Reklama

Niedziela Częstochowska

Prawdy Niedzieli Palmowej

Gdy zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych, prawdy chrześcijańskie są nam przypominane w sposób jeszcze bardziej oczywisty, wręcz krzyczący. Niedziela Palmowa jest okazją do zamanifestowania poparcia dla Jezusa Chrystusa, który jako Król wjeżdża w chwale do Jerozolimy. Zaraz jednak musimy dostrzec, że ten Król nie przybywa w karocy i z należną królowi świtą, lecz wjeżdża na pospolitym osiołku, symbolizującym codzienność, a chwilę później słyszymy już w kościele dramat Męki Pańskiej, zgotowanej Jezusowi przez tych, którzy tak niedawno jeszcze wiwatowali na Jego cześć.

Z inicjatywy Jana Pawła II ta niedziela jest Światowym Dniem Młodzieży obchodzonym w Kościołach lokalnych. Wraz ze swoimi biskupami gromadzi się ona licznie przy Chrystusie w katedrach całego świata, z gorącym sercem, piękną duszą, wspaniałymi intencjami. To bardzo ważne, że młody człowiek znajduje dziś czas i podejmuje wysiłek, by trwać przy Chrystusie, okazać Mu swoją miłość, pogłębić z Nim przyjaźń, że opowiada się za wartościami najwyższymi.

Reklama

Dobrze rozumie te intencje młodzieży papież Franciszek, który w tegorocznym orędziu do młodych upewnia ich: „Chrześcijaństwo nie polega na serii zakazów, tłumiących nasze pragnienia szczęścia, ale na planie życia, który może zafascynować nasze serca”. Obecny Dzień Młodzieży jest przygotowaniem do tego przyszłorocznego w Krakowie, obchodzonego pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8).

Święta Zmartwychwstania Pańskiego należą do najważniejszych w chrześcijaństwie. W 2033 r. będziemy obchodzić 2-tysięczną rocznicę zbawienia świata przez Chrystusa, Bożego Syna. Ta tajemnica Bożego Miłosierdzia dotyka każdego człowieka, człowieka, który niejeden grzech ma na swoim sumieniu i chciałby się z tego wyzwolić, być oczyszczonym, uzyskać Boże przebaczenie. To podstawowe pragnienia człowieka, wyraźnie dające o sobie znać zwłaszcza na łożu śmierci.

Dlatego bardzo cieszymy się tymi świętami, które przygotowują nas do spotkania z Bogiem, Ojcem miłosierdzia, z Bogiem, który nas kocha. Są one owiane jakąś wewnętrzną radością, są nagrodą bycia z Bogiem po trudnym okresie Wielkiego Postu, a zwłaszcza Triduum Paschalnego. Ale nie będą mieć żadnego sensu dla tych, którzy nie skorzystają z propozycji Kościoła i kapłanów dotyczącej odnowy duchowej, pokuty i nawrócenia.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski zaprasza młodych na Niedzielę Palmową on-line

Abp Wojciech Polak zaprasza młodych z archidiecezji gnieźnieńskiej do duchowej łączności i uczestniczenia w tegorocznym święcie młodych za pośrednictwem transmisji on-line. W czasie Mszy św. Prymas zwierzy maturzystów Matce Bożej.

W krótkim nagraniu dostępnym na www.prymaspolski.pl www.archidiecezja.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej Prymas Polski wspólnie z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Wojciechem Orzechowskim zachęca młodych do pozostania w niedzielę w domu, ale tylko ciałem, duchem bowiem – zaprasza – „bądźcie w katedrze gnieźnieńskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję