Reklama

Aspekty

Głoszenie musi być świadectwem

„Nic nas nie zdoła odłączyć od miłości Chrystusa”. Tak brzmiało hasło tegorocznego 16. Przystanku Jezus, który w dniach od 26 lipca do 2 sierpnia odbywał się w Kostrzynie nad Odrą

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Karolina Krasowska

Stałym elementem dnia na Przystanku Jezus była Koronka do Bożego Miłosierdzia

Stałym elementem dnia na Przystanku Jezus była Koronka do Bożego Miłosierdzia

Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus 2015 (PJ) rozpoczęła się w niedzielę 26 lipca od zawiązania przystankowej wspólnoty i Eucharystii w miejscowym kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego, z homilią biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka oraz z udziałem biskupa pomocniczego krakowskiego Grzegorza Rysia. Ten ostatni poprowadził rekolekcje, które przygotowały ewangelizatorów do przejścia na pole PJ i ewangelizacji wśród uczestników Przystanku Woodstock. – Głoszący Ewangelię (…) musi mieć świadomość, że ostatecznie każde mówienie o Bogu musi być Wyznaniem wiary i tylko dlatego przekonuje – mówił podczas jednej z homilii bp Dajczak do ewangelizatorów. – Głoszenie musi być świadectwem. Dlaczego? (…) Boga nikt nigdy nie widział. Jeżeli ma zobaczyć – to przez świadectwo, jeżeli ma dotknąć – to w człowieku – dodał Ksiądz Biskup. PJ skierowany jest do młodych ludzi, uczestniczących w Przystanku Woodstock. – Chcemy spotkać się z młodzieżą Woodstock’u, która jeszcze nie miała doświadczenia spotkania z Jezusem. W tym spotkaniu chcemy im przedstawić Pana Jezusa w świadectwie swojego życia, tłumacząc im sedno sprawy dotyczące zbawienia. (…) To jest wielka nadzieja dla młodzieży często pogubionej, w nałogach, która znikąd tej nadziei nie widziała do tej pory. My przyprowadzamy im Zbawiciela, który jest w stanie naprawdę ich zbawić – mówi Robert Kościuszko, rzecznik prasowy PJ.

Reklama

W tegorocznym PJ wzięło udział prawie 700 ewangelizatorów, w tym ok. 350 świeckich. Wśród nich 27-letni Jakub z Chorzowa. – Miałem okazję doświadczyć żywej relacji z Panem Jezusem i chcę iść podzielić się tym z innymi ludźmi, którzy tego bardzo potrzebują. Miałem takie chwile w życiu, kiedy nie miałem takiej relacji i odczuwałem pustkę w sercu. To był trudny okres. Zdałem sobie sprawę, jakie to jest cierpienie i smutek, dlatego chciałbym się podzielić swoją radością z innymi ludźmi – mówi Jakub.

Przystanek Jezus jest ogólnopolską inicjatywą ewangelizacyjną organizowaną podczas Przystanku Woodstock od 1999 r. przez Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Tymoteusza” z Gubina.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przystanek Jezus 2018 - już wkrótce

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Przystanek Jezus

www.facebook.com/przystanekJezus

„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1) - pod takim hasłem odbędzie się w tym roku Przystanek Jezus. Obok wymiaru religijnego, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pojawią się też wątki patriotyczne. Podczas XIX Przystanku Jezus Dobrą Nowinę będzie głosiło ponad 500 ewangelizatorów z Polski, Anglii, Szkocji, Francji, Austrii, Niemiec, Malezji i Słowenii.

Przystanek Jezus odbędzie się od 29 lipca do 5 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Przez pierwsze 3 dni ewangelizatorzy wezmą udział w rekolekcjach, które poprowadzi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. – Patrząc na uczestników Przystanku Jezus, widzimy przedstawicieli różnych grup w Kościele – kleryków, księży, siostry zakonne, ale też małżeństwa, pary i singli – mówi ks. Artur Godnarski, koordynator Przystanku Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel: „Rewizja watykańskiej Ostpolitik: dyplomacja w wydaniu świętego"

2022-05-23 15:40

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Święty Jan Paweł II zawsze słusznie podkreślał, że nie jest ani dyplomatą, ani politykiem. Był on natomiast pasterzem, który w ramach sprawowania swych duszpasterskich obowiązków miał do przekazania światu władzy politycznej określone prawdy - mówił prof. George Weigel w wykładzie wygłoszonym w ramach cyklu „JP II Lectures”, organizowanego przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum.

W ciągu ostatnich pięciu lat katolicy oraz życzliwi obserwatorzy kościelnej sytuacji na świecie nieraz byli zdumieni – a czasem wręcz głęboko zaniepokojeni – watykańskimi ustępstwami na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej, pozwalającymi Komunistycznej Partii Chin odgrywać istotną rolę w procesie mianowania katolickich biskupów na terenie ChRL. Ustępstwa te są czynione na rzecz ustroju, którego totalitarny charakter uwidocznia się choćby w dążeniu do „sinizacji” wszystkich religii, a zatem do podporządkowania ich jednopartyjnemu państwu; w sposobie radzenia sobie z pandemią Covid-19 (którą Chiny prawdopodobnie zapoczątkowały, a z pewnością nasiliły); w systematycznym naruszaniu zagwarantowanych traktatami wolności obywatelskich w Hong Kongu; a także w ludobójstwie muzułmańskich Ujgurów. W tym kontekście rodzi się szereg istotnych pytań:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję