Reklama

Ze świata

W Pompejach i Neapolu

Papież Franciszek wzywa mafiosów do nawrócenia

O korupcji, która cuchnie, mówił papież Franciszek 21 marca podczas swej jednodniowej wizyty w Neapolu. Zaapelował do mafiosów, by się nawrócili, zapewnił więźniów, że kraty nie mogą ich oddzielić od miłości Boga, zaś młodzież przekonywał, że receptą na długie życie jest miłość. W katedrze był świadkiem cudu św. Januarego. Modlił się też w sanktuarium maryjnym w Pompejach.

Na placu Plebiscytu w centrum Neapolu Ojciec Święty odprawił Mszę św., która była głównym punktem jego pobytu. W homilii przekonywał, że Ewangelia uczy, iż „prawdziwie błogosławionymi są ubodzy w duchu, ludzie nie uciekający się do przemocy, cisi, ludzie, którzy wprowadzają pokój i sprawiedliwość. To jest siła, która zmienia świat!”. Wezwał mieszkańców Neapolu, by nie poddawali się „pokusie łatwych pieniędzy lub nieuczciwych zysków”. – Stanowczo reagujcie na organizacje, które wykorzystują i korumpują młodych, biednych i słabych przez cyniczny handel narkotykami oraz inne przestępstwa. Niech korupcja i przestępczość nie oszpecają oblicza tego pięknego miasta i radości waszego neapolitańskiego serca! Przestępcom i wszystkim ich wspólnikom pokornie jako brat dziś powtarzam: nawróćcie się na miłość i sprawiedliwość! Pozwólcie, by odnalazło was Boże miłosierdzie! Dzięki łasce Boga, który wszystko i zawsze przebacza, można powrócić do uczciwego życia. Proszą was o to także łzy matek Neapolu, zmieszane ze łzami Maryi, niebieskiej Matki (...). Niech te łzy zwyciężą zatwardziałość serc i zaprowadzą wszystkich z powrotem na drogę dobra – wołał Papież.

(RV)

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki

Parafie łacińskie na Ukrainie proszą polskie parafie o partnerskie wsparcie

Reklama

Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki podziękował Kościołowi w Polsce za solidarność. – Bardzo pozytywnie przyjęliśmy apel Konferencji Episkopatu Polski, który zachęcił wszystkich wiernych w Polsce w V Niedzielę Wielkiego Postu, 22 marca, do modlitwy o pokój na Ukrainie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu. – Nawiązując do komunikatu z obrad KEP, przypomniał, że już wcześniej kilka razy on sam zwracał się w swoich wypowiedziach i w komunikatach z apelem, aby powstawały tzw. parafie partnerskie. – Cieszę się bardzo, że Episkopat Polski przyjął teraz taką uchwałę. Jest ona zachętą dla każdego biskupa diecezjalnego, aby w swoich diecezjach zmobilizować księży i wiernych do nawiązywania takich kontaktów – powiedział abp Mokrzycki. Zdaniem Metropolity Lwowskiego, współpracę partnerską kapłani z Polski mogą nawiązać przez swoje kontakty osobiste, a także zwracając się do biskupów Kościoła łacińskiego, do wydziałów duszpasterskich każdej diecezji na Ukrainie.

(KAI)

Wielka Brytania

Czas katakumb?

Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii nie tylko rezygnują z eksponowania emblematów swej religii, ale dosłownie ukrywają swą wiarę w obawie przed dyskryminacją i szyderstwami. Do takich wniosków doszła rządowa Komisja ds. Równości i Praw Człowieka na podstawie przeprowadzonych ostatnio badań. Wzięło w nich udział 2,5 tys. osób.

Chrześcijanie bardzo często zeznawali, że są poddawani presji, by nie ujawniać swej wiary – czytamy w raporcie komisji. Szyderstw i posądzenia o bigoterię obawiają się zarówno sprzedawcy, jak i pracownicy umysłowi czy dzieci w szkole.

Reklama

Chrześcijanie mają też poczucie, że są dyskryminowani przez nowe rozporządzenia dotyczące równouprawnienia. Odnoszą np. wrażenie, że ich prawa są deptane w imię równouprawnienia gejów.

(KAI)

* * *

Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i Jego zbawczej władzy! Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się!

Jan Paweł II

Krótko

Wielki mufti Arabii Saudyjskiej szejk Abdul Aziz bin Abdullah ponowił apel o zburzenie wszystkich kościołów chrześcijańskich na Półwyspie Arabskim. Podkreślił on, że jest to absolutnie konieczne, gdyż wymaga tego – jego zdaniem – islamskie prawo.

Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła we wschodniej części Hawany, którego patronem będzie św. Jan Paweł II, wmurował arcybiskup kubańskiej stolicy kard. Jaime Lucas Ortega y Alamino. Na kamieniu wyryto hasło pontyfikatu Papieża Polaka: „Totus Tuus” – Cały Twój.

Władimir Putin, tuż po ponownym pojawieniu się na scenie politycznej po ponadtygodniowej nieobecności, ogłosił nagłe, kilkudziesięciotysięczne manewry wojskowe wzdłuż całej zachodniej granicy Rosji. Do obwodu kaliningradzkiego Rosjanie wysłali pociski balistyczne mogące przenosić ładunki jądrowe.

Jedną trzecią pracowników zamierza zwolnić merostwo Moskwy. Pensje pozostałych zostaną obniżone o 10 proc. To skutki kryzysu finansowego dotykającego Rosję.

Niemcy, które planowały zmniejszać wydatki na armię, odstąpiły od tego pomysłu. W ciągu 3 lat wydatki na armię mają tam wzrosnąć o 8 mld euro.

Sejm Litwy w trybie nadzwyczajnym podjął decyzję o przywróceniu w kraju zasadniczej służby wojskowej. Pierwsi poborowi mają być wcieleni do armii już pod koniec lata tego roku.

400 lat po śmierci Miguela Cervantesa w Madrycie odnaleziono jego doczesne szczątki. Grób autora powieści o Don Kichocie znajduje się w podziemiach klasztoru Trynitarek Bosych pw. św. Ildefonsa i św. Jana z Maty.

400 tys. ofiar pochłonęła trwająca już 4 lata wojna w Syrii, a 12 mln ludzi musiało opuścić swoje domy.

2015-03-23 19:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję