Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Uchanie – miejsce niezwykłe

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2015, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum Radai Zamość

Uczestnicy „Niedzieli radiowej” w Uchaniach

Uczestnicy „Niedzieli radiowej”
w Uchaniach

Katolickie Radio Zamość gościło 10 maja w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uchaniach. To wyjątkowe miejsce na mapie diecezji zamojsko-lubaczowskiej, głównie ze względu na zabytkową i renesansową świątynię. Pierwsza wzmianka o Uchaniach pochodzi z 1205 r. Paweł Jasieński w 1486 r. ufundował tu pierwszy kościół. W 1575 r. prymas Jakub Uchański wybudował następny kościół, który został zniszczony, podobnie jak kolejne. Obecną świątynie postawiono w 1838 r.

Proboszczem w parafii jest ks. kan.- Kazimierz Stelmaszczuk: – Już prawie 23 lata pracuję tutaj. Dokonałem wielu prac remontowych świątyni, wprowadziłem także reformę duszpasterstwa. Jest tu bardzo żywy kult św. Antoniego. Odnowiliśmy jego obraz. Codzienne rano następuje jego odsłonięcie, a po zmierzchu zasłonienie. W każdy wtorek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do św. Antoniego. Uroczyście obchodzimy odpusty w Uchaniach, Jarosławcu i Drohiczanach. Ściśle współpracujemy z GOK w Uchaniach przy organizacji różnych przedsięwzięć. Kultywujemy pamięć o pomordowanych żołnierzach oraz mieszkańcach tej ziemi. Na terenie dekanatu Grabowiec mamy największą frekwencję uczestnictwa wiernych we Mszach św. i przystępowaniu do Komunii św. W 2007 r. rozpoczęliśmy poważny remont świątyni. Mamy nadzieję, że w 2016 r. remont zostanie zakończony. Parafia jest bardzo rozśpiewana. Działają u nas dwie schole i chór parafialny.

Wikary ks. Krzysztof Cyranowski uczy katechezy w Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Uchaniach z siedzibą w Jarosławcu, a także sprawuje opiekę nad Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży oraz ministrantami i lektorami. Szkolnym Kołem Caritas kieruje katechetka Dorota Jarocha. Wolontariuszkami Szkolnego Koła Caritas, które liczy 15 osob, są Sara Gontarz i Paula Szponar. Same poczułyśmy, że trzeba pomagać. Nasza grupa liczy 15 osób.

Zwiedzając gminę i parafię Uchanie należy odwiedzić też Jarosławiec, gdzie znajduje się szereg budynków związanych z ks. Staniałem Staszicem. W Bokinii znajduje się dworek, w którym przebywał światowej sławy architekt Stefan De Chateau. W kościele parafialny w Uchaniach, zabytku klasy „0”, z nagrobkami rodziny Uchańskich z ok. 1590 r. znajduje się ołtarz polowy, przy którym odprawiono Mszę św. przed bitwą, którą stoczył Tadeusz Kościuszko pod Dubienką. Tu też znajdują się pozostałości po zamku na wzgórzu zamkowym. Z gminą Uchanie związani są ponadto: abp Jakub IV Uchański oraz bp Henryk Strąkowski.

2015-05-14 13:58

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakubowy Szczaworyż

Niedziela kielecka 7/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

WD

Obraz św. Jakuba kiedyś był zasuwą obrazu Matki Bożej Szczaworyskiej

Obraz św. Jakuba kiedyś był zasuwą obrazu Matki Bożej Szczaworyskiej

W renesansowej, przepięknie odnowionej świątyni w Szczaworyżu pw. św. Jakuba Starszego Apostoła od wieków króluje Matka Boża Łaskawa, czczona w obrazie znajdującym się w ołtarzu głównym. Sanktuarium, będące perłą Ponidzia, leżące na Małopolskiej Drodze św. Jakuba, przyciąga jak magnes wielu pątników i turystów, którzy podziwiają nie tylko piękno architektury, ale także poznają ciekawą historię

Pierwszy drewniany kościółek pw. św. Jakuba datowany jest na 1126 r. Obecna świątynia wzniesiona została ok. 1430 r., a rozbudowana w 1618 r. w stylu renesansowym z gotyckimi pozostałościami. Kościół konsekrował w tym samym roku biskup krakowski Tomasz Oborski. Świątynię rozbudowywano w XVII i XVIII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję