Reklama

"Bóg się rodzi..." w Księginicach

Zgodnie z piętnastoletnią tradycją Szkoły Podstawowej w Księginicach koło Lubina tuż przed świętami Narodzenia Pańskiego nauczyciele i uczniowie przygotowują jasełka. Tegoroczna premiera odbyła się 17 grudnia 2002 r.

We wsi Księginice zamieszkuje ok. 630 osób. Są to ludzie z różnych stron Polski, o różnych tradycjach, poglądach i mentalności. W roku 2000 osiedliły się tu trzy rodziny z Kazachstanu. "Środowisko - jak wspomina proboszcz ks. Ryszard Dąbrowski - nie było łatwe, w wielu wypadkach nie mające nic wspólnego z Kościołem, obojętne religijnie. Ostatnie lata pokazały, że nastąpiła ogromna zmiana wobec Kościoła. Aktywna działalność ludzi świeckich doprowadziła do zakupu i remontu kaplicy, wyjazdów dzieci na kolonie letnie (przede wszystkim dzięki stałej współpracy z Caritas Diecezji Legnickiej), utworzenia świetlicy parafialnej i wielu innych wspólnie podejmowanych inicjatyw".
Przez okres Adwentu niemal cała wieś była zaangażowana w prace przygotowawcze do jasełek. Najpierw dzieci samodzielnie przygotowały kartki świąteczne i ozdoby choinkowe, które zaniosły do mieszkańców wsi. Pod bacznym okiem nauczycieli i rodziców zaczęły uczyć się ról. Tekst napisała wicedyrektor szkoły Janina Sidelec. Przygotowane zostały cudowne stroje. Ojcowie młodych aktorów zrobili wspaniałe dekoracje zaprojektowane przez Dorotę Ćwik. Natomiast uczennice Liceum Salezjańskiego z Lubina śpiewały podczas występów.
Każdego roku na przedstawienie przybywa bardzo wielu zaproszonych gości. Tak było i tym razem. Do księginickiej szkoły przybyli: przedstawiciel Biura Poselskiego Tadeusza Maćkały - Arkadiusz Gierałt, wicestarosta Powiatu Lubińskiego Mirosław Gójdź, radny Powiatu i nadleśniczy Piotr
Cybulski, wójt Gminy Wiesław Szostak, przewodniczący Rady Gminy Roman Komarnicki, kierownik Referatu Oświaty Grażyna Matkowska-Rudomino, radni Miasta i Gminy Lubin, pracownicy Urzędu Gminy, Siostry Karmelitanki z legnickiej Caritas, z przełożoną s. Felicytą na czele, proboszcz parafii Siedlce, ks. Ryszard Dąbrowski, dawni dyrektorzy i grono pedagogiczne szkoły, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej, sołtysi i rady sołeckie oraz dzieci, młodzież i ich rodzice.
Po godzinnym spektaklu była też możliwość nabycia stroików, sianka i świątecznych ozdób, które wykonały dzieci. Następnie wszyscy przeszli do sali na wieczerzę wigilijną z tradycyjnymi potrawami przygotowanymi przez nauczycieli. Było wspólne śpiewanie kolęd, łamaniem się opłatkiem i składanie życzeń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję