Reklama

Wprowadzenie relikwii do kościoła w Szczecinie-Krzekowie

2015-05-07 14:11

Ks. Marcin Miczkuła
Edycja szczecińsko-kamieńska 19/2015, str. 1, 3

Ks. Marcin Miczkuła
Poświecenie relikwiarzy

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – jest to fragment Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian. Apostoł Narodów zachęcał swoich uczniów, aby zawsze dobrem odpłacali za zło. To wezwanie skierowane jest również do wszystkich uczniów Chrystusa, także do nas, współczesnych. Szczególną osobą, która żyła tymi słowami i zachęcała innych do życia według słów św. Pawła Apostoła, był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, duszpasterz ludzi pracy oraz męczennik za wiarę. Innym świadkiem wiary w Chrystusa była żyjąca na początku XX wieku bł. Karolina Kózkówna, dziewica i męczennica. Ona również nie dała się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężyła, oddając za cnotę czystości swoje życie. Zgodnie z wielowiekową tradycją opartą na fragmencie Apokalipsy św. Jana Apostoła: „A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli” (Ap 6,9) relikwie świętych męczenników umieszcza się w kościołach i w ołtarzach.

25 kwietnia byliśmy uczestnikami niecodziennej uroczystości wprowadzenia relikwii błogosławionych męczenników ks. Jerzego oraz Karoliny do kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy w Szczecinie-Krzekowie.

Procesja z relikwiarzami

Uroczysta procesja z relikwiami pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, przy udziale kapłanów z dekanatu oraz licznie zgromadzonych wiernych, wyruszyła z domu parafialnego. Relikwie bł. ks. Jerzego wnosiła do kościoła delegacja żołnierzy, natomiast bł. Karoliny delegacja młodzieży. Na początku Mszy św. słowa przywitania skierował ks. kan. Czesław Kółko, proboszcz wspólnoty na Krzekowie. Podkreślił, że wniesienie relikwii wieńczy program duszpasterski związany z rekonsekracją kościoła i konsekracją ołtarza. Słowo wprowadzające skierował abp Andrzej Dzięga. Następnie Arcypasterz poświęcił relikwiarze, które wraz z relikwiami Ksiądz Proboszcz oraz wikariusz ks. Łukasz Krasula umieścili w relikwiariach.

Reklama

Eucharystia

Homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup. Wskazywał na Dobrego Pasterza, który z dobrocią i miłością prowadzi Kościół, który „odrzucony przez budujących, stał się kamieniem węgielnym”. W historii Polski spotykamy innych, którzy za przykładem Dobrego Pasterza potrafili wszystko oddać, nawet życie. Wśród wielu świadków wiary Arcypasterz podkreślił rolę świętych: Wojciecha, Stanisława, Andrzeja Boboli oraz błogosławionych: Karoliny Kózkówny i ks. Jerzego Popiełuszki. Na zakończenie homilii dodał, że każdy z nas jest wezwany do tego, czym żył bł. ks. Jerzy: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Po wyznaniu wiary Ksiądz Arcybiskup poświęcił przygotowane z tej okazji chorągwie ku czci bł. ks. Jerzego oraz św. s. Faustyny. Po Mszy św. przed kościołem odbyło się poświęcenie dzwonu i dzwonnicy. Następnie Ksiądz Arcybiskup, dziekan dekanatu Szczecin-Pogodno ks. prał. Zbigniew Wyka, ks. Łukasz Krasula oraz wicekanclerz Kurii ks. kan. Julian Głowacki udali się na dzwonnicę, aby namaścić dzwon, któremu zostało nadane imię Jerzy oraz żeby rozległ się po raz pierwszy jego dźwięk.

Litania i Apel

Podczas nabożeństwa odmówiona została Litania do bł. ks. Jerzego oraz odśpiewany został Apel Jasnogórski. Na zakończenie uroczystości słowa podziękowania wobec Metropolity oraz wszystkich zgromadzonych i zaangażowanych w przygotowanie uroczystości złożył ks. kan. Czesław Kółko. Przed błogosławieństwem słowa wdzięczności wobec Księdza Proboszcza skierował Arcypasterz, który dziękował za wkład pracy i krzyż cierpienia, które podejmuje w parafii. Po błogosławieństwie odśpiewana została pieśń „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.

Tagi:
relikwie

Reklama

Apostołka Bożego Miłosierdzia w Jaworznie

2019-04-16 18:56

Agnieszka Raczyńska
Edycja sosnowiecka 16/2019, str. VI

Posiadanie relikwii w średniowieczu podnosiło powagę kraju w oczach innych, dlatego władcy zabiegali u papieży o pozyskanie doczesnych szczątków świętych. I w czasach współczesnych parafie i kościoły starają się o to, by mieć u siebie ten niezwykle cenny dar w postaci relikwii

Jarosław Ciszek
Uroczystość zgromadziła licznych wiernych

Dlatego w naszej diecezji wciąż przybywa szczątków świętych i błogosławionych. Tym razem zatrzymujemy się w parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej, która 3 kwietnia br. wzbogaciła się o relikwie Apostołki Miłosierdzia, św. Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Narodowe Czytanie Pisma Świętego już 5 maja

2019-04-24 13:41

mip (KAI) / Lublin

W niedzielę 5 maja w kościołach całego kraju odbędzie się trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie zainauguruje obchody XI Tygodnia Biblijnego, który potrwa do 11 maja.

congerdesign/pixabay.com

Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12).

Wydarzenie będzie nawiązywać również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. – Była to przełomowa pielgrzymka, która miała ogromny wpływ nie tylko na życie duchowe, ale również społeczne Polaków. Od niej wszystko się zaczęło – przypomina ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Tygodnia Biblijnego oraz Narodowego Czytania Biblii.

Zgodnie z programem obchodów Niedzieli Biblijnej każdy wierny przy wyjściu z kościoła otrzyma kartkę z siglem biblijnym. W tym roku zaproponowane fragmenty pochodzą z Ewangelii wg świętego Jana. - Po powrocie do domu otwórzmy Pismo święte i w najgłębszym skupieniu niech odczytajmy sobie otrzymany tekst. Niech on nam posłuży jako przedmiot medytacji w codziennej modlitwie, nie tylko w tym dniu, lecz przez cały rok – zachęca duchowny.

Niedzielnym obchodom towarzyszyć będą dwie transmitowane na antenach Telewizji Polskiej celebracje. O godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach Mszy św, będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Z kolei na Jasnej Górze o godz. 13.00 Eucharystie odprawi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na antenie telewizji publicznej emitowany będzie także spot promujący codzienną lekturę Pisma Świętego.

Nie tylko tego dnia, ale i przez cały tydzień w wielu polskich świątyniach organizowane będą liturgie słowa i nabożeństwa, które nawiązywać będą do tegorocznych obchodów Tygodnia Biblijnego. Na tę okazję przygotowano wskazania dotyczące celebracji biblijnych, opracowania na katechezę, konferencje, a także spot muzyczny. Do wykorzystania są również rozważania Drogi Światła, Kręgu Biblijnego i Lectio Divina.

Całość opublikowana została w redagowanym przez ks. prof. Witczyka „Przeglądzie Biblijnym” (nr 11, 2019), który jest biuletynem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Materiały za pośrednictwem kurii diecezjalnych przesłane zostały do wszystkich parafii. Materiały dostępne są na stronie Dzieła Biblijnego www.biblista.pl.

Na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w sobotę 11 maja w Warszawie odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla alumnów diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. W szranki staną klerycy z 50 seminariów. Aby zdobyć nagrodę główną, ufundowaną przez księży pallotynów pielgrzymkę do Ziemi Świętej, będą musieli wykazać się m.in. doskonałą znajomością Księgi Tobiasza.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar. Wydarzenie objęli patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem