Reklama

Niedziela Przemyska

Intronizacja obrazu Matki Bożej Niepokalanej Pani Przeworskiej

Niedziela przemyska 16/2015, str. 3

[ TEMATY ]

obraz

Marek Wollek

Matka Boża Niepokalana Pani Przeworska

W sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku 25 marca br. odbyła się uroczystość intronizacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej Pani Przeworskiej. Do tego duchowego wydarzenia społeczność parafialna przygotowywała się poprzez udział w rekolekcjach, które prowadził ks. dziekan Roman Dyląg. Eucharystii kończącej ćwiczenia duchowe przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Po Mszy św. odprawiono nowennę do Matki Bożej, podczas której poświęcony został odnowiony wizerunek Matki Chrystusa.

Obraz w kształcie prostokąta ma wymiary 107x182 cm, przedstawia stojącą na srebrnym półksiężycu Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewym ręku oraz ze złoconym berłem w prawej dłoni. Matka Boża ubrana jest w niebieski płaszcz spięty ozdobną klamrą oraz czerwoną suknię. Rozpuszczone włosy Maryi opadają na ramiona. Jej głowę zdobi złota korona podtrzymywana przez dwa aniołki. Na główce Dzieciątka również widzimy koronę. Po szeregu badań wykonanych przez konserwatora zabytków stwierdzono, iż wizerunek Matki Bożej został namalowany w XIX wieku.

Historia obrazu jest niezwykle interesująca. Do roku 1953 był on wystawiony na tym samym bocznym ołtarzu po lewej stronie prezbiterium, na którym umieszczono go obecnie. W tym czasie tworzyła się parafia w sąsiednim Mirocinie i tenże obraz wypożyczono tamtejszemu kościołowi. Wówczas proboszczem był ks. Penc. Gdy proboszczem został ks. Adam Ablewicz zdecydował on o powrocie obrazu do Przeworska; umieszczono go wtedy w bocznym ołtarzu kaplicy Bożego Grobu. Gdy podczas prac restauratorskich poddano obraz szczegółowym oględzinom oraz specjalistycznym badaniom okazało się, że skrywa on niezwykłą tajemnicę. Pod widocznym obrazem odkryto późnogotycki wizerunek Madonny, który pochodzi z XVI wieku. Widnieje na nim Matka Boża z Dzieciątkiem na lewym ręku, natomiast w prawej ręce trzyma złocone berło. Wobec powyższego odkrycia należało podjąć decyzję, co uczynić z tak osobliwym dziełem. Ostatecznie po konsultacjach z grupą naukowców podjęto decyzję o konserwacji XIX-wiecznego wizerunku oraz gruntownym przebadaniu tego pierwotnego.

Reklama

Uroczystość intronizacji obrazu była ogromnym przeżyciem duchowym dla parafian licznie zgromadzonych w przeworskim sanktuarium. W wygłoszonej homilii bp Stanisław Jamrozek powiedział, aby w swoim życiu naśladować Maryję, która przez całe życie mówiła Bogu – tak, zaznaczył również, iż dziś Matka Boża wraca na swoje miejsce, gdzie możemy wypraszać przez Jej wstawiennictwo Bożą pomoc. Podkreślił, byśmy od Niej uczyli się postawy zaufania Panu Bogu w każdej sytuacji – zwłaszcza trudnej.

W czasie intronizacji wierni mogli usłyszeć po długiej przerwie bicie dzwonu o imieniu Sylwester. Został on odlany w 1627 r. w Kurozwękach pod Tarnowem, w ludwisarni Władysława z Kurozwęk, ufundowali go mieszkańcy miasta. Waży prawie dwie tony i jest jednym z najstarszych w Polsce. Po około stu latach pękł, a na nowo odlano go w 1777 r. Dzwon to niezwykły, gdyż przetrwał potop szwedzki, rabunki dokonywane przez Austriaków w 1917 r. oraz hitlerowców w 1941. Jego historię możemy odczytać na umieszczonych na nim inskrypcjach łacińskich. Zobaczymy tam również m.in. tarczę herbową książąt Lubomirskich oraz herb Bożogrobców. 10 kwietnia 1953 r. podczas procesji rezurekcyjnej dzwon spadł z wieży. Na szczęście zatrzymał się na belkach rusztowania. Cudem nikomu nic się nie stało, a i dzwon nie został uszkodzony. Obecnie po zabiegu piaskowania i zabezpieczenia specjalnym lakierem wisi w wieży sanktuarium, gdzie starą drewnianą konstrukcję zastąpiono nową, metalową wykonaną w tym roku pod nadzorem firmy Jana Felczyńskiego z Przemyśla. Dawniej, aby usłyszeć dźwięk Sylwestra potrzeba było czterech silnych mężczyzn, dziś prace te wykonuje system komputerowy.

Na zakończenie uroczystości proboszcz ks. Tadeusz Gramatyka w imieniu całej wspólnoty podziękował Księdzu Biskupowi za posługę pasterską sprawowaną wśród zgromadzonych w tym ważnym dniu, którego wagę podkreślił bijący dzwon Sylwester. Serdeczne Bóg zapłać złożył również grupom parafialnym zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz osobom, które podjęły prace przy konserwacji obrazu Matki Bożej. Uroczystość ubogacił męski chór „Echo” działający przy parafii.

2015-04-15 21:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczka o wyczulonym słuchu

2020-05-26 18:07

Niedziela podlaska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

obraz

Matka Boża

obraz

Ciechanowiec

Przemysław Groński EPB

Najbardziej charakterystycznym elementem obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem są duże uszy obu postaci. Dlaczego?

Przełom XVI i XVII wieku to czas, kiedy przez Europe przetaczała się burza reformacji. Na Podlasiu szczególnie aktywni byli arianie i kalwini. Protestanci odrzucają kult świętych, a więc odmawiają również czci Najświętszej Maryi Pannie. Szerzenie kultu Maryi w jej różnych wizerunkach było więc jedną z metod kontrreformacji. Właśnie wtedy ok. 1600 r. w Ciechanowcu pojawił się obraz Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

2020-05-27 20:06

[ TEMATY ]

Kaja Godek

Artur Stelmasiak

Mówienie prawdy o związku homoseksualizmu z pedofilią – dozwolone. Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek.

Już po pierwszym posiedzeniu sąd umorzył sprawę przeciwko Kai Godek z Fundacji Życie i Rodzina. To sprawiedliwa odpowiedź na absurdalne zarzuty ze strony Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Umorzenie sprawy potwierdza, że prawdę o związku homoseksualizmu z pedofilią można i trzeba mówić.

Siedem osób, wspieranych przez OMZRiK oskarżyło Kaję Godek za słowa, wypowiedziane w telewizji Polsat News podczas dyskusji o filmie braci Sekielskich i o pedofilii w Kościele Katolickim. Politycy lewicy prześcigali się w oburzeniu, że pośród księży znajdują się osoby wykorzystujące seksualnie dzieci. Kaja Godek zwracała uwagę na fakt, że niezależnie od tego, czym zajmują się na co dzień sprawcy pedofilii, większość przestępstw z tego obszaru ma charakter homoseksualny.

27 maja 2020 sąd umorzył postępowanie, stwierdzając o bezzasadności oskarżeń kierowanych pod adresem Kai Godek.

„Cieszę, że że prawda zwyciężyła. Nie możemy pozwolić, aby homoseksualne lobby zamykało nam usta w sprawach tak ważnych. Trzeba mówić głośno o tym, jak środowiska homoseksualne podchodzą do dzieci. Tylko twardy opór społeczny wobec pomysłów lobby LGBT może zagwarantować bezpieczeństwo tym dzieciom w przyszłości.” - powiedziała Kaja Godek.

W międzyczasie życie dopisało do sprawy swoją puentę. Najnowszy film Braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” tylko potwierdza tezę o związku pedofilii z homoseksualizmem. Jest ona nawet wyartykułowana wprost.

Lobby LGBT zareagowało oczywiście oburzeniem, a niektórzy homoseksualni influencerzy wezwali nawet do usunięcia z reportażu niewygodnych dla nich fragmentów. Ciekawe, czy reżysera filmu także oskarżą o znieważanie homoseksualistów…?

Środowisko Ośrodka znane jest z nękania osób o konserwatywnych poglądach. Posługuje się przy tym słynnym artykułem 212 par. 2 Kodeksu Karnego, czyli tzw. „zniesławieniem”. Jest to też dla Ośrodka źródło dochodów – na profilach w mediach społecznościowych chwali się pisaniem pozwów i aktów oskarżenia i zbiera pieniądze na kolejne sprawy.

Tym razem było podobnie. Osoby, które podpisały się pod aktem oskarżenia nie zebrały się spontanicznie. Ośrodek ogłaszał nabór chętnych m.in. na portalach społecznościowych. Tak naprawdę nie wiadomo nawet, czy oskarżyciele to homoseksualiści…

Warto wspomnieć, że Rafał Gaweł, założyciel OMZRiK ukrywa się przed polskim wymiarem sprawiedliwości w Norwegii. Został prawomocnie skazany za oszustwa finansowe.

CZYTAJ DALEJ

List do rodziców neoprezbiterów

2020-05-28 14:22

Agnieszka Bugała

Na zakończenie uroczystości święceń kapłańskich, które odbyły się 23 maja w kościele p.w. Opatrzności Bożej na wrocławskim Nowym Dworze abp Józef Kupny, metropolita wrocławski zwrócił się do rodziców nowo wyświęconych kapłanów. - Drodzy rodzice, napisałem do was list, w którym dziękuję wam za synów, których wychowaliście tak, że są darem dla wrocławskiego Kościoła, ale w liście tym mam do was także prośbę, przeczytajcie go - mówił abp Józef.

Dziś - za zgodą arcybiskupa - zamieszczamy ten wyjątkowy list w całości:

Wrocław, dnia 23 maja 2020 roku


KOCHANI RODZICE

DROGA RODZINO

W dniu kiedy Wasz syn, przez nałożenie rąk biskupich, stał się na zawsze kapłanem Chrystusowym, zwracam się do Was i do całej rodziny, aby złożyć Wam najserdeczniejsze podziękowanie za to, że całkowicie oddaliście syna Kościołowi. Wyrażam także serdeczne życzenia, by radość, jaką dziś przeżywacie, trwała przez całe Wasze życie. Pismo św. mówi: „Kto wychowuje swojego syna, będzie miał z niego pociechę i dumny będzie z niego między znajomymi” (Syr 30,2).

Zwracam się też z serdeczną prośbą. Obowiązki rodziców wobec dzieci nigdy nie gasną. Do końca ojciec i matka są odpowiedzialni za swoje dziecko. „Albowiem Pan uczcił ojca przez dzieci, a prawo matki nad synami utwierdził” (Syr 3,2). Zachowujcie z synem kapłanem żywą więź rodzinną. Wspierajcie go Waszymi modlitwami i świętym życiem. Kapłan narażony jest na różne trudności. Mogą one czasem być tak wielkie, że zachwieją jego wiarą i wiernością Chrystusowi. Nie są to rzadkie wypadki, kiedy w takich chwilach ojciec, matka lub rodzeństwo okazują się błogosławieństwem dla zagrożonego kapłana i zbawiennym wsparciem ratują go przed nieodpowiednim krokiem.

Drodzy Rodzice i Rodzeństwo, zachęcam Was do stałej modlitwy za kapłana, który wyszedł z Waszej rodziny. Zachęcam Was do życzliwej i dyskretnej pomocy dla niego, a gdyby zaszła potrzeba, niech ojciec i matka odważnie upomną swoje dziecko, by z godnością i gorliwością trwało w kapłańskiej posłudze.

Na to wielkie zadanie, w trosce o dobro naszego Kościoła, udzielam Wam i całej Rodzinie swojego biskupiego błogosławieństwa.

+ Józef Kupny

Arcybiskup Metropolita Wrocławski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję