Reklama

Globalne badanie religijności

2015-04-28 11:36

(pr)
Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 37

Globalne badanie religijności przeprowadził w okresie ostatnich Świąt Wielkanocnych renomowany instytut WIN/Gallup International Association. Poddano mu gigantyczną grupę prawie 64 tys. osób w 65 krajach świata. Z badania wynika, że najbardziej religijnym narodem są Tajowie, którzy wyprzedzają nieco Ormian, Gruzinów, Marokańczyków i obywateli Bangladeszu. Z kolei najwięcej przekonanych ateistów to Chińczycy, którzy pod tym względem zdecydowanie wyprzedzają mieszkańców Hong-kongu, Japończyków, Czechów i Hiszpanów. Generalnie 2 na 3 mieszkańców ziemi przyznaje się do religijności.

Najbardziej religijnymi częściami świata są Bliski Wschód i Afryka. W tych dwóch regionach do religijności przyznaje się odpowiednio 86 i 82 proc. populacji. Na drugim biegunie, czyli tam, gdzie jest najwięcej ludzi niereligijnych i przekonanych ateistów, znajdują się Europa Zachodnia i Oceania (odpowiednio 51 i 49 proc. osób deklarujących takie postawy). Z kolei najmniej związanym z religią państwem świata są Chiny, gdzie 61 proc. ludzi deklaruje ateizm, 29 proc. niereligijność, a tylko 7 proc. – religijność. Pozostali nie odpowiedzieli na żadne pytanie. Jeśli chodzi o Europę Zachodnią, to najmniej religijnym krajem jest Szwecja, gdzie 78 proc. badanych przyznało, że są albo osobami niereligijnymi, albo przekonanymi ateistami.

Reklama

Wśród globalnych wyników badań zależności między deklarowaną religijnością a wiekiem, poziomem wykształcenia czy zarobkami zaskakiwać może, że najbardziej religijni są ludzie młodzi, poniżej 34. roku życia. Z badania wynika także, że bardziej religijni są ludzie o średnich i małych dochodach niż ci, którzy zarabiają więcej.

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

O. Szustak doszedł do Papieża Franciszka

2019-06-18 22:42

Langusta na Palmie

Na profilu langusta na palmie pojawię się wpis potwierdzający, ze o. Szustak,  jak obiecał, dotarł do Watykanu i spotkał się z Papieżem. "Więc tak. Jakimś cudem doszedłem do Rzymu:) Na pełnej petardzie wbiłem do Watykanu i mówię im tam, że się muszę widzieć z Franciszkiem. Dorwałem go na kilka minut przed śniadaniem, kard. Konrad mnie poratował i mówi Franciszkowi, że jest tu taki zwariowany dominikanin, który musi go zobaczyć. Papież uśmiechnął się i powiedział (true story, nie ściemniam): skoro zwariowany to na pewno z Polski! Więc ja mówię: Ojcze! Tyle tu lazłem, to mnie pobłogosław. Położył mi rękę na głowie jak tato, pobłogosławił i pokornie poprosił: zanieś też grzechy papieża do Bożego Grobu. No to nie mam wyjścia, trzeba iść dalej. Spłakałem się jak dziecko. Połowa za mną, połowa przede mną. Ściskam Was jak nie wiem co i błogosławię. Do sierpnia, bączki drogie. o. adam. +"

Langusta na Palmie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem