Reklama

Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego

W trosce o peregrynację

Niedziela częstochowska 6/2003

W zebraniu uczestniczyli proboszczowie i rekolekcjoniści

W zebraniu uczestniczyli proboszczowie i rekolekcjoniści

Człowiek pojmuje istotę Boga przez obrazy, przez znaki. Człowiek potrzebuje obrazu boskości. Miłosierna miłość wcieliła się, tym samym dała nam pozwolenie, byśmy obrazowali tę wielką, najczystszą miłość Boga. Kościół szedł przez wieki z obrazami, ze znakami. Ludzie w Duchu Świętym, który asystuje Kościołowi, ogłaszali, że człowiekowi wolno mieć przybliżenie Boga Miłosiernego, Najwyższego, przez obraz. Tak przedziwnie przed wojną do ubogiej s. Faustyny, pokornej zakonnicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Jezus upomniał się o to, żeby na Niego patrzeć, żeby go adorować, żeby go widzieć oczyma i w ten sposób, żeby się bardziej do Niego garnąć, bardziej przybliżać, czerpać z Jego miłosierdzia. Kościół bał się tej prawdy, bał się objawień zakonnicy z Polski, ale Kościół przezwyciężył tę obawę. Papieże: Paweł VI, a zwłaszcza Jan Paweł II mieli wielkie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
Z homilii abp. Stanisława Nowaka na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej trwa już trzeci miesiąc. Przez ten czas wiele parafii i domów zakonnych przyjęło obraz, by po całej dobie modlitwy, nabożeństw, czuwania przekazać go do następnej wspólnoty. I tak dzień po dniu, Jezus Miłosierny w wizerunku tak dobrze nam znanym przemierza drogi naszej archidiecezji.
W trosce o jak najlepsze przeżycie tego czasu Ksiądz Arcybiskup zwołał w piątek 24 stycznia zebranie dla omówienia dotychczasowego przebiegu peregrynacji. Z wypowiedzi ks. prał. Stanisława Gębki wynikało, że jest jeszcze wiele do zrobienia, by to najważniejsze przedsięwzięcie roku przebiegało we właściwy sposób. Doświadczenie kilku miesięcy pokazuje, że są jeszcze sprawy, które można poprawić.
W zebraniu uczestniczyli księża proboszczowie, którzy będą przyjmować obraz w najbliższych dwóch miesiącach. Wraz z nimi przybyli rekolekcjoniści, którzy będą przygotowywać wiernych do nawiedzenia. "To bardzo ważny element peregrynacji - podkreślił Ksiądz Arcybiskup - by rekolekcje poprzedzające dobę peregrynacyjną były przeprowadzone dogłębnie. Inaczej wydarzenie religijne może być zdominowane tylko przez elementy drugorzędne". Przypomniał więc Pasterz archidiecezji główny cel peregrynacji. Chodzi o nic więcej, jak tylko o osiągnięcie owoców tego, co doskonale określa wspaniała encyklika Jana Pawła II o Bogu bogatym w miłosierdzie. Tam kult Miłosierdzia Bożego sprowadzony jest do trzech form: wyznawanie miłosierdzia Bożego, doświadczanie miłosierdzia Bożego i czynienie miłosierdzia drugim.
Obecni na zebraniu księża dzielili się swoimi uwagami i byli zgodni, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji jest nie tylko łaską, ale szczególną okazją dla przybliżenia wiernych do Boga. Tej łaski i szansy nie wolno zaprzepaścić.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję