Reklama

Niedziela Małopolska

Warto tam być!

„Po Jego śladach... Święty Jan Paweł II inspiracją dla artystów” – to hasło sympozjum, jakie 22 kwietnia odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Miejsce, które Papież poświęcił w 2002 r., dziś staje się przestrzenią, gdzie promowane jest jego nauczanie

Niedziela małopolska 15/2015, str. 7

[ TEMATY ]

sympozjum

Archiwum Biblioteki Głównej UPJPII

Oczekując na Jana Pawła II przed budynkiem biblioteki

Oczekując na Jana Pawła II
przed budynkiem biblioteki

Otwarte sympozjum organizuje Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z Oddziału Krakowskiego. Wydarzenie wpisuje się w obchodzony właśnie Rok św. Jana Pawła II oraz pierwszą rocznicę jego kanonizacji. Ma być ono również wyrazem wdzięczności za życie i pontyfikat Karola Wojtyły.

Pomysł

Marta Piechnik-Dubis, pracownik Biblioteki UPJPII, wyjaśnia, jak rodziła się inicjatywa: – Wszystko zaczęło się od koleżeńskich rozmów pracowników biblioteki. Od samego początku pojawiła się idea, że tematem przewodnim wydarzenia będzie sztuka. Korzeni tego pomysłu należy szukać w organizowanym przez nas w ubiegłym roku konkursie plastycznym pt. „Taki duży, taki mały… święty Jan Paweł II i ja – Papież Polak w oczach dzieci i młodzieży”.

Moja rozmówczyni wyjawia, że jednym z jurorów konkursu była Iwona Stolarczyk. Jak się okazało, jej mąż, zmarły w dniu kanonizacji Jana Pawła II, był długoletnim fotoreporterem Kurii Krakowskiej (lata 1972-90) i zgromadził wiele pięknych, unikatowych zdjęć. – Wtedy zapadła decyzja, że z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji Papieża zorganizujemy wystawę prac Andrzeja Jacka Stolarczyka. Jednak w trakcie rozmów jedna z koleżanek – Beata Wieczorek, zaproponowała, aby to wydarzenie rozwinąć w większą inicjatywę. I tak pojawił się pomysł zorganizowania uroczystości, podczas której o swoich związkach z Janem Pawłem II oraz inspiracjach jego osobą będą mogli opowiedzieć artyści oraz naukowcy zajmujący się wpływem Świętego na sztukę. Inicjatywa spotkała się z akceptacją dyrektor biblioteki Magdaleny Nagięć, która od samego początku nas motywowała i dzieliła się własnymi spostrzeżeniami.

Cel

Dlaczego z papieskiej spuścizny wybrano wątek dotyczący artystów? – dopytuję przedstawicielkę organizatorów. – Papież sam był artystą, napisał „List do artystów” i jest dla nich ważny. Powstało wiele dzieł sztuki, które są wyrazem hołdu dla niego. Przez sztukę możemy kontemplować Pana Boga i człowieka. Istotny jest aspekt duchowy, do którego dochodzimy dzięki sztuce – mówi Marta Piechnik-Dubis.

Reklama

Bibliotekarka dodaje, że sympozjum adresowane jest przede wszystkim do ludzi sztuki, kultury i nauki, gdyż będą mieli okazję posłuchać wypowiedzi osób, które czerpią natchnienie od św. Jana Pawła II. Drugim ważnym odbiorcą wydarzenia jest młode pokolenie – by było świadkiem i uczestnikiem inicjatyw, jakie powstają pod wpływem Papieża Polaka. Trzecią grupę mają stanowić wszystkie osoby, którym jego postać jest po prostu bliska...

Jako prelegentów zaproszono gości zajmujących się różnorodnymi dziedzinami sztuki i nauki, w tym, m.in. aktorkę Halinę Kwiatkowską – koleżankę z lat szkolnych Karola Wojtyły. Przyjadą goście z całej Polski, m.in. z Krakowa, Warszawy, Tarnowa, Brzeska, Legnicy. Atrakcją sympozjum będzie również projekcja filmu „Testament Jana Pawła II – Pójdź za mną” w reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej z Poznania. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy fotografii Adama Bujaka oraz wspomnianego Andrzeja Jacka Stolarczyka, a także rzeźb i medali autorstwa prof. Czesława Dźwigaja. Ekspozycję prac pierwszego z nich będzie można obejrzeć do 28 kwietnia, a pozostałych – do końca czerwca.

Udział w sympozjum jest bezpłatny. Rozpocznie się ono o godz. 9, a zakończy ok. godz. 16. Z szczegółowym programem można zapoznać się na: www.upjp2.edu.pl/biblioteka/sympozjum.

Miejsce

Organizatorom zależy, by wartości, które promował Papież, przekazywać młodym, bo, jak wiadomo, dorasta pokolenie, które zna go tylko z opowieści. – Chcemy o tym wielkim człowieku przypominać, zwłaszcza że jest naszym patronem. Miejsce, w którym znajduje się biblioteka, w sierpniu 2002 r. odwiedził Jan Paweł II. Poświęcił wówczas gmach nowo powstającej biblioteki – nadmienia Marta Piechnik-Dubis. – Papież był ciekaw, jak to dzieło się rozwija. Nasz poprzedni dyrektor, ks. Jan Bednarczyk, wielokrotnie wspominał, że gdy bywał w Rzymie i spotykał się z Ojcem Świętym, to pytania o bibliotekę i pracowników pojawiały się bardzo często...

Wydarzenie z pewnością przysłuży się promocji, mieszczącej się przy ul. Bobrzyńskiego 10, Biblioteki UPJPII. Warto wiedzieć, że na co dzień dostępna jest ona nie tylko dla studentów i kadry naukowej uczelni krakowskich, katechetów czy duszpasterzy z archidiecezji krakowskiej, ale także dla osób, które mają stały meldunek krakowski. Ci, którzy nie spełniają tych warunków, mogą skorzystać ze zbiorów bibliotecznych na miejscu.

2015-04-08 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KUL: sympozjum z okazji 250. rocznicy święta Najświętszego Serca Pana Jezusa na ziemiach polskich

[ TEMATY ]

sympozjum

Roman Czyrka

Z okazji 250. rocznicy ustanowienia liturgicznego święta Najświętszego Serca Pana Jezusa na ziemiach polskich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się w czwartek ogólnopolskie sympozjum zorganizowanie przez Instytut Liturgiki i Homiletyki KUL. Uczestniczyli w nim księża, doktoranci, studenci, siostry zakonne i słuchacze Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej.

W tematykę sympozjum wprowadził o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap, który ukazał aktualność zagadnienia nie tylko w perspektywie duszpasterskiej, ale także w systematycznej refleksji. Przywołując słowa św. Jana Pawła II przypomniał, że chrześcijaństwo jest religią miłości i jedynie miłość, którą objawia Serce Chrystusa jest zdolna przemieniać serce człowieka i uczynić je bardziej ludzkim i Bożym.

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję