Reklama

Ze świata

Francja

Krzyż przeszkadza

Osiem lat po postawieniu pomnika Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii w północno-zachodniej Francji sąd administracyjny w Rennes nakazał usunięcie krzyża z łuku stojącego nad monumentem. Przychylił się tym samym do wniosku stowarzyszenia wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Krzyż, ze względu na to, że jest symbolem chrześcijańskim, oraz ze względu na rozmiary łuku, został uznany za „ostentacyjny symbol religijny”.

Już w 2009 r. Libre Pensée du Morbihan, wspierane przez grupę mieszkańców miasta, doprowadziło do tego, że miasto musiało oddać 4500 euro subwencji z Rady Generalnej departamentu na budowę cokołu pomnika. Stowarzyszenie bezskutecznie domagało się też przeniesienia pomnika na teren niepubliczny.

Mer Ploërmel – Patrick Le Diffon podkreśla, że Jan Paweł II został uczczony w przestrzeni publicznej nie jako człowiek Kościoła, lecz jako mąż stanu. Replikuje też, że gdyby zgodnie z wyrokiem sądu usunął krzyż, który stanowi integralną część monumentu, mógłby zostać pozwany przez autora pomnika.

Jeśli krzyż nie zostanie usunięty, to zgodnie z wyrokiem sądu cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. Na razie mer czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. Na odwołanie się od niego do Rady Stanu (najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji) ma 6 miesięcy.

(KAI)

Ukraina

Nie wpuszczono polskich motocyklistów

Ukraina nie wpuściła Rajdu im. Rotmistrza Witolda Pileckiego na terytorium swojego kraju. Uczestnicy rajdu podjechali na przejście graniczne, gdzie ukraińscy pogranicznicy około pięciu godzin przepytywali ich o cel wjazdu i co zamierzają robić na Ukrainie. Mimo wyjaśnień uczestnicy rajdu otrzymali oficjalne pismo strony ukraińskiej zakazujące wjazdu każdemu z nich na terytorium Ukrainy. Uzasadnieniem był brak podania celu wizyty. Jerzy Bukowski – rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie mówi, że może to mieć wymiar polityczny. – Wygląda to tak, jakby to ukraińskimi rękami Rosjanie mścili się za niewpuszczenie na terytorium Polski „Nocnych Wilków” – motocyklistów związanych z Władimirem Putinem.

Reklama

(RIRM)

Włochy

Petycja rodziców przeciw gender w szkole

Obywatelska petycja zatytułowana „O szkołę, która uczy, a nie indoktrynuje” została przekazana 6 maja br. na ręce prezydenta Włoch Sergia Mattarellego przez przedstawicieli 41 organizacji społecznych, także o charakterze katolickim. Jest to reakcja rodziców na próby wprowadzania do włoskiego systemu wychowawczego elementów inżynierii społecznej z osławioną ideologią gender na czele. Pod petycją zebrano 180 tys. podpisów, które dołączono do dokumentu. „Pragniemy, aby wszyscy uczniowie mogli w szkole znaleźć nie destabilizujące ideologie, ale środowisko, które zapewniłoby zdrowy rozwój osobowości, w zgodzie z etyką i podstawową rolą wychowawczą rodziny” – napisano w petycji. Sygnatariusze dokumentu proponują podporządkowanie programów edukacyjnych „podstawowym zasadom dotyczącym uczuciowości i seksualności w poszanowaniu naturalnej różnicy płci i praw rodziny”.

(KAI)

* * *

Zbyt często życie ludzkie rozpoczyna się i kończy pozbawione radości i pozbawione nadziei.

Jan Paweł II

Krótko

Manewry na Morzu Północnym przeprowadziło kilkadziesiąt jednostek marynarki wojennej z 11 państw. Ćwiczono przede wszystkim walkę z okrętami podwodnymi.

W Donbasie na wschodniej Ukrainie nadal niespokojnie. Mimo obowiązującego zawieszenia broni separatyści nadal ostrzeliwują pozycje sił ukraińskich. Według OBWE, użyto zakazanych wyrzutni rakietowych Grad. Z kolei ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt oświadczył, że USA dostrzegają oznaki, które mogą świadczyć o przygotowaniach separatystów do ataku na ukraińskie siły rządowe.

Amerykańskie władze wydały pierwsze licencje na obsługę bezpośrednich połączeń promowych między USA a Kubą, zawieszonych ponad pół wieku temu. Jeśli firma, która otrzymała licencję, otrzyma zgodę władz kubańskich, pierwszy prom popłynie już we wrześniu.

Litewskie służby aresztowały Rosjanina, funkcjonariusza FSB. Mężczyzna jest oskarżony o szpiegostwo.

Finowie przeprowadzają bezprecedensową operację. Ponad 900 tys. rezerwistów otrzyma listy z prośbą o podanie aktualnego miejsca zameldowania. Każdy będzie musiał podać, jaką rolę chciałby pełnić w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego.

W Nigerii w Ikanepo został uprowadzony katolicki ksiądz Innocent Umoru. Według miejscowych władz, porywacze zażądali zapłacenia za jego uwolnienie okupu w wysokości 20 tys. dolarów.

Rząd Jemenu zaapelował do społeczności międzynarodowej, kierując list do Rady Bezpieczeństwa ONZ, o lądową interwencję zbrojną, aby ocalić kraj przed szyickimi rebeliantami Huti.

Raport organizacji ochrony dzieci „Meter” podaje, że najwięcej przypadków pedofilii odnotowuje się w Europie – 37,34 proc., następnie w Afryce – 24,67 proc., Ameryce – 23,25 proc., Azji – 12,93 proc. i w Oceanii.

2015-05-13 09:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję