Reklama

Na drodze do porozumienia

Jaki jest stan dialogu między Watykanem a komunistycznymi Chinami? Na to pytanie starał się odpowiedzieć we włoskim „Avvenire” Agostino Giovagnoli. Jego zdaniem, rozmowy postępują pomału i z trudem, ale można zauważyć zbliżenie stanowisk. Na czym opiera on tę w sumie optymistyczną wizję? Przede wszystkim na zmianie chińskiego przywódcy, którym od 2013 r. jest Xi Jinping. Niebagatelny wpływ miał też wybór papieża Franciszka, który wkrótce po swoim wyborze wysłał list z gratulacjami do chińskiego przywódcy. Tych znaków życzliwości po obydwu stronach było znacznie więcej, co skutkuje m.in. tym, że słowa Papieża są często cytowane przez chińskie media, a co było nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Niespotykane jest też to, że chińskie władze otwarły przestrzeń powietrzną dla papieskiego samolotu, kiedy Ojciec Święty leciał do któregoś z azjatyckich krajów.

Watykan chce rozmawiać z Chinami z dwóch powodów. Po pierwsze – w trosce o chińskich katolików, a po drugie – dlatego, że misją Kościoła, także jego dyplomacji, jest promowanie pokoju na świecie, a nie da się go promować bez Chin, jednego z najistotniejszych globalnych graczy. W artykule podkreślono rolę, jaką od dawna Chinom przypisywał Watykan. Już przed II wojną światową przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Chinach mówił o Pekinie jako czwartym Rzymie i planowanym centrum misji katolickiej na kontynencie azjatyckim.

Dziś głównym punktem różnicy zdań między Chinami a Watykanem jest sposób mianowania biskupów. Chiny nie chcą się zgodzić, aby była to wyłączna kompetencja Stolicy Apostolskiej. Watykan z kolei nie może, z racji teologicznych, przystać na dyktat władz w Pekinie. Czy jest możliwe wyjście pośrednie? Niedawno zaproponował to w wywiadzie rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi, podając za przykład model wietnamski.

2015-05-13 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Przyjęcie do katechumenatu

2022-11-28 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Obrzęd Przyjęcia jest jednym z trzech obrzędów, w których muszą wziąć udział katechumeni, żeby przystąpić do przyjęcia chrztu, bierzmowania i pierwszej komunii w Wielką Sobotę. W tym roku do przyjęcia sakramentów przygotowuje się ośmiu dorosłych.

CZYTAJ DALEJ

Kecharitomene - musical o Matce Bożej

2022-11-29 10:59

ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 28 listopada, w auli Szkoły Zakonu o. Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene – czyli Pełna łaski.

To muzyczne dzieło, przedstawione na początku adwentu, opowiada o duchowych przeżyciach Maryi, jakie towarzyszyły jej od momentu zwiastowania do wniebowzięcia. Dzieło muzyczne, którego autorem jest o. Dominik Bochenek, zostało wykonane przez uczniów szkoły pijarskiej. W premierze wzięło udział wiele osób, które mocno przeżyły te treści, podkreśla o. Dominik Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję