Reklama

Niedziela Małopolska

Czas wzajemnego ubogacania

Niedziela małopolska 28/2015, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

koncert

Maria Fortuna-Sudor

Po raz kolejny parafia pw. św. Józefa w Krakowie-Podgórzu, Rada Dzielnicy XIII i DK Podgórze zorganizowały „Letnie Podgórskie Koncerty”. W niedzielę 5 lipca w pięknej, neogotyckiej świątyni wybrzmiał koncert – „Hymny liturgiczne Cerkwi Prawosławnej IV-XXI wiek”. Przed zebranymi miłośnikami muzyki wystąpił Chór „Oktoich” (działający przy Cerkwi św. św. Cyryla i Metodego oraz przy Prawosławnym Ordynariacie WP Garnizonu Wrocław). Witający artystów i melomanów, w imieniu organizatorów, Jacek Bednarz (przewodniczący Dz. XIII) poinformował, że pierwszy tegoroczny, wakacyjny koncert wpisuje się w trwające od kilku dni obchody 100. rocznicy połączenia Podgórza z Krakowem.

Z kolei ks. Grzegorz Cebulski (prowadzący od początku zespół), zwracając się do zebranych, życzył wzajemnego ubogacania, aby przestrzeń duchowego oddziaływania, która udziela się i śpiewakom głoszącym Ewangelię, i odbiorcom, służyła dobru i pięknu. – Być może dla niektórych będzie to tylko egzaltacja dźwiękiem, ale dla innych także i tekstem, który przecież nie do końca jest niezrozumiały – zauważał ks. dyrygent i przypominał, że język cerkiewno – słowiański, który często mylimy z rosyjskim, powstał w Macedonii. – To stamtąd za sprawą Cyryla i Metodego oraz ich uczniów przywędrował do nas przez Serbię, Rumunię, Bułgarię, Morawy. I potem dopiero w X wieku na kijowską Ruś – przypominał ks. G. Cybulski.

W programie zabrzmiały hymny liturgiczne Kościoła prawosławnego z całego okresu roku liturgicznego. Na początek zespół zaprezentował utwór, który w cerkwi śpiewa się na powitanie biskupa: „Tyś naszym ojcem, tyś naszym przewodnikiem duchowym i władcą. Błogosław, opiekuj się nami na długie lata…” – śpiewali chórzyści w języku greckim. Mnie zaintrygował fragment (wykonany w piętnastowiecznej polszczyźnie) „Panichidy Grunwaldzkiej – nabożeństwa żałobnego”. Jak poinformował ks. Grzegorz Cebulski, ten utwór został dedykowany rycerstwu, wojom, nie tylko polskim, poległym na grunwaldzkim polu.

Reklama

Proboszcz parafii św. Józefa w Podgórzu, ks. Antoni Bednarz, przypomina: – „Letnie Podgórskie Koncerty” po raz pierwszy zostały zorganizowane w 2009 r., kiedy nasza parafia obchodziła stulecie konsekracji kościoła. Podkreśla, że koncerty od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem; z całego Krakowa przybywają na nie miłośnicy muzyki. Kapłan zauważa, że nawet nietypowa pora (występy rozpoczynają się o 16.) okazała się strzałem w dziesiątkę. – Muzyka w kościele zawsze była i nadal jest wielką wartością, zawsze przybliżała człowieka do Boga – przekonuje ks. Antoni Bednarz i dodaje: – Prawdziwa sztuka, prawdziwe piękno to jest spotkanie z Bogiem. Jeśli jeszcze jest odpowiednia przestrzeń i właściwy klimat, to muzyka na pewno stanowi okazję do głębokich przeżyć. (Informację o kolejnych wakacyjnych koncertach w kościele św. Józefa można znaleźć na stronie: www.dkpodgorze.pl).

Tym, którzy na czas wakacji szukają okazji do zamyślenia, polecamy koncerty, ale także kolejny numer „Niedzieli Małopolskiej”. Mamy nadzieję, że prezentowane teksty pomogą odkryć i obrać szlak zmierzający ku dobru i pięknu.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto zachowuje Boga, tego zachowa Bóg

2020-02-25 12:00

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2020, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Katolickie Radio Zamość

Paweł Miętkiewicz

Parafianie z Niemstowa

Katolickie Radio Zamość zawitało w niedzielę 16 lutego do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niemstowie.

Dzisiejsza niedziela jest szczególna dla naszej wspólnoty. Są wśród nas i z nami się modlą pracownicy i posługujący w Katolickim Radio Zamość. Poprzez tę rozgłośnię witamy wszystkich radiosłuchaczy – powiedział początku tej Mszy św. ks. Andrzej Wysokiński, proboszcz parafii w Niemstowie.

CZYTAJ DALEJ

Nowy dar od papieża Franciszka dla Jasnej Góry

2020-02-27 08:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Sanktuarium otrzymało przywilej odpustu zupełnego „in perpetuo”, czyli ma „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych nawiedzających to święte miejsce. To odpowiedź Stolicy Apostolskiej na prośbę Paulinów dla pobożności wiernych i ze względu na dobro duchowe milionów pielgrzymów przybywających do częstochowskiego klasztoru.

Uzyskiwanie różnych odpustów w sanktuariach to przywilej wielu miejsc na świecie, otrzymywany z zasady z racji rocznic czy też jubileuszy. Odpust zaś dany przez Stolicę Apostolską na sposób stały, to czyli bez konieczności ponawiania, to już wyróżnienie szczególne.

Jak podkreślił przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, powodem prośby do Penitencjarii Apostolskiej „była troska o dobro duchowe każdego pielgrzyma, który przybywa do Matki Bożej, aby mógł korzystać z wielkiego bogactwa Kościoła, jakim jest łaska odpustu”.

Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami czyli będąc w stanie łaski uświęcającej, przyjęciu komunii i modlitwie w intencjach Ojca Świętego. Do warunków odpustu jasnogórskiego należy dołączyć: nawiedzenie Jasnej Góry w formie pielgrzymki oraz modlitwę o wierność Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu, wypraszanie nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz w intencji obrony instytucji rodziny.

Generał paulinów podkreśla, że te intencje są niezwykle ważne, bo jest to zarówno przypomnienie roli jaką pełni Jasna Góra dla naszego narodu, jak i tego, co dziś „jest wielką troską wszystkich czyli prośby o nowe powołania, by nie zabrakło kapłanów czyli tych, którzy sprawować będą sakramenty oraz za rodzinę, która przeżywa dziś wielki kryzys”.

Z daru odpustu w wyjątkowych sytuacjach np. choroby, podeszłego wieku lub z innych ważnych powodów, skorzystać mogą także osoby pozostające w domach, które nie mogą przybyć do Sanktuarium, ale które wyrażą takie pragnienie i modlić się będą przed jakimkolwiek obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

O. Chrapkowski podkreśla, że jest to wielki dar papieża Franciszka dany za pośrednictwem Penitencjarii Apostolskiej. - Idea zrodziła się już dawno temu, ale droga była długa. Konieczne było zebranie wielu dokumentów, także historycznych, potwierdzających przywileje nadane temu miejsca w ciągu wieków oraz odpowiednie umotywowanie prośby wystosowanej przez Zakon – zauważa.

Dokument został podpisany 22 lutego, w święto Katedry św. Piotra. - To pokazuje nasz związek z Ojcem Świętym, ze Stolicą Apostolską, jest dowodem szczególnej łączności jasnogórskiego sanktuarium z Watykanem – podkreśla o. Generał i przypomina, że „na Jasnej Górze każdego dnia trwa modlitwa za papieża, odprawiana jest codziennie Msza św. w jego intencji, tu przybywają też biskupi Rzymu, był Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek”.

Zauważa, że jest to też „znak, że posługa paulinów w tym miejscu, zwłaszcza w sakramencie pokuty i pojednania, jest bardzo ważna”. - Jest to też prezent dla nas z racji jubileuszu 750. rocznicy śmierci założyciela bł. Euzebiusza i podkreślenie związku z Jasną Górą - uważa o. generał.

Stosowny dokument z darem odpustu przekazał podczas Apelu Jasnogórskiego 26 lutego na ręce przełożonego generalnego Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.

W odczytanym słowie obok wskazania warunków odpustu zupełnego „in perpetuo” przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zachęcił paulinów, którzy wielkodusznie poświęcają się sakramentowi spowiedzi do jeszcze większej hojności w dostępie do mocy Bożego Miłosierdzia i niesienia Chrystusa eucharystycznego.

W sakramencie pokuty Bóg odpuszcza człowiekowi grzechy, jeśli ten szczerze za nie żałuje, ale spoczywa na nim jeszcze obowiązek wyrównania naruszonego porządku moralnego, bo każde zło jest naruszeniem sprawiedliwości i miłości.

Przebaczenie grzechów nie uwalnia od kary doczesnej na ziemi lub w czyśćcu. Przynosi je dopiero odpust, którego udziela Kościół. Odpust można uzyskać dla siebie lub dla osoby zmarłej po spełnieniu określonych warunków.

Odpusty mogą być zupełne - zyskujemy wtedy darowanie całej kary, albo cząstkowe - darowana jest część kary. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego, stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna; przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencji jaką Ojciec Święty wyznacza na każdy dzień.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież odprawił Mszę św. ale odwołał audiencje

2020-02-28 10:33

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek sprawował dziś rano Mszę św. a na jej zakończenie, jak zwykle pozdrowił jej uczestników, nie mniej jednak odwołał dzisiejsze audiencje oficjalne – poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Dyrektor Watykańskiej Sala Stampa zaznaczył, że zgodnie z planem kontynuowane są planowane spotkania Ojca Świętego w Domu Świętej Marty. Wczoraj natomiast papież z powodu lekkiej niedyspozycji nie udał się do bazyliki św. Jana na Lateranie na nabożeństwo pokutne z duchowieństwem Wiecznego Miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję