Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wprowadzenie relikwii do kościoła w Szczecinie-Krzekowie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. Marcin Miczkuła

Poświecenie relikwiarzy

Poświecenie relikwiarzy

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – jest to fragment Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian. Apostoł Narodów zachęcał swoich uczniów, aby zawsze dobrem odpłacali za zło. To wezwanie skierowane jest również do wszystkich uczniów Chrystusa, także do nas, współczesnych. Szczególną osobą, która żyła tymi słowami i zachęcała innych do życia według słów św. Pawła Apostoła, był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, duszpasterz ludzi pracy oraz męczennik za wiarę. Innym świadkiem wiary w Chrystusa była żyjąca na początku XX wieku bł. Karolina Kózkówna, dziewica i męczennica. Ona również nie dała się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężyła, oddając za cnotę czystości swoje życie. Zgodnie z wielowiekową tradycją opartą na fragmencie Apokalipsy św. Jana Apostoła: „A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli” (Ap 6,9) relikwie świętych męczenników umieszcza się w kościołach i w ołtarzach.

25 kwietnia byliśmy uczestnikami niecodziennej uroczystości wprowadzenia relikwii błogosławionych męczenników ks. Jerzego oraz Karoliny do kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy w Szczecinie-Krzekowie.

Procesja z relikwiarzami

Reklama

Uroczysta procesja z relikwiami pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, przy udziale kapłanów z dekanatu oraz licznie zgromadzonych wiernych, wyruszyła z domu parafialnego. Relikwie bł. ks. Jerzego wnosiła do kościoła delegacja żołnierzy, natomiast bł. Karoliny delegacja młodzieży. Na początku Mszy św. słowa przywitania skierował ks. kan. Czesław Kółko, proboszcz wspólnoty na Krzekowie. Podkreślił, że wniesienie relikwii wieńczy program duszpasterski związany z rekonsekracją kościoła i konsekracją ołtarza. Słowo wprowadzające skierował abp Andrzej Dzięga. Następnie Arcypasterz poświęcił relikwiarze, które wraz z relikwiami Ksiądz Proboszcz oraz wikariusz ks. Łukasz Krasula umieścili w relikwiariach.

Eucharystia

Homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup. Wskazywał na Dobrego Pasterza, który z dobrocią i miłością prowadzi Kościół, który „odrzucony przez budujących, stał się kamieniem węgielnym”. W historii Polski spotykamy innych, którzy za przykładem Dobrego Pasterza potrafili wszystko oddać, nawet życie. Wśród wielu świadków wiary Arcypasterz podkreślił rolę świętych: Wojciecha, Stanisława, Andrzeja Boboli oraz błogosławionych: Karoliny Kózkówny i ks. Jerzego Popiełuszki. Na zakończenie homilii dodał, że każdy z nas jest wezwany do tego, czym żył bł. ks. Jerzy: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Po wyznaniu wiary Ksiądz Arcybiskup poświęcił przygotowane z tej okazji chorągwie ku czci bł. ks. Jerzego oraz św. s. Faustyny. Po Mszy św. przed kościołem odbyło się poświęcenie dzwonu i dzwonnicy. Następnie Ksiądz Arcybiskup, dziekan dekanatu Szczecin-Pogodno ks. prał. Zbigniew Wyka, ks. Łukasz Krasula oraz wicekanclerz Kurii ks. kan. Julian Głowacki udali się na dzwonnicę, aby namaścić dzwon, któremu zostało nadane imię Jerzy oraz żeby rozległ się po raz pierwszy jego dźwięk.

Litania i Apel

Podczas nabożeństwa odmówiona została Litania do bł. ks. Jerzego oraz odśpiewany został Apel Jasnogórski. Na zakończenie uroczystości słowa podziękowania wobec Metropolity oraz wszystkich zgromadzonych i zaangażowanych w przygotowanie uroczystości złożył ks. kan. Czesław Kółko. Przed błogosławieństwem słowa wdzięczności wobec Księdza Proboszcza skierował Arcypasterz, który dziękował za wkład pracy i krzyż cierpienia, które podejmuje w parafii. Po błogosławieństwie odśpiewana została pieśń „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.

2015-05-07 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jose w Krzeszowie

Niedziela legnicka 4/2017, str. 1

[ TEMATY ]

relikwie

św. Jose Sanchez del Rio

Marek Zygmunt

Relikwie św. Jose odwiedzą też parafie naszej diecezji

Relikwie św. Jose odwiedzą też parafie naszej diecezji

Dzięki uprzejmości redakcji „Naszego Dziennika” w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie zagoszczą 22 stycznia relikwie św. Jose Sancheza del Rio, młodego męczennika za wiarę z Meksyku.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję