Reklama

Martyrologium Duchowieństwa Polskiego

2015-05-05 14:33

Wojciech Wichnowski
Niedziela Ogólnopolska 19/2015, str. 9

Wojciech Wichnowski

– Święci męczennicy są dla nas niedoścignionym wzorem wiary – powiedział abp Józef Kowalczyk w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 29 kwietnia br., w 70. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau oraz w Dniu Martyrologium Duchowieństwa Polskiego

Eucharystię, której przewodniczył abp Józef Kowalczyk – prymas Polski senior, koncelebrowali: biskup senior Stanisław Stefanek z Łomży, biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun oraz biskup senior Stanisław Napierała – pierwszy ordynariusz kaliski, a także kilkudziesięciu księży z polskich diecezji. Obecni byli także księża z parafii pw. św. Mikołaja w Chełmży – rodzinnego miasta bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, męczennika i więźnia Dachau – z proboszczem ks. kan. Krzysztofem Badowskim. We Mszy św. uczestniczyli również: Eugeniusz Bądzyński – ocalały więzień obozu Dachau, członkowie Instytutu Świeckiego Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny, założonego przez abp. Kazimierza Majdańskiego, więźnia Dachau, przedstawiciele rodziny bł. bp. Michała Kozala, kombatanci, młodzież i poczty sztandarowe szkół noszących imię męczenników z Dachau, w tym delegacja wraz ze sztandarem Gimnazjum nr 1 w Chełmży im. bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego z dyrektorem Sławomirem Wierzbickim oraz ks. Łukaszem Otremskim i ks. Marcinem Nowickim.

Testament więźniów KL Dachau

KL Dachau był Golgotą Zachodu Polaków i polskiego duchowieństwa. Wśród 1030 zamordowanych kapłanów 868 było Polakami. – Tam, w obozie, przyszło im umacniać swoje powołanie. Ich życie przenikała modlitwa, która, niejednokrotnie szeptana zmartwiałymi z cierpienia ustami, dawała nadzieję wbrew nienawiści z zewnątrz. W każdym akcie poświęcenia się dla drugiego człowieka uzewnętrzniała się przegrana tych, którzy uważali się za władców świata. Pozostał nam testament tych kapłanów, mówiący o ich niezachwianej wierności Bogu w życiu kapłańskim i zakonnym. Testament mówiący o obowiązku strzeżenia świętości małżeństwa, obrony życia, odpowiedzialnego wychowania młodych i czerpania ze źródeł powołania danego nam przez Stwórcę. Ich męczeństwo było ofiarą za indywidualne ocalenia, za Ojczyznę i za Kościół – mówił na początku Mszy św. bp Janiak.

Nadzieja wbrew nienawiści

W wygłoszonej homilii abp Kowalczyk przypomniał wydarzenia, które 70 lat temu miały miejsce w Dachau i doprowadziły do cudownego uwolnienia wielu więźniów. Wszyscy mieli być wymordowani przed dotarciem do obozu wojsk amerykańskich. W obliczu śmiertelnego zagrożenia więźniowie przypuścili modlitewny szturm do św. Józefa. Dzięki jego interwencji obóz został uchroniony od zagłady. Ksiądz Arcybiskup wspomniał również bł. bp. Michała Kozala z Włocławka i bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego z Chełmży, którzy za Chrystusa oddali swoje życie i są wzorem dla każdego chrześcijanina. Na wzór Chrystusa ich życie i śmierć stały się przebłagalną ofiarą za grzechy całego świata, także ich oprawców.

Reklama

Pielgrzymki dziękczynienia

W dniu wyzwolenia w obozie było 856 kapłanów. Od 1948 r. pielgrzymowali oni z dziękczynieniem do Kalisza, a w 1970 r. ufundowali w podziemiach sanktuarium kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności. Gdy w kwietniu 2013 r. w wieku 100 lat zmarł ks. Leon Stępniak, ostatni z ocalałych, dziękczynienie kontynuowali członkowie rodzin, młodzież szkolna, stowarzyszenia i instytucje.

Mówiąc o męczeństwie kapłanów, abp Kowalczyk w stanowczych słowach nawiązał do współczesności, do toczących się wojen i krwawych prześladowań chrześcijan, a szczególnie do ciągle zagrożonego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. – Oni żyli w niewoli, a my żyjemy w czasach nie zawsze mądrze wykorzystywanej wolności. Dzisiaj człowiek chce decydować za Boga, kto ma umrzeć, a kto ma żyć. Wraz z lekceważeniem fundamentalnych praw Bożych zagrożone jest życie ludzkie, szczególnie tam, gdzie jest ono najsłabsze: przed narodzeniem i u swojego kresu. Towarzyszy temu wielkie zakłamanie. Zła nie nazywa się po imieniu. Zabójstwo nienarodzonych określa się aborcją, a uśmiercaniu nieuleczalnie chorych czy też osób starszych nadaje się fałszywe miano „godnego umierania” – mówił prymas senior.

Przed końcowym błogosławieństwem uczestnicy celebry przeszli do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego, gdzie ks. Tadeusz Kosecki z Gdyni, były więzień KL Stutthof, odczytał napisany w 1945 r. w Dachau Akt Zawierzenia św. Józefowi.

Papież zezwolił na pielgrzymki do Medjugorie

2019-05-12 11:35

st (KAI) / Watykan, Medjugorie

Papież Franciszek postanowił zezwolić na pielgrzymki do Medjugorja, które od tej pory będą mogły być organizowane oficjalnie przez diecezje i parafie, a nie tak jak dotychczas obywać się tylko w formie prywatnej. Ogłosili to dzisiaj nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie, abp Luigi Pezzuto oraz specjalny wizytator apostolski, abp Henryk Hoser SAC. Jak podkreślił tymczasowy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti, nie oznacza to uznania autentyczności rzekomych objawień.

Moto Itinerari / Foter.com / CC BY-SA

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Alessandro Gisotti, wyjaśnił, że papieska decyzja wypływa z troski o to, aby te pielgrzymki nie były interpretowane jako uwierzytelnienie „znanych wydarzeń”, które nadal wymagają zbadania przez Kościół. Dlatego należy unikać, aby takie pielgrzymki powodowały zamieszanie lub dwuznaczność w aspekcie doktrynalnym.

Jedocześnie tymczasowy rzecznik Stolicy Apostolskiej podkreślił, że decyzja ta uwzględnia znaczny napływ osób udających się do Medjugoria i obfite owoce łaski, jakie miały tam miejsce. Dodał, że wizytator apostolski „będzie miał większą swobodę w ustanawianiu - w porozumieniu z ordynariuszami miejsc – relacji z kapłanami odpowiedzialnymi za organizowanie pielgrzymek do Medjugorie, jako pewnych i dobrze przygotowanych osób, oferując im informacje i wskazówki, aby mogli owocnie prowadzić te pielgrzymki.

Decyzja papieża ma miejsce w rok od mianowania abp Henryka Hosera, emerytowanego biskupa warszawsko-praskiego specjalnym wizytatorem apostolskim dla parafii Medjugorie, na czas nieokreślony, co nastąpiło 31 maja 2018 r.

Rokrocznie do Medjugorie przybywa ok. 2,5 mln osób z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2019-09-21 22:35

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami na temat zmian personalnych w Biurze Prasowym Archidiecezji Krakowskiej, Kuria Metropolitalna w Krakowie informuje, że podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Należy zaznaczyć, że pani Joanna Adamik w dniu 10 sierpnia br. w piśmie skierowanym na ręce Księdza Arcybiskupa stwierdziła, m.in.: „(…) wyrażając szczerą wdzięczność za ostatnie lata i miesiące pracy i służby dla Księdza Arcybiskupa, także za wszystkie gesty i słowa osobistej życzliwości wobec mnie i moich bliskich, proszę o zwolnienie mnie z obowiązków”. Ta prośba została ostatecznie przyjęta w dniu 19 bm., przy zachowaniu umownego (miesięcznego) trybu wypowiedzenia i wynagrodzenia, pomimo rezygnacji ze świadczenia pracy.

Natomiast dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem