Reklama

Jan Paweł II

Twórzmy rodzinne archiwa papieskich pamiątek!

Archiwum pamiątek pontyfikatu św. Jana Pawła II w każdym polskim domu! – ta propozycja Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II z siedzibą w Rejowcu Fabrycznym jest szczególnie aktualna w roku kanonizacji Papieża. Projekt nosi nazwę „Teczka serdecznej pamięci”. Ryszard Zawadowski – prezes stowarzyszenia podkreśla, że przyjęto nazwę, która narodziła się w redakcji „Niedzieli”.

Bezcenne dziedzictwo

Stowarzyszenie powstało jeszcze za życia Papieża – w 1997 r. Początkowo jego celem było integrowanie środowiska kolekcjonerów papaliów, czyli pamiątek papieskich, organizowanie konferencji, wystaw i giełd. Z czasem działalność nabrała szerszego wymiaru. Stowarzyszenie zaczęło gromadzić wiedzę o lokalnych inicjatywach będących wyrazem hołdu dla Jana Pawła II. Dzięki żmudnej pracy dysponuje największą w Polsce bazą danych – wraz z dokumentacjami – na temat placówek, które noszą imię Papieża, miast, które nadały mu honorowe obywatelstwo, miejsc, gdzie znajdują się jego pomniki i tablice pamiątkowe itp.
– Nasze stowarzyszenie narodziło się ze szlachetnej pasji gromadzenia pamiątek związanych z Papieżem – mówi Ryszard Zawadowski. – Coraz bardziej powszechna jest świadomość, że wszystko, co jest związane ze św. Janem Pawłem II, stanowi ważny element dziedzictwa narodowego. Wiemy również, że nie ma w Polsce domu, gdzie nie byłoby tego rodzaju pamiątek – zdjęć, wycinków prasowych, znaczków pocztowych, kart wejściowych na spotkania z Papieżem, okolicznościowych koszulek. Najwyższy czas, by te rzeczy odnaleźć i zgromadzić w zbiór, aby nie uległy zniszczeniu.

Uczniowie zbierają pamiątki

W akcję włączają się uczniowie, którzy inspirują osoby starsze – uczestników papieskich pielgrzymek do Ojczyzny, audiencji w Watykanie czy spotkań w innych miejscach świata – do przeszukania szuflad i pudełek z pamiątkami. – Dziecko, które przyjmuje obowiązek gromadzenia rodzinnych pamiątek, będzie mogło otrzymać tytuł „Kustosza zbiorów” – podkreśla Ryszard Zawadowski. – Ważne jest również, aby osoby, które nie mają wśród najbliższych nikogo,
komu mogłyby pozostawić swoje pamiątki, przekazywały je do szkoły noszącej imię Papieża, bo te placówki mają szczególny obowiązek tworzenia kącików czy minimuzeów papieskich.
Do projektu „Teczka serdecznej pamięci” włączyło się wiele szkół. Wśród zaangażowanych są m.in.: uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Lesznie, Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II z diecezji sandomierskiej, szkoły z Puszczykowa, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym i inni.
Stowarzyszenie ma też pomysł w kwestii przechowywania zbiorów. – Jako doświadczeni kolekcjonerzy wiemy, że wśród eksponatów będą również rzeczy większe i cięższe, jak medale czy odznaki, dlatego przygotowaliśmy projekt specjalnej i trwałej teczki z kartonu ze zdjęciem św. Jana Pawła II i nazwą projektu na okładce. Na stronie internetowej stowarzyszenia informujemy, gdzie można nabyć takie teczki, aby wyposażyć w nie młodzież w szkole czy w parafialnym kole KSM.
Każdy zbiór papieskich pamiątek – czy to domowy, czy szkolny – będzie wspaniałym, a z upływem czasu coraz cenniejszym dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. Rzeczy te nie powinny pozostawać w zapomnieniu, w domowych zakamarkach, bo stanowią zapis serdecznej pamięci o największym z rodu Polaków. Abyśmy nie zapomnieli o tym, jak wiele zawdzięczamy Papieżowi, projekt nie może być krótkotrwałą akcją, ale ciągłym działaniem, zmierzającym do ochrony wszystkiego, co wiąże się ze św. Janem Pawłem II.

2014-12-23 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Paweł II patronem województwa kujawsko-pomorskiego

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Arturo Mari / Biały Kruk

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

Św. Jan Paweł II – największy z rodu Polaków

Biskup włocławski Wiesław Mering wydał dekret w sprawie obchodów patronalnych województwa kujawsko-pomorskiego w tej części diecezji włocławskiej, która znajduje się w obrębie tego województwa. 15 lutego 2016 roku radni województwa podjęli stanowisko w sprawie ustanowienia świętego Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego oraz ustalenia dnia 7 czerwca Dniem Patronalnym Świętego Jana Pawła II. W ślad za tym Księża Biskupi diecezji leżących na terenie województwa wydali stosowne dekrety wyznaczające dzień 7 czerwca na kościelne obchody patronalne.

W uzasadnieniu dekretu czytamy, że „celem dorocznych obchodów tego święta na ziemi kujawsko-pomorskiej jest umacnianie jedności wojewódzkiej wspólnoty samorządowej, pielęgnowanie i zgłębianie nauczania Jana Pawła II w świadomości zbiorowej oraz upraszanie Jego wstawiennictwa u Boga dla wzbogacenia współczesnych i przyszłych pokoleń w te wartości, które są powszechne i trwałe”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję