Reklama

Spadkobiercy Świętego Franciszka

Niedziela rzeszowska 6/2003

Św. Franciszek już w XIII w. wprowadził tradycję robienia szopek dla pełniejszego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Tę tradycję w sposób szczególny pielęgnują zakony franciszkańskie i mają największe zasługi w jej rozwoju, gdyż zaszczepili ten zwyczaj w całej Europie. To franciszkanie wprowadzili także szopki ruchome oraz szopki żywe, w których występują aktorzy i prawdziwe zwierzęta. Rzeszowscy Ojcowie Bernardyni propagują ten zwyczaj i zachęcają dzieci do robienia szopek poprzez organizowanie konkursów.
Już po raz trzeci katecheta Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Bernardyńskiej w Rzeszowie o. Miłosz Wojciech Zwardoń zorganizował konkurs pt. Szopka bożonarodzeniowa. Przez cały grudzień dzieci klas drugich, bo to przede wszystkim dla nich przeznaczony był ten konkurs, wykonywały szopki z różnorakich materiałów: plasteliny, wydmuszek, zapałek, słomek, bibułek, czasem kolorowych włóczek, skrawków materiałów itd. W konkursie wzięło udział 88 dzieci, spośród których 24 nagrodzono.
Od 6 do 18 stycznia w kościele Ojców Bernardynów można było podziwiać nagrodzone szopki. Uroczyste zakończenie konkursu miało miejsce 18 stycznia po wieczornej Mszy św. Jego uczestnicy stanęli do pamiątkowej fotografii - oczywiście pod ołtarzem św. Franciszka, dzięki któremu powstały pierwsze szopki.
Warto podkreślić, że konkurs był bardzo ciekawą i pożyteczną formą ewangelizacji, bo w budowę szopek włączały się całe rodziny: często tata zbijał szopkę, mama szyła kolorowe stroje dla figurek, a dzieci lepiły, wycinały, malowały, układały i modelowały. Wyniki mozolnej często pracy były imponujące, a uśmiechnięte twarzyczki dzieci dowodziły, że trud się opłacił. Właściwie nie jest takie ważne, które szopki wygrały, najważniejsze było to, że można było razem pracować i przygotować się na te najpiękniejsze święta, a wysiłek ofiarować Dzieciątku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję