Reklama

Konkurs „Niedzieli” na półmetku

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

2015-02-24 12:46


Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 31

Drukujemy już 25. pytanie konkursu „Niedzieli” „Święty Janie Pawle II – pamiętamy”, który ogłosiliśmy we wrześniu 2014 r. Poniedziałkowe kontakty z Czytelnikami, którzy biorą udział w konkursie, są okazją nie tylko do udzielenia odpowiedzi na kolejne pytanie, ale także do wspomnień o spotkaniach z Papieżem w czasie pielgrzymek do Polski, udziale w uroczystościach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, znaczeniu papieskiego nauczania w ich życiu. Lubimy poniedziałki, bo w tym dniu dzięki telefonom i mailom czynna jest linia serdecznej łączności z Czytelnikami, którzy dziękują za konkurs i za „Niedzielę”, przekazują pozdrowienia, a czasem zwierzają się z przeżywanych osobistych radości czy kłopotów. Mimo że rozmowy są bardzo krótkie, świadczą o zaufaniu i sympatii do redakcji.

Wielu uczestników zaskakuje nas ogromną wiedzą o Papieżu. Niektórzy mówią, że jest tak, bo dzięki św. Janowi Pawłowi II odzyskali zdrowie lub rozwiązali trudny problem, dlatego starają się jak najlepiej poznać jego życie i nauczanie. Liczna jest grupa osób, które dzwonią lub piszą co tydzień. Żałujemy, że nie możemy wszystkich obdarować nagrodami, ale konkurs na naszych łamach będzie trwał do 1 września br., każdy ma więc jeszcze szansę.

Odpowiedzi na pytanie zamieszczone w bieżącym numerze można udzielać pocztą elektroniczną do poniedziałku 2 marca 2015 r. do godz. 12.00. Drugą możliwością jest telefon do redakcji w poniedziałek 2 marca w godz. 11.00-12.00 – adres skrzynki elektronicznej: konkurs.jp2@niedziela.pl, numer telefonu: (34) 369-43-92.

Reklama

Wśród Czytelników, którzy udzielą prawidłowej odpowiedzi, rozlosujemy 3 nagrody książkowe. Warunkiem otrzymania nagrody jest podanie pełnego adresu korespondencyjnego uczestnika w mailu do redakcji lub podczas odpowiedzi telefonicznej. Każdy uczestnik konkursu może odpowiedzieć na nasze pytanie tylko raz w danym tygodniu. Pełny regulamin konkursu zamieszczamy na stronie: www.niedziela.pl. Na zakończenie konkursu – po 1 września 2015 r. – rozlosujemy nagrody specjalne: pielgrzymkę do Ziemi Świętej dla jednej osoby oraz dwa pobyty weekendowe dla dwóch osób w hotelu w Kłodzku.

Odpowiedź na pytanie 23., opublikowane w numerze 7/2015, brzmi: Skromna krakowska służąca, beatyfikowana przez Jana Pawła II w Krakowie 13 sierpnia 1991 r., to Aniela Salawa (1881 – 1922). Jej wspomnienie liturgiczne przypada 9 września.

Nagrody wylosowali: Maria Kapuścińska – Wrocław, Jolanta Dolna – Nowa Sól, Elżbieta Śmiłowska – Czerwionka-Leszczyny.

Pytanie nr 25

Jednym z dobrze zapamiętanych powiedzeń św. Jana Pawła II są słowa: „Ale nam się wydarzyło!”, które zostały wypowiedziane w czerwcu 1999 r., podczas VII pielgrzymki do Polski, w miejscu bardzo ważnym dla państwa. Gdzie Jan Paweł II wypowiedział te proste, ale w tym konkretnym kontekście zawierające ważną treść słowa?

Reklama

Pogrzeb śp. Marka Tarnowskiego – zamordowanego na plebanii kościoła św. Augustyna

2019-04-25 10:07

mag / Warszawa (KAI)

- Nagła śmierć naszego współbrata pokazuje nam jak ważne jest przygotowanie do spotkania z Chrystusem – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w czasie pogrzebu śp. Marka Tarnowskiego, zamordowanego na plebanii kościoła św. Augustyna na stołecznym Muranowie.

Anna Druś/Archidiecezja Warszawska

Uroczystości odbyły się w kościele św. Feliksa z Kantalicjo na stołecznym Marysinie, gdzie zmarły należał do wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej. Liturgię, której przewodniczył metropolita warszawski koncelebrowało wielu kapłanów związanych ze wspólnotą.

– Nagła śmierć waszego współbrata pokazuje nam jak ważne jest przygotowanie na spotkanie z Chrystusem – powiedział kard. Kazimierz Nycz. - Ta spowiedź tuż przed śmiercią. Spowiedź na końcu Drogi Neokatechumenalnej, która szedł – to jest nauka dla nas wszystkich, byśmy nie tyle bali się śmierci nagłej, ile bali się śmierci nieprzygotowanej - podkreślił.

Kard. Nycz przestrzegł jednocześnie członków wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej przed sakralizacją zła i grzechu, nawet, gdy patrzymy na to, co się stało z perspektywy Zmartwychwstania. - Zło pozostaje złem. Gdybyśmy tą drogą poszli za daleko, bylibyśmy o krok od powiedzenia, że Pan Bóg tak chciał. A to przecież nie byłoby prawdą Po liturgii ciało zmarłego spoczęło na pobliskim cmentarzu.

W czwartek 11 kwietnia br. na plebanii kościoła pw. św. Augustyna na warszawskiej Woli napastnik zaatakował 64- letniego p. Marka Tarnowskiego, ojca jednego kapłanów archidiecezji warszawskiej, katechistę Drogi Neokatechumenalnej. Mężczyzna wychodził z plebanii, gdzie przystępował do sakramentu pokuty. W jego obronie stanął jeden z dyżurujących kapłanów. On również został zaatakowany przez napastnika.

Ciężko pobity Marek Tarnowski mimo reanimacji nie przeżył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem