Reklama

Niedziela Sandomierska

Idźmy z Jezusem i Maryją

– Niech to spotkanie z Symbolami Światowych Dni Młodzieży pomoże wam odkryć piękno i sens ofiarnej miłości. Jeśli nie damy z siebie wszystkiego, jeśli nie będziemy potrafili żyć dla innych, a nie tylko dla samych siebie nie staniemy się szczęśliwsi. Życzę Wam, byście się nie bali być dobrzy, żebyście się nie bali pokochać innych tak na całego. Gdy będziecie adorowali te Symbole, spróbujcie postanowić, że zrobicie coś konkretnego dla innych. To będzie wspaniały owoc tego spotkania z Jezusem i Jego Matką – zachęcał podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim bp Krzysztof Nitkiewicz. Symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Salus Populi Romani przemierzają kolejne dekanaty naszej diecezji. „Niedziela Sandomierska”, zgodnie z wcześniejszą obietnicą, towarzyszy Symbolom podczas całego czasu peregrynacji. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nie tylko młodzież otacza Jezusa i Maryję swoją modlitwą.

2015-04-28 15:53

Niedziela sandomierska 18/2015, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Ks. Grzegorz Polak

Symbole ŚDM w Dwikozach

Opatów

Po powitaniu w Rudkach i na Świętym Krzyżu Symbole dotarły do Opatowa. Po programie słowno-muzycznym zebrani ruszyli na ulice miasta uczestnicząc w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Przez całą noc trwało czuwanie modlitewne przedstawicieli poszczególnych parafii oraz wspólnot. Symbole zagościły również w jednej ze szkół. Zwieńczeniem pobytu w Opatowie była Eucharystia w kolegiacie, której przewodniczył bp Edward Frankowski, a homilię wygłosił ks. Marek Kumór. Oprawą muzyczną liturgii zajęła się franciszkańska młodzież oazowa zrzeszona przy parafii Ojców Bernardynów. Na zakończenie przedstawiciele młodzieży dokonali aktu zawierzenia, a ks. proboszcz Michał Szociński poprowadził modlitwę.

Łagów i Rembów

Powitanie odbyło się na rynku Łagowa. Był czas na osobistą adorację i śpiew uwielbienia. Po przeniesieniu Symboli do świątyni Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Pasterz przypomniał, że właśnie te znaki od lat jednoczą młodych ludzi pomagając im doświadczyć siły wspólnoty Kościoła. Wskazał, że przypominają one o nadchodzących Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, a ich peregrynacja jest duchowym przygotowaniem do owocnego przeżycia tych dni. W homilii ks. Stanisław Bożętka zachęcał, by młodzi w krzyżu odkryli szansę na zrozumienie Bożej miłości. Po zakończonej modlitwie symbole zostały przewiezione do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie, gdzie przebywająca tam młodzież miała okazję do osobistej adoracji.

Ostrowiec Świętokrzyski, Szewna, Ćmielów

Najpierw przy Symbolach modlono się w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Jednym z elementów czuwania był spektakl teatralny „Oto Matka twoja”. O północy Symbole zostały przewiezione do sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a z rana nawiedziły młodych z Domu Dziecka i Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Denkowie oraz Szkołę Podstawową nr 12, gdzie dzieci miały wspólny apel modlitewny pt.: „Św. Jan Paweł II przyjaciel dzieci i młodzieży”.

Reklama

Podsumowanie ostrowieckiego nawiedzenia nastąpiło w kolegiacie św. Michała Archanioła, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii ks. Rafał Kułaga przypomniał, że właśnie przy tym krzyżu wielu młodych ze wszystkich kontynentów szukało umocnienia, wewnętrznej wolności i duchowej siły. Ksiądz Biskup na zakończenie spotkania zachęcił młodzież do podejmowania konkretnych zadań odmieniania swoich środowisk poprzez proste dzieła miłości.

Kolejnym przystankiem peregrynacji była Szewna, gdzie z młodymi modlił się bp Edward Frankowski. Wieczorem powitanie odbyło się w Ćmielowie pod Pomnikiem Katyńskim. Po Mszy św. i adoracji uczestnicy spotkania modlili się podążając Drogą Krzyżową ulicami miasta. Czuwanie przy Symbolach trwało do godzin porannych.

Ożarów

Wczesnym rankiem Symbole dotarły do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Powitanie i czuwanie prowadzone przez młodzieżową scholę parafialną rozpoczęło nawiedzenie. Klaudia Bernat opowiada: – Mszy św. przewodniczył bp Edward Frankowski, który zachęcał młodych, by budowali swoje życie na Chrystusie. W homilii ks. Marek Kumór wyjaśnił jak ważne jest czyste serce. Ukazał również wyjątkowość Krzyża wędrującego z Ikoną po całym świecie. Po Mszy św. każdy w chwili ciszy mógł podczas osobistej modlitwy adorować Krzyż i Ikonę Matki Bożej. Na zakończenie peregrynacji odmówiono modlitwę różańcową. Gdy wybiło południe, nadszedł czas pożegnania symboli i przekazania ich kolejnej parafii. – relacjonuje Klaudia.

Annopol, Zawichost i Dwikozy

W drodze do parafii Dwikozy Krzyż i Ikona odwiedziły Annopol oraz Zawichost. W Zawichoście w adoracji uczestniczyła młodzież szkolna oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, wspólnota sióstr św. Jadwigi Królowej oraz mieszkańcy. Do kościoła parafialnego w Dwikozach symbole wniesiono procesyjnie. Młodzież poprowadziła adorację i wspólne śpiewy uwielbienia Boga.

Z młodymi spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcał, aby krzyż był ich duchową mocą przez całe życie, by w tym znaku widzieli zawsze nadzieję na lepsze jutro oraz źródło łaski i miłości. Na zakończenie modlitwy młodzi zawierzyli siebie i nadchodzące Światowe Dni Młodych Jezusowi i Maryi.

Janów Lubelski

Peregrynacja rozpoczęła się 22 kwietnia w parafii św. Jadwigi Królowej. Ks. Jacek Beksiński, proboszcz parafii wraz z przedstawicielami dzieci, młodzieży, Służby Zdrowia, Oświaty, Domu Pomocy Społecznej, Domu Dziecka oraz rodzin złożył pod Krzyżem czternaście róż, które symbolizują poszczególne międzynarodowe spotkania młodzieży. Mszy św. przewodniczył bp Edward Frankowski. Po niej Ksiądz Biskup pobłogosławił pomieszczenie przeznaczone na Parafialne Centrum ŚDM. – Pokój ten będzie służył młodzieży jako biuro i miejsce pracy. To miejsce, gdzie będziemy gromadzić wszystkie materiały dotyczące ŚDM – powiedział ks. Krystian Musiał, opiekun wolontariuszy. Następnie rozpoczęło się czuwanie, indywidualna modlitwa i śpiew. Jak zaznaczają uczestnicy najbardziej przejmującym momentem w czasie czuwania była osobista adoracja przez ucałowanie, dotknięcie czy przytulenie Krzyża. Czuwanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim, po którym wyruszyła procesja połączona z Drogą Światła w stronę Sanktuarium. Tam rozpoczęło się całonocne czuwanie, które prowadziły poszczególne parafie dekanatu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: spotkania przygotowujące do ŚDM i konkursy na hymn oraz logo imprezy

2019-11-09 13:23

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM Lizbona

Na przełomie października i listopada w kilku portugalskich diecezjach ruszyły przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które zostaną zorganizowane w Lizbonie w 2022 r. Największe spotkania, z udziałem m.in. biskupów, odbyły się w Porto oraz w Fatimie.

W sanktuarium maryjnym pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej zorganizowano m.in. ogólnokrajowe spotkanie katechetów, w trakcie którego omawiano metody pozyskiwania młodych wolontariuszy do pracy przy organizacji najbliższej edycji ŚDM.

Innym wydarzeniem w Fatimie, podczas którego omawiane będą kwestie związane z przygotowaniem spotkania młodzieży z papieżem w Lizbonie będą zaplanowana na 11-14 listopada obrady Konferencji Episkopatu Portugalii. W ich trakcie kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente przedstawi stan prac przy ŚDM w portugalskiej stolicy.

25 października kardynał Clemente w imieniu komitetu przygotowań ŚDM ogłosił konkurs na słowa i muzykę hymnu zaplanowanej na 2022 r imprezy. Wyjaśnił, że kandydatami w tej rywalizacji mogą być obywatele Portugalii, którzy ukończyli 18 rok życia. Równocześnie zapowiedział też otwarcie konkursu na logo tego wydarzenia. Mogą w nim wziąć udział graficy lub studenci grafiki z całego świata. Ostateczny termin przesyłania prac upływa 29 listopada. Każdy z kandydatów musiał do 4 listopada zgłosić komitetowi organizacyjnemu ŚDM zamiar uczestnictwa w konkursie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Neary: przyjąć objawienie z Knock to otworzyć się na Słowo

2020-01-25 17:41

[ TEMATY ]

objawienia

Knock

wikipedia.org

Dla Irlandczyków zaproszenie do Watykanu wizerunku Maryi z ich narodowego sanktuarium w Knock jest ważnym gestem ze strony Ojca Świętego. Przypomina im bowiem papieską wizytę w Irlandii w 2018 r. Zwraca na to uwagę abp Michael Neary. To właśnie na terenie jego archidiecezji Tuam w 1879 r. miało miejsce objawienie w Knock.

Jak zauważa abp Neary zdumiewającą rzeczą jest to, że kiedy dziś Irlandczycy powracają pamięcią do papieskiej podróży, to najczęściej wspominają właśnie jego wizytę w maryjnym sanktuarium i ciszę, która zapanowała pośród tłumu wiernych w czasie adoracji eucharystycznej z Papieżem.

26 stycznia, w pierwszą Niedzielę Słowa Bożego, do Watykanu zostanie przywieziona figura Matki Bożej właśnie z tego sanktuarium. Zostanie wystawiona przy głównym ołtarzu bazyliki św. Piotra podczas papieskiej Eucharystii. Jak podkreśla abp Neary, nie jest to przypadkowe. Podczas objawienia w Knock, Maryja nie powiedziała bowiem ani słowa. Wraz z Nią był natomiast obecny Jan Ewangelista, który trzymał w ręku księgę Pisma Świętego. To oczywista zachęta do słuchania Słowa Bożego.

„Knock ma wielki potencjał komunikacji, głoszenia Słowa Bożego. Objawienia w Knock zawierają w sobie wielkie przesłanie. Widzimy w nich Matkę Bożą, św. Józefa oraz Baranka Bożego i krzyż nad ołtarzem. Postacią, o której niekiedy się zapomina, a która również uczestniczyła w tych objawieniach, jest św. Jan Ewangelista z księgą Pisma Świętego. A skoro Maryja podczas objawień nie przemówiła, to wydaje się, że ukazała w ten sposób znaczenie Słowa Bożego. Lecz aby Słowo Boże mogło się w nas zakorzenić, niezbędne jest odpowiednie przyjęcie, potrzeba ciszy. W dzisiejszym świecie pada tak wiele słów, pomyślmy jedynie o różnego rodzaju czatach. Dlatego tym bardziej potrzebujemy ciszy, aby przyjąć Słowo, aby słuchać tego, co rzeczywiście się dzieje“ - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Michael Neary.

CZYTAJ DALEJ

Auschwitz to szczyt nienawiści do człowieka

2020-01-26 14:39

[ TEMATY ]

Auschwitz

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau to „szczyt nienawiści do człowieka” – napisali biskupi europejscy w liście z okazji 75-ej rocznicy wyzwolenia obozu. Sprzeciwiają się w nim wszelkim przejawom deptania godności człowieka, w tym rasizmowi, ksenofobii i antysemityzmowi.

Hierachowie zaapelowali do współczesnego świata o pojednanie i pokój oraz o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia, a także do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Zauważyli, że mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości, świat, w którym żyjemy, ciągle jest pełen zagrożeń i przemocy. „Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, ale rodzi cierpienie i śmierć” – czytamy w liście.

Następnie biskupi przypomnieli słowa wypowiedziane przez kolejnych Papieży w miejscu zagłady. „Nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, za cenę drugiego, za cenę jego uzależnienia, podboju, zniewolenia, za cenę eksploatacji, za cenę jego śmierci” – powiedział, zatrzymując się przed tablicą w języku hebrajskim, Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Z kolei Benedykt XVI, 27 lat później, zauważył, że ofiary nazistów nie chcą „wywoływać w nas nienawiści, ale raczej pokazują, jak straszne jest jej dzieło”. Papież Franciszek odwiedził obóz w 2016 r., ale nie wygłosił tam przemówienia. Zostawił za to wpis w księdze pamiątkowej: „Panie miej miłosierdzie nad Twym ludem! Panie przebacz tak wielkie okrucieństwo”. W liście biskupi cytują też słowa Franciszka, wypowiedziane kilka dni temu, w których wzywa, aby rocznica wyzwolenia obozu stała się dla każdego okazją do zatrzymania, zamilknięcia i powrotu do pamięci. „Potrzebujemy tego, aby nie stać się obojętnymi” – mówił Ojciec Święty.

Przypomnieli wymowny znak pojednania, którym był list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. „Chociaż po II wojnie światowej pojednanie między narodami wydawało się po ludzku niemożliwe, to jednak – zjednoczeni w miłości do Jezusa Chrystusa – potrafiliśmy przebaczać i prosić o przebaczenie. Doświadczenia z przeszłości uczą, jak ważne i owocne jest budowanie Europy narodów pojednanych i wybaczających sobie nawzajem” – czytamy w liście.

Na koniec zapraszają, aby 27 stycznia o godzinie 15.00, czyli w godzinie wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, zapalić świecę i pomodlić się za ludzi pomordowanych w obozach zagłady ze wszystkich narodowości i wyznań oraz za ich bliskich. „Niech nasza modlitwa pogłębi pojednanie i braterstwo, którego przeciwieństwem jest wrogość oraz niszczycielskie konflikty i podsycane nieporozumienia. Niech zwycięża w nas moc miłości Jezusa Chrystusa” – zaapelowali biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję