czasu datuje się jego przyjaźń z redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszem Skubisiem), Olsztynie, Łazach i Wojkowicach Komornych. W 1961 r. trafił do parafii św. Barbary w Sosnowcu, a 3 lata później do parafii Świętej Rodziny w Częstochowie. W 1973 r. został administratorem parafii w Złotym Potoku, a w 1985 r. jej proboszczem. W 1986 r. został skierowany do parafii św. Tomasza Ap. w Sosnowcu, w której pracował ponad 20 lat. W 2008 r. odszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu św. Józefa w Będzinie.

Reklama

W Złotym Potoku dał się poznać jako dobry gospodarz, wymieniając dach kościoła, instalując nowe witraże, przygotowując w organistówce miejsca dla Ruchu Światło-Życie. Wybudował także kaplice filialne m.in. w Pabianicach, Sielcu Janowskim czy Gorzkowie. W parafii św. Tomasza dzięki jego zaangażowaniu odrestaurowano w świątyni polichromię, nastawę ołtarzową i ołtarz soborowy. Wymieniony został dach nad nawą główną i nawach bocznych oraz kaplicach kościoła. Wymieniono przestarzałą instalację elektryczną i założono nowe oświetlenie – 15 kryształowych żyrandoli z kinkietami. Przede wszystkim dokończył budowę kościoła, stawiając dwie imponujące wieże. W kaplicy cmentarnej wyposażono prezbiterium w marmurowy ołtarz i marmurowe pulpity. Od wschodniej strony cmentarza zbudowano nowe ogrodzenie z dolomitu. Na słupach ogrodzeniowych pojawiły się postaci aniołów i kilkumetrowa figura Chrystusa Zmartwychwstałego. To tylko niektóre z bardzo wielu podjętych przez niego prac.

Pisząc o dokonaniach ks. Szkoca nie sposób pominąć utworzenia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, a później Gimnazjum im. św. Jana Bosko, co wiązało się z budową placówki. Ksiądz Prałat znany jest także jako niezmordowany pielgrzym. Wśród licznych podziękowań dla ks. prał. Jana Szkoca znalazł się list gratulacyjny od sióstr norbertanek z Imbramowic.

Co na to wszystko powiedział ks. Jan? Przypomniał słowa Pana Jezusa: „Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem abyście szli i przynosili owoc obfity”. – Wyrażam wdzięczność Panu Bogu za wytrwanie w służbie Bożej przez 60 lat. Przez wszystkie te lata pociechą mi była myśl, że życie się zmienia, ale się nie kończy. Zmianę tę potwierdził Pan Jezus w tajemnicy przemieniania na górze Tabor, gdy objawił Swe bóstwo i przez zmartwychwstanie. I tej prawdy się trzymam – podkreślił dostojny jubilat, ks. prał. Jan Szkoc.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We Włocławku brutalnie pobito Franciszkanina

[ TEMATY ]

ksiądz

Bożena Sztajner/Niedziela

3 maja, wieczorem, na terenie przyklasztornym ojców Franciszkanów we Włocławku został pobity o. diakon Jordan Dylewski. W opublikowany oświadczeniu ks. bp włocławski Wiesław Mering i Włocławska Wspólnota Ojców Franciszkanów zwracają się do organów ścigania o zdecydowaną reakcję.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję