Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego

Siłą miłości pokonał granice

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2015, str. 2

[ TEMATY ]

uroczystość

Monika Jaworska

Procesja z relikwiami św. Melchiora Grodzieckiego

Procesja z relikwiami św. Melchiora Grodzieckiego

Ten rok jest rokiem szczególnym, bowiem na tej uroczystości, równo 20 lat temu papież Jan Paweł II ogłosił Melchiora Grodzieckiego świętym. I w tym szczególnym roku 20. rocznicy przeżywaliśmy tę transgraniczną procesję i uroczystą Eucharystię. Ci, którzy mordowali św. Melchiora, myśleli, że pamięć o nim nie będzie zapisana nigdy na ziemi. A oto siłą miłości pokonał wszelkie granice. Kiedy mijaliśmy granicę naszych państw, pomyślałem, że jest to dla nas symbol, że miłością powinniśmy pokonywać to wszystko, co nas od Pana Boga oddziela – powiedział ks. proboszcz Jacek Gracz w parafii św. Marii Magdaleny w niedzielę 6 września. W tym dniu odbyły się uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego.

Transgraniczna procesja i Msza św. – jak co roku, i tym razem wierni z Polski i Czech wraz z biskupami i kilkudziesięcioma kapłanami świętowali uroczystości ku czci swojego patrona. Na Moście Przyjaźni rozdzielającym polski Cieszyn od Czeskiego, spotkały się procesje: polska z biskupem bielsko-żywieckim Romanem Pindlem i biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym oraz czeska z bp. Františkiem Lobkowiczem.

Wspólnie, przy dźwiękach orkiestry oraz z relikwiami św. Melchiora udali się do kościoła św. Marii Magdaleny w Cieszynie, gdzie sprawowano Eucharystię. – Gromadzi nas tutaj Melchior Grodziecki, urodzony w Cieszynie w roku 1584. W czasie tej dzisiejszej procesji oddawaliśmy cześć męczennikowi za wiarę. Był nakłaniany do wyrzeczenia się tego wyznania, w którym się narodził, i którym służył jako zakonnik i kapłan. Złożył przy tym nie tylko świadectwo wiary niezłomnej, ale także najmocniejsze świadectwo miłości – powiedział na wstępie bp Roman Pindel. Tych słów wysłuchali zgromadzeni w świątyni kapłani, klerycy, siostry zakonne, przedstawiciele władz świeckich, uczniowie i pracownicy katolickich szkół, górale śląscy i mieszczanie żywieccy w strojach regionalnych, wierni z Polski i Czech.

– Naszym zadaniem w tym świecie, jako chrześcijan, jest dawanie świadectwa o naszej miłości do Boga. Pokazanie, jak dobry jest Bóg, że Bóg jest pełen miłosierdzia. Ojciec Święty ogłosił ten rok jako Rok Miłosierdzia, który będziemy obchodzić od 8 grudnia – powiedział w homilii bp František Lobkowicz. – Gdzie jest miłosierdzie, tam życie staje się uzdrowione. Jesteśmy świętym ludem Bożym. Święci są świadkami, dlatego wszyscy mamy zadanie być świadkami w tym świecie. Ale trzeba otworzyć serce. Jak mówił Pan Jezus choremu: „Effatha”. Otwórzmy swoje serca, abyśmy mogli przyjmować głos Boży. A głos Boży przychodzi w ciszy – dodał bp Lobkowicz. Uroczystości zakończyło uroczyste „Te Deum”.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i dziękczynienie za ŚDM

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

uroczystość

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 96. Rocznica Cudu nad Wisłą. Główne uroczystości z udziałem polskich biskupów będą miały miejsce tradycyjnie na Jasnej Górze. W tym roku będą one połączone z dziękczynieniem za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze i zakończone niedawno 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego od roku 1950 – ustanowił go papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg). Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj «Zaśnięciem Matki Bożej».

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję