Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądź chrześcijaninem naprawdę

Niedziela rzeszowska 33/2015, str. 4

[ TEMATY ]

sport

Łukasz Kalawski

Dzień sportu z siatkarzami Asseco Resovia

Dzień sportu z siatkarzami Asseco Resovia

Gdy Jan Paweł II powiedział: „Nie budujcie mi pomników”, powstał pomysł zbudowania żywego pomnika Jana Pawła II. Są nim stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, których obecnie jest ponad 2500 w całej Polsce. Tegoroczny obóz Fundacji odbył się w Rzeszowie. Przyjechało blisko 1000 licealistów i gimnazjalistów z całej Polski. Wśród nich była Elżbieta Koc, od 4 lat stypendystka Fundacji. Pochodzi z Brzegów Dolnych. Idzie do klasy maturalnej w I Liceum w Krakowie. Stypendystką jest też jej siostra, Marysia, która we wrześniu rozpocznie naukę w Liceum w Ustrzykach Dolnych.

Fundacji zawdzięcza wsparcie finansowe, dzięki któremu rozpoczęła naukę w liceum w Krakowie. Uczęszcza na dodatkowe zajęcia, opłaca przejazdy z Krakowa do domu. Fundacja zapewnia również wspólnotę, którą stypendyści tworzą podczas corocznych, wakacyjnych obozów. Dzięki tym właśnie obozom poznają się nawzajem, zwiedzają też miasta akademickie, w których już niedługo będą studiować. Jest to także okazja, by zgłębić nauczanie św. Jana Pawła II, którego słowa „Bądź chrześcijaninem naprawdę” były hasłem tegorocznego spotkania. – Codzienna Msza św., rozważania nauczania Jana Pawła II i dzień skupienia zbliżyły nas do Boga, dały wskazówki do wypełniania słów naszego patrona. Uświadomiłam sobie, że wspólnota jest budowana poprzez poszczególne jednostki, jakimi jesteśmy my sami, i to od nas zależy kondycja całości – mówi Elżbieta.

Reklama

Na pytanie, jak zostali przyjęci w diecezji rzeszowskiej, odpowiada po prostu: – Bardzo ciepło i serdecznie. Zarówno przez duchownych diecezji, władze miasta, jak i wykładowców uczelni, na których gościliśmy. Ludzie zamieszkujący ziemię rzeszowską są bardzo mili i otwarci, często do nas podchodzili, uśmiechali się i odnosili się z wielką życzliwością. Stypendyści, goszcząc w niedzielę w parafiach, dziękowali ludziom dobrej woli za złożone ofiary do puszek podczas Dnia Papieskiego, dzięki którym możemy spełniać swoje marzenia i rozwijać pasje.

Odwołując się do świeżych wspomnień, Elżbieta podkreśla, że wielkim przeżyciem dla niej, jak i innych stypendystów było doświadczenie życzliwości i zaangażowania duchowego, gorliwości rzeszowian: – Niezapomnianym stał się koncert stypendystów na Rzeszowskim rynku. Oprócz tysiąca uczestników obozu wzięli w nim udział mieszkańcy Rzeszowa. Razem z nami śpiewali, tańczyli i chwalili Boga.

Podczas obozu stypendyści poznali historię i kulturę Podkarpacia oraz rzeszowskie uczelnie. Miłym wydarzeniem był dzień sportu, a niespodzianką była obecność siatkarzy Asseco Resovii, którzy są sportowymi idolami wielu stypendystów.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Justyna Kowalczyk laureatką Medalu Świętego Brata Alberta

[ TEMATY ]

sport

Kościół

Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk, ks. Henryk Zątek i Alain Michel z Lyonu zostali laureatami Medalu Świętego Brata Alberta za rok 2014. Fundacja Brata Alberta ogłosiła dziś w Krakowie laureatów Medalu Świętego Brata Alberta za rok 2014. Uhonorowani zostali najwybitniejsza polska biegaczka narciarska, proboszcz z Jawiszowic i Francuz pomagający niepełnosprawnym w Polsce.

Justyna Kowalczyk została wyróżniona za działalność charytatywną na rzecz osób chorych na mukowiscydozę. Ks. Henryka Zątka, proboszcza w Jawiszowicach k. Brzeszcz nagrodzono za działalność społeczną i charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie powiatu oświęcimskiego. Za 30-letnią działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych i osób potrzebujących pomocy w Polsce wyróżniony został Alain Michel, założyciel fundacji „Przyjaciel Polski” i „EguiLibre”.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję