Reklama

Niedziela Rzeszowska

Szlak wyznaczony przez św. Wojciecha

Jubileusz 20-lecia istnienia parafii pw. św. Wojciecha w Błędowej Zgłobieńskiej połączony został z wprowadzeniem znaku relikwii św. Wojciecha. Dzięki staraniom proboszcza z Błędowej Zgłobieńskiej, ks. Mariusza Matuszewskiego, wspólnota parafialna otrzymała niezwykły dar – relikwię świętego z X wieku

Niedziela rzeszowska 20/2015, str. 7

[ TEMATY ]

relikwie

Bernadeta Ziomek-Niedzielska

Procesja z relikwiami św. Wojciecha

Procesja z relikwiami św. Wojciecha

Przekazanie relikwii odbyło się 23 kwietnia br. w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie od wieków spoczywają doczesne szczątki św. Wojciecha. W wydarzeniu tym uczestniczyła liczna grupa pielgrzymów z parafii z Błędowej Zgłobieńskiej wraz z proboszczem – ks. Mariuszem Matuszewskim. W czasie Mszy św. prymas Polski – abp Wojciech Polak wręczył relikwie św. Wojciecha ks. Matuszewskiemu, a także przedstawicielom trzech innych parafii: wspólnocie św. Wojciecha prowadzonej przez Polską Misję Katolicką w Hanau w Niemczech, parafii pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym w archidiecezji warszawskiej oraz parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach w diecezji kieleckiej.

25 kwietnia br. uroczystości 20-lecia parafii w Błędowej Zgłobieńskiej, połączonej z intronizacją znaku relikwii św. Wojciecha, przewodniczył ks. inf. Wiesław Szurek w obecności kilku kapłanów oraz bardzo licznej rzeszy miejscowych wiernych i przybyłych na tę uroczystość gości. W tym dniu parafia przeżywała odpust parafialny ku czci swojego patrona. Uroczystości poprzedziły misje św., które poprowadził ks. Władysław Pasiut, salezjanin.

W homilii ks. Wiesław Szurek mówił o św. Wojciechu: „Wyście go zaprosili do siebie. Dwadzieścia lat temu, gdy erygowano parafię, a wcześniej, kiedy ceniąc sobie ołtarz i świątynię, podejmowaliście wysiłki, aby była tu Msza św. i aby ludzie tutaj czuli bliskość Chrystusa (...). W szczególny sposób gestem zaproszenia dla św. Wojciecha była odbyta przed kilkoma dniami pielgrzymka do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, po to, aby uzyskać tę cząstkę jego kości, święte relikwie i aby przez te relikwie, w przestrzeni świętych obcowania, być z nim, a przez niego z Chrystusem”.

Reklama

Po Mszy św. odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna wraz z relikwiami św. Wojciecha.

Parafia pw. św. Wojciecha w Błędowej Zgłobieńskiej została erygowana w 1995 r. Sam kościół wybudowany został już w latach 1981-82, jednak nie stanowił samodzielności duszpasterskiej. Decyzją bp. Kazimierza Górnego sprzed 20 lat, Błędowa Zgłobieńska otrzymała pierwszego proboszcza ks. Antoniego Domino. Następnie proboszczem zamianowany został ks. Andrzej Krupa. Od 2014 r. proboszczem wspólnoty parafialnej pw. św. Wojciecha jest ks. Mariusz Matuszewski.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi święci mieszkańcy Kosmolowa

Niedziela sosnowiecka 12/2016, str. 4

[ TEMATY ]

relikwie

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Podczas intronizacji relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II w Kosmolowie

Podczas intronizacji relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II w Kosmolowie

Od 5 marca kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Kosmolowie ma nowych, świętych mieszkańców – orędowników Miłosierdzia Bożego. Uroczystej intronizacji relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II dokonał bp Grzegorz Kaszak. Wprowadzenie relikwii stanowiło ważny moment podczas odbywających się tutaj misji św., którym przewodniczył dyrektor sosnowieckiej Caritas ks. Tomasz Folga

Parafialną uroczystość zaszczycili obecnością zacni kapłani, na czele z dziekanem dekanatu ks. Leszkiem Kołczykiem. Nie zabrakło poprzedniego proboszcza ks. Macieja Forysia oraz księży rodaków: ks. Marka Czarnoty, ks. Norberta Woszczka, ks. Sławomira Bigaja, ks. Marka Bigaja, ks. Karola Banasika i ks. Piotra Bardo. Tej doniosłej chwili towarzyszyła cała kosmolowska wspólnota parafialna, w intencji której sprawowana była Msza św. Po procesyjnym wejściu do kościoła i modlitwie, bp Grzegorz Kaszak przekazał relikwie Orędowników Miłosierdzia na ręce proboszcza parafii ks. Jacka Sablika. Pierwsze w parafii relikwie umieszczone zostały w pięknych relikwiarzach i zajęły miejsce po obu stronach ołtarza.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję