Reklama

(Nie)pełnosprawni na scenie

„Maskarada” to wyjątkowy przegląd teatralno-muzyczny, bo na scenie wystąpiły osoby niepełnosprawne wraz z wolontariuszami. Było dużo tańca, teatru i muzyki

Niedziela Ogólnopolska 47/2014, str. 28-29

Agata Bieniek

Teatr „Drabina” DPS Częstochowa

Teatr „Drabina” DPS Częstochowa

Barwna „Maskarada”, która odbyła się 24 października br. w Hali Sportowej Częstochowa, zakończyła trzecią edycję akcji „(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie”, organizowaną przez częstochowską Fundację Oczami Brata. „Maskarada” ma pokazać światu, że obok nas są uzdolnione osoby niepełnosprawne.

Pokazać artystyczną duszę

Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych „Maskarada” został zainspirowany wydarzeniem pod nazwą „Albertiana”, które jest organizowane w Krakowie przez Fundację im. Brata Alberta i Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Promuje ono twórczość osób niepełnosprawnych, pokazuje ich artystyczne dusze i bogate wnętrza. Na scenie występują osoby niepełnosprawne wraz z wolontariuszami. Przegląd nie ma charakteru konkursowego - ma na celu promocję dorobku artystycznego oraz prezentację twórczej ekspresji osób niepełnosprawnych. Jak mówi organizatorka przeglądu Marta Serwiak z Fundacji Oczami Brata, w tym roku projekt objął zasięgiem całe województwo śląskie. Przyjechały grupy m.in. z Sosnowca, Zabrza, Łaz. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć grupy „Za ścianą” z Tarnowskich Gór, która od samego początku bierze udział w „Maskaradzie”, i reprezentantów Częstochowy. Łącznie wystąpiło dwanaście grup i czterech artystów indywidualnych.

Reklama

Organizatorzy profesjonalnie i z wielkim pietyzmem przygotowują miejsce występów i odpowiednie zaplecze techniczne. Zawsze starają się zintegrować uczestników spotkania, dlatego przygotowują dla nich jeszcze jakieś dodatkowe atrakcje, m.in. mobilne studio fotograficzne, poczęstunek, watę cukrową, różne animacje artystyczne. „Maskarada” ma też na celu zainteresowanie różnych środowisk społecznych działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych.

Pomocna dłoń

A wszystko z myślą o tych, których świat często nie rozumie i zwykle nawet o nich nie dba. Czas „Maskarady” to czas właśnie dla nich. Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata, podkreśla, że działacze fundacji zdają sobie sprawę, iż niepełnosprawni na co dzień spotykają się z wieloma trudnymi sytuacjami i doświadczają ogromnych przykrości; niektórzy z nich nawet nie mają kontaktu z rodzicami. Dlatego fundacja chce w ich życie wnieść trochę radości. Organizatorzy „Maskarady” tworzą naprawdę wspaniałe dzieło.

Aby je zobaczyć, potrzeba wrażliwych oczu, a nade wszystko wrażliwej duszy. Wie o tym dobrze Paweł Bilski, sam bowiem stracił brata, który miał zespół Downa. Po jego śmierci wraz z przyjaciółmi założył Fundację Oczami Brata. Działa ona od stycznia 2014 r. W niej wraz z innymi próbuje patrzeć na świat oczami osób niepełnosprawnych. Prowadzi warsztaty integracyjne dla niepełnosprawnych i pełnosprawnych, w czasie których młodzi ludzie tworzą wspólnie spektakl teatralny. Rozwijają swoje talenty, uczą się pracy zespołowej. - Przy wszystkich naszych działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych - mówi Paweł Bilski - najbardziej zależy nam na budowaniu relacji między osobą niepełnosprawną i pełnosprawną. Fundacja organizuje też warsztaty artystyczne: teatralne, muzyczne i plastyczne. Stwarza młodym warunki do rozwoju, z miłością wyciąga do nich pomocną dłoń.

(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie

Reklama

Przegląd jest organizowany w ramach projektu „(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie”, którego finał ma miejsce podczas „Maskarady”. Właśnie w ramach tego projektu wcześniej odbyły się takie imprezy, jak: gra miejska „Od okupacji do wolności”, „Malowanie za Puchatkiem” i „Salon poezji”, promujący twórczość pisarzy z województwa śląskiego.

Projekt przygotowywało ok. 50 wolontariuszy i ok. 30 partnerów, a wzięło w nim udział ok. 300 niepełnosprawnych.

Gra miejska „Od okupacji do wolności”, zorganizowana przez fundację 12 września br. w Częstochowie, łączyła w sobie elementy zwiedzania, integracji i wyśmienitej zabawy. Uczestnicy poznawali Stare Miasto. Kojarzyli miejsca, fakty, rozwiązywali zagadki, a przede wszystkim walczyli z upływającym czasem. W czasie gry wykazali się znajomością miasta, wiedzą na temat historii, zręcznością i szybkością. Zmęczeni, ale uśmiechnięci, dotarli do mety.

Ważni i docenieni

„Maskarada” daje szansę uzdolnionym osobom niepełnosprawnym zaprezentowania wyników swej codziennej pracy. Mogą pokazać się innym. Repertuar tegorocznego przeglądu był bardzo zróżnicowany, wystąpiła m.in. grupa teatralna „Michalinki” z Częstochowy ze spektaklem „Rejs w nieznane”. Przedstawienie miało formę rewii. Opowiadało o grupie marynarzy, którzy wybrali się w podróż w nieznane. Grupa teatralno-taneczna z Łaz przedstawiła spektakl pt. „Bal nad bale”, w którym uczestnicy przedstawiali tańce charakterystyczne dla wybranych europejskich krajów. Grupa muzyczno-teatralna z Sosnowca pokazała widowisko słowno-muzyczno-teatralne pt. „Żywioły”, przedstawiające walkę czterech żywiołów: wody, ognia, ziemi i powietrza. W świat bajek przeniosła widzów grupa teatralna „Kameleon” z Częstochowy, prezentując bajkę „Trzy świnki”. Dobrej zabawy nie zabrakło. Robert Mateuszuk, który wystąpił na „Maskaradzie” z piosenkami „Skrzydlate ręce” grupy Enej i „Sięgnąć gwiazd” Budki Suflera, mówi, że występ daje mu satysfakcję i że spotyka tu wielu wspaniałych ludzi, przyjaciół.

Aleksandra Wiśniewska z Częstochowskiego Centrum dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi przekonuje, że występ na „Maskaradzie” to duża radość dla osób niepełnosprawnych: - Oni to ogromnie przeżywają i czekają na ten czas, na swoje występy, wyjście na scenę, na oklaski, bo mogą się pokazać. Wtedy czują się ważni i docenieni, mają poczucie, że robią coś ważnego. A widząc pracę innych osób zaangażowanych w projekt, wiedzą, że musi być wszystko robione dokładnie i po kolei. Odbywają próby, czują się po prostu aktorami - jest to bardzo istotne dla ich samopoczucia.

Podczas przeglądu nastąpiło podsumowanie projektu „(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie” oraz wręczone zostały nagrody uczestnikom gry miejskiej „Od okupacji do wolności”. Wydarzenie dostarczyło wszystkim wielu niesamowitych wrażeń i wspaniałych przeżyć. Na twarzach zagościły radość, szczęście i uśmiech.

Do obejrzenia także materiał tv na stronie: tv.niedziela.pl.

2014-11-18 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja gnieźnieńska: Zmiany personalne 2021

2021-06-17 12:18

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Ks. Paweł Kłys

Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji gnieźnieńskiej. Dekrety wejdą w życie z dniem 1 lipca br. Publikujemy listę zmian.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę

2021-06-17 12:02

[ TEMATY ]

rodzina

KPRP

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania projektu Strategii Demograficznej 2040.

Jak mówił szef rządu "rodzina to taki mikrokosmos", małe społeczeństwo. "Od tego, jak w rodzinie dzieci są wychowywane zależy później przyszłość społeczeństwa. W rodzinie uczymy się odróżniać dobro od zła, uczymy się odpowiedzialności, cierpliwości i dlatego im więcej polskich rodzin szczęśliwych, tym bardziej szczęśliwa Polska w przyszłości" - stwierdził premier.

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję