Reklama

Głos z Torunia

70-lecie jezuitów w Toruniu

„Loyola u Kopernika. Jezuici w Toruniu 1945 – 2015” – to hasło, które przyświeca obchodom 70-lecia obecności i pracy duszpasterskiej jezuitów przy kościele akademickim Ducha Świętego w Toruniu. Święto będzie trwało od 21 do 24 maja i na ten czas został przygotowany ciekawy program

Niedziela toruńska 20/2015, str. 8

[ TEMATY ]

jubileusz

jezuici

Joanna Kruczyńska

Kościół pw. Ducha Świętego na toruńskim Starym Rynku to od 1945 r. siedziba jezuitów

Kościół pw. Ducha Świętego na toruńskim Starym Rynku to od 1945 r.
siedziba jezuitów

Warto przypomnieć, że w historii Torunia zakon Towarzystwa Jezusowego zapisał dwa duże rozdziały. Pierwszy okres działalności przypada na lata 1596 – 1773, kiedy jezuici prowadzili kolegium dla młodzieży przy ul. św. Jana (dzisiejszy budynek Studium Medycznego) oraz użytkowali kościół – obecną katedrę Świętych Janów. Kasata zakonu spowodowała, że żywa działalność duchowych synów św. Ignacego Loyoli została na długo przerwana. Przedziwnym zrządzeniem Bożej Opatrzności jezuici powrócili do Grodu Kopernika w kwietniu 1945 r., obejmując 24 maja opuszczony, staromiejski kościół ewangelicki. Jezuicka historia zatoczyła nad naszym miastem wielkie koło i trwa do dziś. Obchody powojennego 70-lecia jezuitów w Toruniu są związane właśnie z datą 24 maja i zostały zaplanowane na kilka dni.

I tak w czwartek 21 maja w kościele akademickim rozpoczną się 3-dniowe rekolekcje, które poprowadzi o. Tadeusz Domeracki SJ, aktualnie pracujący w Poznaniu, w latach 1988-97 superior toruńskiej wspólnoty jezuitów.

Reklama

Tego dnia w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Collegium Humanisticum odbędzie się konferencja naukowa pt. „Jezuici w Toruniu w latach 1945 – 2015”. Historycy i zaproszeni prelegenci podejmą m.in. tematy odbudowy struktur zakonu po II wojnie światowej i pierwszych lat wznowionej działalności w Toruniu. Zostaną przywołane postaci znanych jezuitów duszpasterzy – o. Longina Szymczukiewicza, o. Władysława Wołoszyna i innych. Będzie przedstawiona rola toruńskich jezuitów w okresie przełomu solidarnościowego oraz pokazane próby rozbicia tego środowiska przez organy bezpieczeństwa w czasach PRL-u. Prelegenci przybliżą zmieniające się w tych latach różne koncepcje pracy duszpasterskiej, a także nowe inicjatywy po 2000 r.

Na czwartkowy wieczór 21 maja zostało zaplanowane spotkanie dla osób, które w różnych okresach uczestniczyły w życiu duszpasterstwa akademickiego. Po Mszy św. o godz. 19 w intencji absolwentów w sali domu Duszpasterstwa Akademickiego odbędzie się panel dyskusyjny: „Wczoraj, dziś i jutro duszpasterstwa akademickiego”, który ma być wprowadzeniem do spotkania wspomnieniowego. Organizatorzy mają nadzieję, że ten wieczór będzie okazją do miłego spotkania różnych pokoleń absolwentów, dla których jezuickie duszpasterstwo było ważnym miejscem i okresem w życiu.

W sobotę i niedzielę 23-24 maja na scenie przed kościołem akademickim zaprezentują się różne grupy duszpasterskie, wypowiadać się będą zaproszeni goście – wychowankowie DA z różnych lat, odbędą się rozmaite prezentacje, kiermasze i promocje. W sobotę o godz. 20 wszyscy przybyli usłyszą mocne uderzenie: „Wieczór chwały”. Koncert ewangelizacyjny poprowadzi Wspólnota Jednego Ducha z Siedlec.

W niedzielę 24 maja, w patronalną uroczystość Zesłania Ducha Świętego, o godz. 12 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za 70 lat obecności jezuitów w Toruniu. Po południu przed kościołem akademickim studenci z DA „Studnia” poprowadzą tańce radosne, po których zaśpiewa jeszcze zespół duszpasterski „Szir Chadasz”.

Jako toruńscy jezuici w imieniu całego naszego środowiska duszpasterskiego serdecznie zapraszamy na to wspólne świętowanie. Bieżące informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.torun.jezuici.pl

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Tomasz Kot SJ nowym asystentem regionalnym Jezuitów na Europę

[ TEMATY ]

jezuici

archer10-(Dennis)--Foter.com-CC-BY-SA

Polak, 49-letni o. Tomasz Kot SJ został mianowany przez generała jezuitów nowym konsultorem generalnym oraz asystentem regionalnym dla Europy Centralnej i Wschodniej. Swoje obowiązki dotychczasowy przełożony wielkopolsko-mazowieckiej prowincji jezuitów podejmie 1 października.

O. Tomasz Kot SJ urodził się 3 stycznia 1966 r. w Lublinie. Tam się wychowywał i po ukończeniu szkoły średniej studiował przez rok psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w 1985 r. przerwał studia, aby wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Po nowicjacie w Gdyni studiował filozofię w Krakowie (1987 – 1990).

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Z odwagą do wiernych

2021-09-20 05:09

Michał Kuszneruk

Każdy pomysł ożywiający parafię jest bezcenny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję