Reklama

Młodzi Europejczycy apelują o pokój

2014-09-21 18:17

mw / Oświęcim / KAI

KAROLINA PĘKALA
Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau

Apelem o pokój i serdecznym uściskiem młodych Ukraińców i Rosjan zakończyło się IV międzynarodowe spotkanie "Młodzi Europejczycy bez przemocy", w którym w dniach 18-20 września wzięło udział tysiąc młodych ludzi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Razem mówimy „nie” przemocy, która podsyca każdy konflikt. „Nie” nienawiści, która jest zalążkiem wojny - napisali młodzi Europejczycy. W swoim apelu podkreślili, iż "wojnę zwycięża się tylko pokojem. Pokój buduje się poprzez odwagę".

Poniżej pełny tekst apelu:

Pielgrzymka do Auschwitz-Birkenau, 19 września 2014

APEL KOŃCOWY

Reklama

My, młodzi Europejczycy, przybywamy z Czech, z Gruzji, z Polski, z Rosji, z Rumunii, ze Słowacji, z Ukrainy, z Węgier i z Włoch. Zebraliśmy się w Auschwitz na zaproszenie Wspólnoty Sant’Egidio, aby pamiętać o antysemityzmie, prześladowaniach Romów, o śmierci ludzi słabych, którzy ginęli tylko dlatego, że byli słabi, o horrorze drugiej wojny światowej w sercu Europy, aż po otchłań obozów zagłady. Nienawiść miedzy narodami i nadzwyczajna przemoc tego konfliktu są dziećmi nienawiści zasianej sto lat temu podczas Wielkiej Wojny. Wielu młodych Europejczyków stało się jej ofiarami, a dziesięć milionów poniosło śmierć. Wojna powoduje kolejne tragedie, rodzi kolejne pokłady przemocy, jest bezsensowną rzezią. Oczy dzieci prowadzonych na śmierć, oczy zdesperowanych matek, oczy niewinnych, rannych na skutek barbarzyństwa w tym obozie zagłady poruszyły nasze sumienia. Historia, napisana przez wojnę, napawa nas lękiem i nie jest historią, jakiej pragniemy. Kto używa przemocy, zawsze dyskredytuje własną sprawę. Na wojnie wszystko jest stracone.

Wszystko jest stracone, ponieważ triumfuje pogardliwe i bezlitosne motto wojny: Co mnie to obchodzi? Słyszymy w naszych sercach echo słów papieża Franciszka: „Z sercem syna, brata, ojca, proszę was wszystkich i dla nas wszystkich o nawrócenie serca: przejście od 'Co mnie to obchodzi?', do płaczu. Za wszystkie ofiary szaleństwa wojny, w każdym czasie”.

Z tego powodu my młodzi Europejczycy różnych języków i narodów pragniemy, aby przeznaczeniem wszystkich był pokój. Razem mówimy „nie” przemocy, która podsyca każdy konflikt. „Nie” nienawiści, która jest zalążkiem wojny. „Nie” lękowi przed drugim człowiekiem i kulturze nieprzyjaźni. „Tak” zwycięstwu nad uprzedzeniami, „tak” budowaniu pojednanego świata, „tak” obronie życia słabych i niewinnych, kimkolwiek by byli. Oświadczamy to uroczyście razem, gdyż bycie razem jest naszą pierwszą odpowiedzią. Wojnę zwycięża się tylko pokojem. Pokój buduje się poprzez odwagę. Bez pokoju nie ma przyszłości, zarówno dla tego, kto zwycięża, jak i tego, kto przegrywa. Nasz świat stracił ideały. My mamy ideał, dla którego chcemy żyć: Pokój jest naprawdę przyszłością wszystkich!

Dzisiaj, tutaj, w Auschwitz–Birkenau, każdy z nas podejmuje odpowiedzialność za budowę lepszego świata. Naszą siłą jest budowanie go wspólnie.

Auschwitz-Birkenau, 19 września 2014

Tagi:
pokój apel

Reklama

Owoce Ducha Świętego [#04] - Pokój

2019-05-15 18:46

Salve TV

Nie chodzi o święty spokój. Chodzi o ten pokój, który czasem wymaga od nas walki. Pax in bello - pokój w walce. Nie chodzi o to, żeby się nie denerwować, bo Pan Jezus też się denerwował. Gdzie zatem odnaleźć pokój? Rodzi się on z naszego wnętrza, z czystego sumienia.

Salve TV

Tak o pokoju mówi w czwartym odcinku serii #OwoceDuchaŚwiętego ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież przyjął rezygnację dwóch biskupów

2019-05-20 12:55

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez biskupa Helsinek, 72. Letniego Teemu Sippo oraz biskupa Chur w Szwajcarii, 77-letniego Vitusa Huondera – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Grzegorz Gałązka

Biskup Teemu Sippo, SCI był pierwszym od czasów Reformacji Finem- biskupem katolickim w tym kraju. Kierował diecezją w Helsinkach obejmującą terytorium całej Finlandii od 2009 roku. Natomiast w Chur Ojciec Święty mianował administratorem apostolskim sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis 74. letniego byłego biskupa Reykjavíku, Szwajcara, Petera Bürchera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Spotkanie z samym sobą i z Bogiem

2019-05-22 07:32

Anna Majowicz

W trzecią sobotę maja w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej po raz pierwszy we Wrocławiu odbyła się ,,Bibliodrama pod 4".

Anna Majowicz
Podczas pierwszej bibliodramy pod 4

To inicjatywa pięciu osób, które łączy miłość do Pisma Świętego: Andrzeja, Emanueli, Magdaleny, Sabiny i ks. Zbigniewa. Chociaż pochodzą z Wrocławia i okolic, poznali się podczas międzynarodowego certyfikowanego kursu dla liderów bibliodramy zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Bibliodramy w Częstochowie.

- Bardzo się cieszę, że udało się stworzyć dobrą grupę, która otworzyła się na nową jakość przeżywania słów Boga i doświadczania Jego obecności. Mam nadzieję, że będziemy mogli w ten sposób służyć kolejnym osobom, które tak jak my w świetle Pisma Świętego pragną poznawać i uczyć się rozumieć sens różnych wydarzeń swojego życia - mówi lider bibliodramy Andrzej Cwynar, który razem z Emanuelą poprowadził pierwszy warsztat.

- Dzisiejsze spotkanie to doświadczenie Boga, który przychodzi. Boga, który jest jakąś tajemnicą i który objawia się poprzez spotkanie z drugim człowiekiem. To jest doświadczenie bardzo mi bliskie w bibliodramie - mówi ks. Zbigniew Kowal.

Bibliodrama to spotkanie z innymi, z biblijnym tekstem odczytywanym w grupie, ale przede wszystkim to spotkanie z samym sobą i z Bogiem. 

- To moje drugie doświadczenie bibliodramy i muszę przyznać, że było dla mnie zupełnie nowe. Na początku warsztatu ciężko było mi się wyluzować, ale z czasem bariery zniknęły. Poczułam, że otwieram się na słowo Boże. Mało tego! Wzbudziło ono we mnie niespodziewane uczucia i sposób przeżywania emocji. Dziękuję za to spotkanie i już wiem, że wezmę udział w kolejnych - mówi Joanna Prorok.

Serdecznie zapraszamy na kolejną biblidramę, która w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej odbędzie się 15 czerwca.

Zapisy na stronie: https://www.bibliodramapod4.pl/

Temat bibliodramy zgłębimy już wkrótce w papierowym wydaniu naszego tygodnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem