Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przyjdźcie do Mnie wszyscy...

Jak czuje się człowiek, który dotyka krzyża, przed którym modliły się miliony osób? Jak czuje się osoba całująca obraz z wizerunkiem Niebieskiej Matki, której mnóstwo wiernych powierza wszystkie problemy i radości? Jak to jest znajdować się pośród ogromnej grupy wierzących osób? Odpowiedź na te pytania można było znaleźć w czasie peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży

Niedziela rzeszowska 26/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

młodzi

Światowe Dni Młodzieży

Angelika Kabała

W każdym miejscu symbole przyjmowane były bardzo uroczyście i z wielkim wzruszeniem

W każdym miejscu symbole przyjmowane
były bardzo uroczyście i z wielkim
wzruszeniem

Od dłuższego już czasu trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Oprócz oczywistego planowania przedsięwzięć logistycznych, najważniejsza jest modlitwa i formacja duchowa. Okazja do wspólnego dziękowania za otrzymane łaski i proszenia o błogosławieństwo nadarzyła się, gdy w dniach 1-11 czerwca po naszej diecezji peregrynowały symbole ŚDM – krzyż oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”.

Reklama

To był ciąg wyjątkowych wydarzeń, w których udział brali nie tylko ludzie młodzi, związani z przygotowaniami ŚDM, ale wszyscy wierzący z diecezji rzeszowskiej. Symbole były obecne w poszczególnych dniach w parafiach Rzeszowa, Sokołowa Młp., Kolbuszowej, Strzyżowa, Sędziszowa Młp., Ropczyc, Jasła, Dębowca i Gorlic oraz towarzyszyły Festiwalowi Wiary w Rzeszowie. W każdym miejscu przyjmowane były bardzo uroczyście i z wielkim wzruszeniem. Każdy miał możliwość indywidualnej adoracji, zbliżenia się do krzyża i ikony, powierzenia Bogu i Jego Matce wszystkich radości, zmartwień i trosk. Było to swoiste wypełnienie słów „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28). Oprócz duchowego przeżycia ważne były też spotkania z innymi, które umacniały wiarę oraz były okazją do ewangelicznego dzielenia się radością poprzez wspólne czytanie Pisma Świętego, rozważania oraz Msze święte.

Peregrynacja symboli ŚDM była wydarzeniem, które pozostawiło trwały ślad w naszych sercach. Widok rzeszy wierzących – radosnych lub pełnych duchowej ekstazy, a często także płaczących – daje niewiarygodną siłę, bo nasza wiara jest ciągle żywa, nie jest czymś „od święta”, ale jest na co dzień, w każdej sytuacji. Takie spotkania dodają pewności wyznawania Jezusa Chrystusa, umacniają i ułatwiają otwarte przyznanie się do Boga przed innymi. Są one wyjątkową formacją, w której każdy indywidualnie może doświadczyć obecności Stwórcy oraz powierzyć Mu całe swoje życie.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Goście z biura Światowych Dni Młodzieży

Niedziela legnicka 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Ks. Piotr Nowosielski

Goście z biura Światowych Dni Młodzieży

Goście z biura Światowych Dni Młodzieży

Krajowy duszpasterz młodzieży, a zarazem dyrektor Krajowego Biura ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski oraz Dorota Abdelmoula z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 odwiedzili 12 września diecezję legnicką, aby na spotkaniach z przedstawicielami mediów przybliżyć plany związane z organizacją ŚDM w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję