Reklama

Zdrowie

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna w Legnicy

12 grudnia 2014 r. z udziałem dziennikarzy, pracowników Legnickiej Kurii Biskupiej, starosty Legnicy Janiny Mazur i zaproszonych gości została otwarta Specjalistyczna Poradnia Rodzinna. Jej uroczystego poświęcenia dokonał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Poradnia mieści się w budynku Legnickiej Kurii Biskupiej

Niedziela legnicka 1/2015, str. 4

[ TEMATY ]

poradnia

Monika Łukaszów

Uroczyste otwarcie poradni rodzinnej

Uroczyste otwarcie poradni rodzinnej

Poradnia to wielka sprawa, która przyniesie owoce dla ludzi. Wszyscy, którzy tutaj przyjdą bez względu na wyznanie czy przekonania, na pewno znajdą fachową poradę – powiedział na wstępie ks. Bogusław Wolański, dyrektor poradni i diecezjalny duszpasterz rodzin. Przypomniał też słowa Jana Pawła II z Listu do Rodzin, które staną się mottem działania poradni i osób w niej pracujących: „Kościół uznaje służbę rodzinie za jedno ze swych najistotniejszych zadań. Za pierwszą i z wielu względów najważniejszą drogę posłannictwa”.

Ks. Wolański zwrócił także uwagę na różnorodność problemów, z jakimi borykają się współczesne małżeństwa i rodziny. Kościół, ale też samorządy lokalne wychodzą naprzeciw tym problemom i starają się nieść pomoc. Przytoczył słowa papieża Franciszka, który powiedział: „Duszpasterstwo (rodzin) ma pomagać. W tym wypadku musi być ciałem przy ciele. Towarzyszyć. A to oznacza: tracić czas. Wielkim mistrzem tracenia czasu był Jezus, tracił czas, towarzysząc w otwieraniu sumień, uzdrawiając chorych, nauczając. Towarzyszyć oznacza iść drogą razem”.

Reklama

Natomiast biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski mówił do zebranych: – Chciałbym, aby to miejsce było także miejscem obwieszczania kerygmatu, czyli zapraszaniem do wchodzenia w chrześcijańską wizję życia. I życzę wszystkim, abyśmy umieli tracić czas, ze względu na Ewangelię, bo to jest jedno z podstawowych haseł Jezusa – stracić swoje życie. Dzisiaj, kiedy mówimy o różnych formach kryzysu w rodzinie, kiedy chcemy pomóc rodzinie, musimy zdać sobie sprawę z tego, że problemem jest to, że człowiek nie chce niczego tracić. Dlatego niech ta poradnia uczy ludzi tracenia. Nie uzdrowimy spraw rodziny, jeśli nie sięgniemy do pierwotnego przesłania. Chciałbym właśnie, żeby to pierwotne przesłanie, rozeznanie i pierwotna odpowiedź ze strony Ewangelii były tutaj obecne. To jest wielkie zadanie wszystkich, którzy będą tutaj pracowali.

Podczas spotkania został odczytany dekret Biskupa legnickiego powołujący poradnię do istnienia i mianujący jej dyrektora ks. Bogusława Wolańskiego.

Po uroczystości otwarcia poradni odbyła się konferencja prasowa. Podczas spotkania z dziennikarzami Dominika Warmuz, diecezjalny doradca życia rodzinnego, wyjaśniła cel i potrzeby uruchomiania specjalistycznych poradni rodzinnych oraz przybliżyła specyfikę funkcjonowania legnickiej poradni. – Tempo życia, nieustanna rywalizacja, zagrożenia cywilizacyjne powodują napięcia, nerwowość, kryzysy, bezradność, załamania. To niektóre z powodów uzasadniających potrzebę organizowania poradni pomocowych. W nich służą odpowiednio przygotowani specjaliści, którzy są kompetentni, otwarci, życzliwi, dyskretni i wzbudzający zaufanie – mówiła.

Reklama

W poradni swoje dyżury pełnić będą m.in.: doradca życia rodzinnego, psycholog, prawnik, mediator rodzinny, specjalista od uzależnień, położna, lekarz, duszpasterz, a także radcy prawni. Z usług poradni bezpłatnie będą mogły korzystać wszystkie osoby potrzebujące wsparcia i pomocy. Ponadto poradnia będzie prowadziła działalność profilaktyczną. Będzie organizowała także warsztaty, m.in. z komunikacji w rodzinie. Legnicka poradnia rozpocznie swoją działalność 5 stycznia i czynna będzie codziennie w dni pracujące.

Podczas konferencji prasowej ks. Bogusław Wolański przedstawił także program przygotowań do 3. Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej oraz opowiedział o przygotowaniach do 8. Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii, które odbędzie się w bieżącym roku.

W spotkaniu uczestniczył również ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Biura Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Mówił m.in. o problemach dotyczących rodzin i małżeństw w Polsce, o synodzie biskupów poświęconemu małżeństwu i rodzinie oraz inicjatywach proponowanych przez Krajowe Biuro Duszpasterstwa Rodzin.

Na terenie diecezji legnickiej działa już kilka specjalistycznych poradni rodzinnych. Już wkrótce zostanie otwarta kolejna poradnia w Lubinie, która powstaje we współpracy z prezydentem miasta Robertem Raczyńskim. Nowo powstała poradnia przy Legnickiej Kurii Biskupiej została utworzona dzięki wparciu Starostwa Powiatu Legnickiego.

W pracę poradni rodzinnych włączyło się 50 doradców życia rodzinnego oraz inni specjaliści z zakresu prawa, psychologii, mediacji, a także duszpasterze. W bieżącym roku ruszy także Studium Życia Rodzinnego, które przygotuje kolejne osoby do angażowania się na rzecz małżeństwa i rodziny.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaki ojciec, taki syn

Niedziela Ogólnopolska 20/2019, str. 50

[ TEMATY ]

poradnia

Boyarkina Marina/Fotolia.com

Pojawienie się trzeciego dziecka w naszym domu budziło we mnie małe obawy natury czysto manualnej. Czy będę wciąż potrafił prawidłowo nosić niemowlę? Czy będę umiał się nim zajmować, przebrać je, wykąpać? Czy nie zrobię mu krzywdy? Rzeczywistość poporodowa szybko przyniosła odpowiedź. Pewnych rzeczy się nie zapomina – wręcz zadziwiła mnie moja sprawność „operowania” przy maleństwie, nie spodziewałem się, że mam to we krwi.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję