Reklama

Niedziela Kielecka

Zatrzymane w kadrze

„Poruszeni – zapis transcendentalny” – taką nazwę nosi wystawa kilkunastu fotografii Pawła Opalińskiego, które prezentowane są w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Otwarcia wystawy dokonał bp Jan Piotrowski

Niedziela kielecka 20/2015, str. 7

[ TEMATY ]

wystawa

TER

Wystawę otworzył bp Jan Piotrowski

Wystawę otworzył bp Jan Piotrowski

Blisko 100 osób wzięło udział w otwarciu wystawy zdjęć znanego polskiego fotografika, który zatrzymał w kadrze niepowtarzalne chwile z dwóch szczególnych wydarzeń: beatyfikacji i kanonizacji św. Jana Pawła II. Otwierając wystawę, bp Piotrowski wyrażał się z uznaniem dla artysty, który w mistrzowski sposób przekazał emocje ludzi biorących udział w tych szczególnych wydarzeniach. Dyrektor Muzeum Diecezjalnego, ks. dr Paweł Tkaczyk z wielkim entuzjazmem mówił o prezentowanych fotogramach oraz o artyście, który za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym siedmiokrotnie wyróżnienia honorowe International Photo Awards/USA (dokument), Monochrome Awards/UK (portret) oraz te najważniejsze, związane z krajobrazem polskim: dwukrotnie Grand Prix konkursu im. Jana Sunderlanda i Grand Prix Biennale Fotografii Górskiej.

Prezentowane fotografie podzielone zostały na mniejsze grupy opatrzone własnymi tytułami i stanowiące oddzielne opowiadania. Dwie z nich, „Photosacrum” i „The Babel’s Tower – postscriptum” prezentowane były w ubiegłym roku w Los Angeles/USA, gdzie zostały nagrodzone honorowymi wyróżnieniami w International Photo Awards – jednym z największych konkursów fotograficznych świata. Pozostałe prace prezentowane są publicznie po raz pierwszy.

Zamysł projektu powstał w 2006 r., tuż po śmierci Jana Pawła II – w czasie pierwszej wizyty autora w Watykanie. Nakreślony wówczas scenariusz, Opaliński systematycznie uzupełniał o zdjęcia wykonywane w czasie kolejnych wizyt, tak by powstała spójna, fotograficzna opowieść o emocjach i przeżyciach wykraczających poza możliwość naszego zmysłowego poznania. Jej tytuł odnosi się jednocześnie do poruszenia duchowego, emocjonalnego, jak i samej techniki fotografowania. Wystawie towarzyszy album, w którym ks. dr Paweł Tkaczyk – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach pisze: „Drżenie ręki, nieodpowiedni ruch aparatem albo złe ustawienie soczewek obiektywu potrafią zepsuć efekty nawet najlepszej kompozycji. Nieostre lub poruszone zdjęcie jest zmorą każdego amatora i zawodowca. Znakomity kielecki fotografik Paweł Opaliński uczynił jednak z tej wady fotograficzną doskonałość. Sprawił, że stała się ona metodą artystycznego wyrazu, pozwalającą na oddanie emocji, wrażeń, wewnętrznych doświadczeń i przemyśleń, których w żaden inny sposób nie można wyrazić”. Wystawa naprawdę godna obejrzenia.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najmłodszy wśród najstarszych

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 9/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

wystawa

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Od lewej stoją ks. kan. Mirosław Maciejewski i ks. prał. Zbigniew Stekiel. Siedzi ks. prał. Konrad Herrmann

Od lewej stoją ks. kan. Mirosław Maciejewski i ks. prał. Zbigniew
Stekiel. Siedzi ks. prał. Konrad Herrmann

W tym roku mija 100 lat od poświęcenia kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Z tej okazji zostało przygotowanych kilka kulturalno-religijnych wydarzeń, które wpisują się w ten okrągły jubileusz. Jednym z nich jest wystawa poświęcona świątyni, którą do 26 marca można oglądać w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej

Wystawa w muzeum powstała dzięki wsparciu mieszkańców miasta, parafian oraz obecnego proboszcza ks. kan. Mirosława Maciejewskiego.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Liczby fazy grupowej MŚ w Katarze:

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję