Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądź chrześcijaninem naprawdę

Niedziela rzeszowska 33/2015, str. 4

[ TEMATY ]

sport

Łukasz Kalawski

Dzień sportu z siatkarzami Asseco Resovia

Dzień sportu z siatkarzami Asseco Resovia

Gdy Jan Paweł II powiedział: „Nie budujcie mi pomników”, powstał pomysł zbudowania żywego pomnika Jana Pawła II. Są nim stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, których obecnie jest ponad 2500 w całej Polsce. Tegoroczny obóz Fundacji odbył się w Rzeszowie. Przyjechało blisko 1000 licealistów i gimnazjalistów z całej Polski. Wśród nich była Elżbieta Koc, od 4 lat stypendystka Fundacji. Pochodzi z Brzegów Dolnych. Idzie do klasy maturalnej w I Liceum w Krakowie. Stypendystką jest też jej siostra, Marysia, która we wrześniu rozpocznie naukę w Liceum w Ustrzykach Dolnych.

Fundacji zawdzięcza wsparcie finansowe, dzięki któremu rozpoczęła naukę w liceum w Krakowie. Uczęszcza na dodatkowe zajęcia, opłaca przejazdy z Krakowa do domu. Fundacja zapewnia również wspólnotę, którą stypendyści tworzą podczas corocznych, wakacyjnych obozów. Dzięki tym właśnie obozom poznają się nawzajem, zwiedzają też miasta akademickie, w których już niedługo będą studiować. Jest to także okazja, by zgłębić nauczanie św. Jana Pawła II, którego słowa „Bądź chrześcijaninem naprawdę” były hasłem tegorocznego spotkania. – Codzienna Msza św., rozważania nauczania Jana Pawła II i dzień skupienia zbliżyły nas do Boga, dały wskazówki do wypełniania słów naszego patrona. Uświadomiłam sobie, że wspólnota jest budowana poprzez poszczególne jednostki, jakimi jesteśmy my sami, i to od nas zależy kondycja całości – mówi Elżbieta.

Na pytanie, jak zostali przyjęci w diecezji rzeszowskiej, odpowiada po prostu: – Bardzo ciepło i serdecznie. Zarówno przez duchownych diecezji, władze miasta, jak i wykładowców uczelni, na których gościliśmy. Ludzie zamieszkujący ziemię rzeszowską są bardzo mili i otwarci, często do nas podchodzili, uśmiechali się i odnosili się z wielką życzliwością. Stypendyści, goszcząc w niedzielę w parafiach, dziękowali ludziom dobrej woli za złożone ofiary do puszek podczas Dnia Papieskiego, dzięki którym możemy spełniać swoje marzenia i rozwijać pasje.

Reklama

Odwołując się do świeżych wspomnień, Elżbieta podkreśla, że wielkim przeżyciem dla niej, jak i innych stypendystów było doświadczenie życzliwości i zaangażowania duchowego, gorliwości rzeszowian: – Niezapomnianym stał się koncert stypendystów na Rzeszowskim rynku. Oprócz tysiąca uczestników obozu wzięli w nim udział mieszkańcy Rzeszowa. Razem z nami śpiewali, tańczyli i chwalili Boga.

Podczas obozu stypendyści poznali historię i kulturę Podkarpacia oraz rzeszowskie uczelnie. Miłym wydarzeniem był dzień sportu, a niespodzianką była obecność siatkarzy Asseco Resovii, którzy są sportowymi idolami wielu stypendystów.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Salezjańskie święto sportu, młodości, radości i wiary

[ TEMATY ]

sport

Wokandapix/pixabay.com

W dniach 28.04-03.05.2018 r. w Krakowie odbędą się XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Honorowym patronatemobjął Igrzyska Mateusz Morawiecki, Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

Dotychczas Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej odbyły się 28 razy w różnych krajach i miastach europejskich. Znaczący udział w organizacji Igrzysk ma Polska i Salezjańska Organizacja Sportowa Rzeczypospolitej Polskiej, która czterokrotnie była organizatorem imprezy: w Warszawie (1997, 2001, 2005) oraz Krakowie (2012).

CZYTAJ DALEJ

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Relikwie świętych rodziców i ich córki w Żórawinie

2022-10-02 18:21

Marzena Cyfert

W parafii św. Józefa w Żórawinie wprowadzone zostały relikwie św. Zelii i św. Ludwika Martin oraz ich córki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystości przewodniczył ks. Piotr Milewicz z parafii Odkupiciela Świata we Wrocławiu.

W słowie powitania ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii podkreślił, że przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej świętych rodziców, którzy stają się właśnie szczególnymi parafianami, chcemy wypraszać wszelkie potrzebne łaski, zwłaszcza świętość dla rodzin wspólnoty parafialnej. – To właśnie dziś rodzina jest tak bardzo zagrożona, tak wiele rodzin przeżywa kryzys, wiele rodzin się rozpada. Trzeba nam nieustannie się modlić, aby rodzina była Bogiem silna, aby w każdej rodzinie panowały miłość i dobroć. I taki cel przyświeca intronizacji tych relikwii – mówił ks. Chwilczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję