Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Przyjazna rodzinie

Gdy wejdziemy na stronę www.katarzynamaciejewska.eu to naszym oczom ukaże się Katarzyna Maciejewska – dziennikarka, radna, społecznik. Strona jest pełna dynamizmu i życia, tak samo jak sama pani Katarzyna i jej działalność na wszelkich możliwych płaszczyznach. Łatwiej byłoby chyba wymienić, gdzie niedawno obrana radna Rady Powiatu Będzińskiego nie angażuje się, nie pomaga, nie inicjuje różnych dzieł, aniżeli wskazać obszary jej działań

Niedziela sosnowiecka 15/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

życie

Archiwum prywatne K. Maciejewskiej

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Życia, 24 marca, prorodzinna działalność Katarzyny Maciejewskiej została doceniona przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Katarzyna Maciejewska została uhonorowana tytułem Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Oprócz niej, z naszej diecezji tytuł ten otrzymali: Tomasz Mędrzak, radny Sosnowca i Marek Migas, radny Jaworzna. Tytuł został przyznany w Warszawie podczas uroczystej gali. W swojej działalności samorządowej radna powiatu będzińskiego kieruje się Dekalogiem Samorządowca i zawsze przyświeca jej dobro rodzin i każdego człowieka. Stąd wyróżnienie.

Po pierwsze – Dekalog

– Tytuł „Samorządowiec Przyjazny Rodzinie” przyznaliśmy za stosowanie się do Dekalogu Samorządowca Przyjaznego Rodzinie, który uwzględnia m.in.: pełne zaangażowanie w pracę na rzecz wspólnoty samorządowej, kierowanie się zasadami kultury chrześcijańskiej, wspieranie małżeństwa, wspieranie inicjatyw społecznych zwiększających rolę rodziny – powiedział Paweł Kwaśniak, prezes Zarządu Fundacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Fundacja, przyznająca certyfikaty Kandydata Przyjaznego Rodzinie i tytuły Samorządowca Przyjaznego Rodzinie, powstała, aby promować, inicjować oraz wspierać działania podkreślające wartość życia i rodziny. Powstała, by pracować nad rozwiązaniami, które stworzą przyjazne warunki dla rodzin w wypełnianiu ich naturalnych funkcji, w myśl zasady: rodzina receptą na szczęście. Doświadczenia osób działających w fundacji oparte są o przedsięwzięcia związane m.in. z obchodami Narodowego Dnia Życia, marszami dla życia i rodziny, kampanią „Stop dyktaturze mniejszości!” czy „Stop pigułce śmierci!”.

Zaszczyt i zobowiązanie

– Otrzymanie tytułu Samorządowca Przyjaznego Rodzinie to dla mnie wielki zaszczyt, ale to także poważne zobowiązanie. Myślę, że inicjowane i organizowane od wielu lat, wspólnie z innymi, zwłaszcza z koleżanką Anną Koczur, liczne inicjatywy na rzecz rodziny i życia, to za mało. Oprócz Dni Życia i Rodziny, marszów, konkursów, obchodów Narodowego Dnia Życia i Dni Świętości, samorządowiec musi robić coś więcej – podkreśla laureatka, Katarzyna Maciejewska. – Podczas wojewódzkiej gali kampanii „Rodzina ma głos”, która odbyła się w Katowicach przed wyborami 3 listopada, otrzymałam Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie. Podpisałam wtedy, podobnie jak kilku innych kandydatów z naszego województwa, zobowiązanie – tzw. Dekalog Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Podczas II Kongresu Polskiej Rodziny, który odbył się 17 maja 2014 r., spisane zostały zasady gwarantujące prawidłową pracę samorządu na rzecz rodziców i ich dzieci. Po objęciu funkcji publicznej z wyboru społeczności lokalnej, zobowiązałam się wówczas m.in. do: kierowania się w działalności publicznej zasadami wyrosłymi z kultury zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie narodu; wspierania małżeństwa (związku kobiety i mężczyzny) oraz rodziny jako naturalnego środowiska wychowywania dzieci; podejmowania i wspierania inicjatyw zwiększających rolę rodziców w procesach edukacyjnych; wspierania nauczycieli i wychowawców w promowaniu naturalnych wzorców życia rodzinnego oraz ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją; promowania tradycji i historii wspólnoty lokalnej z poszanowaniem integralności państwa i dziedzictwa narodowego; wspierania instytucji samorządowych (organizatorów kultury, nauki i sportu) w działaniach dla rozwoju rodziny, zgodnie z utrwalonymi tradycją, normami, zasadami i wartościami; dysponowania i zarządzania pieniędzmi publicznymi według zasady roztropności, oszczędności i celowości ich wydawania; we wszystkich działaniach publicznych kierowania się prawym sumieniem w oparciu o zasady sprawiedliwości, uczciwości i roztropności – powiedziała Katarzyna Maciejewska. – Są to te zasady, którymi kieruję się pełniąc funkcję radnej – dodała laureatka.

Zawsze można na nią liczyć

– Katarzyna Maciejewska działa społecznie na rzecz ludzi zmagających się z rozmaitymi problemami społecznymi. Robi to indywidualnie, jak i z członkami stowarzyszeń, do których należy od wielu lat, przede wszystkim Akcji Katolickiej i Caritas. Również jako radna wiele dobrego zrobiła dla mieszkańców swojego rodzinnego miasta Będzina. Również społecznie i bezinteresownie niesie pomoc najmłodszym, przygotowując z organizatorami marszów dla życia i rodziny zbiórki na rzecz wsparcia matek: „Pielucha dla malucha” czy „Zabawka i kaszka dla bobaska”. Dzieciom i młodzieży z biedniejszych rodzin uczącej się, zapewnia możliwość edukacji poprzez przygotowywanie paczek z przyborami szkolnymi. Akcję tę, jako prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dr. Adama Bilika organizuje wraz z członkami POAK od 2001 r. Wspólnie z nami realizuje dzieło „Tornister pełen uśmiechów”. Wraz z Caritas naszej diecezji realizowała przez kilka lat, od 2005 r., program PEAD – „Dostarczanie żywności najuboższym mieszkańcom Unii Europejskiej”, w ramach którego z członkami Parafialnego Zespołu Caritas parafii Świętej Trójcy wydawała żywność kilkuset mieszkańcom Będzina. Od lat wspiera dobroczynne przedsięwzięcia i dzieła Caritas, m.in. budowę Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka, akcje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i Jałmużna Wielkopostna. Uczestniczy w koncertach charytatywnych, podczas których bierze czynny udział w aukcjach na rzecz dzieł realizowanych na rzecz osób najbardziej potrzebujących. W związku z trudną sytuacją polityczną i ekonomiczną na Ukrainie, gdy nasza diecezjalna Caritas włączyła się w organizowaną przez Caritas Polska oraz Pocztę Polską akcję „Rodzina Rodzinie”, pani Kasia włączyła się w nią ze swoimi bliskimi. Przygotowali paczkę z żywnością i produktami chemicznymi dla Ukraińców. Zawsze można na nią liczyć. Nigdy nie pozostaje obojętna na krzywdę i problemy ludzi. Wiem, że podobne spostrzeżenia i zdanie o pani Kasi ma wiele osób. Uważam, że najtrafniej jej stosunek do ludzi – zwłaszcza tych, którzy z wielu powodów, często niezależnych od siebie, znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej – oddaje nazwa naszej organizacji, czyli Caritas (Miłość) – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

2015-04-09 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie obrońców życia

[ TEMATY ]

życie

aborcja

Karol Porwich/Niedziela

„Tylko podejmując radykalny program odnowy moralnej, której ważnym elementem jest uznanie prawa do życia wszystkich ludzi bez wyjątku, możemy powstrzymać potworności wojny i rozlanie się jej na cały świat” – piszą w odezwie przedstawiciele ruchów pro-life.

19 organizacji pro-life sformułowało apel skierowany do prezydenta, władz państwowych i samorządowych, a także dziennikarzy o "zerwanie z kulturą śmierci i jednoznaczne opowiedzenie się za życiem". Poniżej prezentujemy treść przesłania.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję