Reklama

Niedziela Legnicka

Chobienia – na pokaz

Niedziela legnicka 1/2015, str. 5

[ TEMATY ]

przedszkolaki

przedszkole

Monika Łukaszów

Grupa przedszkolna z wizytatorami i katechetką

Grupa przedszkolna z wizytatorami i katechetką

Kolejna lekcja pokazowa za nami. Tym razem z zadaniem tym zmierzyła się katechetka Joanna Bagińska w Chobieni. Lekcja odbyła się w tamtejszym przedszkolu i trzeba od razu dodać, że była to pierwsza taka lekcja wśród przedszkolaków. Katechezę przeprowadzono w czwartek 11 grudnia 2014 r. w nowo wybudowanym przedszkolu należącym do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chobieni. Wizytację przeprowadził dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Jarosław Kowalczyk. Wśród obserwatorów prowadzonej lekcji byli m.in.: ks. Leszek Kowalski, miejscowy dziekan, oraz katecheci z dekanatu Ścinawa.

Katecheza

Przeprowadzona wśród 4-latków katecheza dotyczyła dobrych uczynków i przygotowania serc przedszkolaków na przyjście Pana Jezusa. Katechetka starała się nauczyć dzieci, jak odróżniać dobro od zła oraz dobre uczynki od obowiązków. Poprzez opowiadanie, śpiew, wycinanie, a także rozmowę z dziećmi wyjaśniała, czym jest ten szczególny czas przygotowania i czekania na przyjście Dzieciątka Jezus. Jak mówi pani Joanna, dzieci mimo iż były bardzo aktywne, nie pokazały wszystkich swoich możliwości. Tremowała je nieco grupa obserwatorów.

Reklama

Warto wspomnieć, że katechetka napisała na początku Adwentu specjalny list do wszystkich rodziców, w którym opisała przyswajane przez dzieci kolejne tematy związane z Adwentem, oraz zaprosiła ich ze swoimi dziećmi do udziału w Mszach św. roratnich.

Katechetka

Pani Joanna, mimo iż jest nauczycielem od 25 lat, katechezy uczy od blisko roku i to właśnie wśród przedszkolaków. Na co dzień uczy gimnazjalistów fizyki, chemii i zajęć technicznych. I jak mówi, jest ogromna różnica między nauką przedszkolaków a nauką młodzieży. – Mogę powiedzieć, że wśród gimnazjalistów odpoczywam – mówi katechetka. – Chociaż młodzież jest dzisiaj trudna, trzeba do nich jakoś dotrzeć. Stosując różne metody aktywizujące, można ich zaciekawić i podyskutować na różne tematy. Człowiek w jakimś sensie staje się dla nich autorytetem. W przedszkolu to nie ma znaczenia. Te dzieci mają swój świat i trzeba naprawdę wielkiej sztuki, żeby one chciały współpracować i żeby to jakoś zadziałało. Jak sobie przypomnę moje początki wśród przedszkolaków to muszę przyznać, że nie było łatwo. Tutaj trzeba mieć oczy szeroko otwarte i przez cały czas trwania zajęć trzeba być bardzo aktywnym i przygotowanym na wszystko. Po ponad roku pracy z dziećmi nauczyłam się już być przygotowana na różne sytuacje, a w torebce zawsze noszę obrazki, puzzle i cukierki – opowiada.

Przedszkole

Chociaż przedszkole oddano do użytku w lipcu 2014 r. to jego uroczyste otwarcie odbyło się dopiero w październiku (o czym pisaliśmy na naszych łamach). Jak mówi dyrektor placówki Roman Kuziak, budowa trwała zaledwie 9 miesięcy, bowiem pierwsze prace rozpoczęły się zaledwie w październiku 2013 r. Dzisiaj przedszkolaki uczą się w nowym, pięknie wyglądającym i bardzo dobrze wyposażonym budynku – dodaje dyrektor. Przedszkole dysponuje 5 salami dydaktycznymi oraz w pełni wyposażoną salą sportową. W naszym przedszkolu w godzinach od 6.30 do 16 przebywa ponad 120 dzieci z Chobieni i okolicznych miejscowości, należących do gminy, z których są dowożone specjalnymi autobusami. Są to dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Zajęcia odbywają się w 5 grupach wiekowych. Opiekę pedagogiczną i dydaktyczną nad dziećmi sprawuje 8 nauczycieli stałych, 2 nauczycieli w zastępstwie oraz dwóch katechetów i nauczycieli języka angielskiego. – Jesteśmy wdzięczni wielu osobom, a szczególnie wójtowi Gminy Rudna Władysławowi Bigusowi, który jest mocno zaangażowany w rozwój oświaty na naszym terenie i cały czas wspiera naszą działalność oraz całego zespołu szkolno-wychowawczego – podsumowuje Roman Kuziak.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe przedszkole w Chobieni

Niedziela legnicka 47/2014, str. 1

[ TEMATY ]

przedszkolaki

przedszkole

Joanna Bagińska

Bp Marek Mendyk symbolicznie otworzył przedszkole

Bp Marek Mendyk symbolicznie otworzył przedszkole

W Chobieni 23 października odbyło się otwarcie przedszkola gminnego. W uroczystości wziął udział bp Marek Mendyk. Przybyli również przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych: wójt Gminy Rudna Władysław Bigus, wójt Gminy Lubin Irena Rogowska, burmistrz Miasta i Gminy Ścinawa Andrzej Holdenmajer oraz wicekurator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Danuta Leśniewska. Wśród licznie zgromadzonych rodziców, dziadków, radnych, przedstawicieli lokalnych instytucji byli również obecni: dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej ks. Jarosław Kowalczyk, dziekan dekanatu Ścinawa ks. Leszek Kowalski oraz ks. Józef Wojtaszek.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję