Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Uchanie – miejsce niezwykłe

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2015, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum Radai Zamość

Uczestnicy „Niedzieli radiowej” w Uchaniach

Uczestnicy „Niedzieli radiowej”
w Uchaniach

Katolickie Radio Zamość gościło 10 maja w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uchaniach. To wyjątkowe miejsce na mapie diecezji zamojsko-lubaczowskiej, głównie ze względu na zabytkową i renesansową świątynię. Pierwsza wzmianka o Uchaniach pochodzi z 1205 r. Paweł Jasieński w 1486 r. ufundował tu pierwszy kościół. W 1575 r. prymas Jakub Uchański wybudował następny kościół, który został zniszczony, podobnie jak kolejne. Obecną świątynie postawiono w 1838 r.

Reklama

Proboszczem w parafii jest ks. kan.- Kazimierz Stelmaszczuk: – Już prawie 23 lata pracuję tutaj. Dokonałem wielu prac remontowych świątyni, wprowadziłem także reformę duszpasterstwa. Jest tu bardzo żywy kult św. Antoniego. Odnowiliśmy jego obraz. Codzienne rano następuje jego odsłonięcie, a po zmierzchu zasłonienie. W każdy wtorek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do św. Antoniego. Uroczyście obchodzimy odpusty w Uchaniach, Jarosławcu i Drohiczanach. Ściśle współpracujemy z GOK w Uchaniach przy organizacji różnych przedsięwzięć. Kultywujemy pamięć o pomordowanych żołnierzach oraz mieszkańcach tej ziemi. Na terenie dekanatu Grabowiec mamy największą frekwencję uczestnictwa wiernych we Mszach św. i przystępowaniu do Komunii św. W 2007 r. rozpoczęliśmy poważny remont świątyni. Mamy nadzieję, że w 2016 r. remont zostanie zakończony. Parafia jest bardzo rozśpiewana. Działają u nas dwie schole i chór parafialny.

Wikary ks. Krzysztof Cyranowski uczy katechezy w Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Uchaniach z siedzibą w Jarosławcu, a także sprawuje opiekę nad Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży oraz ministrantami i lektorami. Szkolnym Kołem Caritas kieruje katechetka Dorota Jarocha. Wolontariuszkami Szkolnego Koła Caritas, które liczy 15 osob, są Sara Gontarz i Paula Szponar. Same poczułyśmy, że trzeba pomagać. Nasza grupa liczy 15 osób.

Zwiedzając gminę i parafię Uchanie należy odwiedzić też Jarosławiec, gdzie znajduje się szereg budynków związanych z ks. Staniałem Staszicem. W Bokinii znajduje się dworek, w którym przebywał światowej sławy architekt Stefan De Chateau. W kościele parafialny w Uchaniach, zabytku klasy „0”, z nagrobkami rodziny Uchańskich z ok. 1590 r. znajduje się ołtarz polowy, przy którym odprawiono Mszę św. przed bitwą, którą stoczył Tadeusz Kościuszko pod Dubienką. Tu też znajdują się pozostałości po zamku na wzgórzu zamkowym. Z gminą Uchanie związani są ponadto: abp Jakub IV Uchański oraz bp Henryk Strąkowski.

2015-05-14 13:58

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Jan Paweł II zawitał do Hadel

Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich otrzymała od metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Na tę okazję został wykonany przez Karolinę Sobolewską z Warszawy relikwiarz, który ufundował Adam Micał z Rzeszowa. Od czwartku do niedzieli wierni uczestniczyli w triduum przygotowującym do uroczystego wprowadzenia relikwii do kościoła parafialnego. W niedzielę, 30 czerwca, uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Jamrozek. Dokonał on także poświęcenia relikwiarza, który na ramionach starosty przeworskiego Zbigniewa Kiszki, wójta gminy Jawornik Polski Stanisława Petyni, Adama Dubasa i Jana Raszpli został uroczyście wniesiony do kościoła parafialnego. Po Eucharystii wierni mogli ucałować relikwiarz i oddać cześć bł. Janowi Pawłowi II.

CZYTAJ DALEJ

Jestem pełen nadziei

2021-06-23 19:22

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop, dotychczasowy wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie, został referentem wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży oraz diecezjalnym duszpasterzem powołań.

- W diecezji mamy zespół ds. duszpasterstwa powołań, jednak każdy z nas, jego członków miał też inne obowiązki, chociażby parafialne. Dlatego zostałem z tych parafialnych obowiązków zwolniony, żeby móc więcej czasu poświęcić właśnie sprawom powołań – mówi ks. Drop.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Kaplica Matki Bożej została zalana

2021-06-24 09:46

[ TEMATY ]

Jasna Góra

twitter.com/JasnaGoraNews

Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Częstochową, na Jasnej Górze zalana została podłoga w Kaplicy Matki Bożej.

Po bardzo sprawnej akcji jej wypompowywania prowadzonej przez Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą nr 2 Państwowej Straży Pożarnej i kadetów z Centralnej Szkoły PSP sytuacja jest opanowana. Trwają prace porządkowe. Nie nastąpiły żadne poważne zniszczenia. Nabożeństwa w Kaplicy mają zostać wznowione o godz. 13.30. Do tej pory Msze św. sprawowane będą w Bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję