Reklama

Niedziela Wrocławska

Historia Magistra Vitae

Od dwóch lat przy wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość realizowany jest cykl otwartych wykładów pod wspólną nazwą Historia Magistra Vitae

Ten autorski program ks. prof. Michała Pieli SDS w zamyśle miał przybliżyć dziedzictwo historii, w szczególności religii i kultury ziemi śląskiej szerokiemu gronu odbiorców. Swoje wykłady prezentowali tu znakomici goście: wybitni badacze historii, kultury i dziejów Kościoła na Dolnym Śląsku. Współorganizator tych spotkań, dr Wojciech Kucharski z Ośrodka Pamięć i Przyszłość podkreśla, że wokół projektu udało się zgromadzić także historyków związanych z Uniwersytetem Wrocławskim i tutejszym oddziałem IPN. Chętnie dzielili się swoją wiedzą i czasem ze słuchaczami.

Tematyka spotkań, jak mówi ich pomysłodawca, jest obszerna: przebogate dzieje miasta Wrocławia i Śląska, widziane w szerokim kontekście politycznym i kulturowym.

Reklama

– Chcemy przybliżać postaci świętych patronów Śląska: św. Jadwigi, św. Jacka, św. Jana Sarkandra, bł. Czesława i św. Teresy Benedykty od Krzyża OCD. Warto przypomnieć zakonodawców ks. Roberta Spiskego i ks. Jana Schneidera, pionierów, kształtujących dzieje tej ziemi po 1945 r. Powinniśmy znać pomniki kultury materialnej i duchowej, jak katedra wrocławska i Ostrów Tumski, kościoły i kaplice, klasztory i oratoria wszystkich wyznań.

Obraz dzisiejszego Dolnego Śląska tworzy przecież architektura romańska, gotycka, renesansowa i barokowa. Współczesność wyrosła tu na dziedzictwie Księgi Henrykowskiej, opactwie Ołbina, jezuickiej Leopoldinie i Uniwersytecie Wrocławskim (z jego wydziałami katolickim i protestanckim).

– Przywołując ten skarbiec historii, pragniemy, by był on kształtowany mądrością powiedzenia: „Historia Magistra Vitae” – tłumaczy ks. prof. Piela.

Reklama

By dostosować ambitny program i akademicki poziom wykładów do młodszych adresatów, pół roku temu powstało kolejne przedsięwzięcie pomysłodawcy, edycja skierowana do młodzieży gimnazjalnej i licealnej: Historia Magistra Vitae Junior. – Możliwość zetknięcia się z uczelnią i z naukowcami jest niecodzienną okazją dla młodych ludzi do pogłębienia swojej wiedzy – mówi Magdalena Szymerowska, odpowiedzialna za kontakty ze szkołami. – Dyrektorzy szkół i nauczyciele dopytują o kolejne wykłady.

Współorganizator obu cykli Marta Wilczyńska z PWT przypomina, że zarówno wykłady dla dorosłych, jak i te dla młodzieży są jedną z wielu realizowanych przez PWT inicjatyw, kierowanych do szerszego grona niż studenci i doktoranci. Obecnie działa m.in. program „Warto wiedzieć!”, w ramach którego dzieci i młodzież mogą m.in. zwiedzać Ostrów Tumski z przewodnikiem.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Historii w Brzegu

[ TEMATY ]

jubileusz

wykład

Anna Majowicz

Spotkaniu przewodniczył ks. dr Patryk Gołubców

Spotkaniu przewodniczył ks. dr Patryk Gołubców

Parafia pw. św. Mikołaja w Brzegu przygotowuje się do jubileuszu 50-lecia istnienia. Od września, w każdą ostatnią sobotę miesiąca, parafianie spotykają się na Eucharystii i katechezach.

Październikowe spotkanie poświęcono powojennej historii kościoła i parafii. Przewodniczył mu ks. dr Patryk Gołubców, były wikariusz wspólnoty, a obecnie proboszcz parafii pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Jaszkotlu.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję