Reklama

Książki

Na wakacjach z ks. Karolem Wojtyłą

Niedziela Ogólnopolska 40/2015, str. 54

[ TEMATY ]

książka

album

„Kajakowe szlaki świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II”

„Kajakowe szlaki świętego. Wędrówka śladami
Jana Pawła II”

Z okładki spogląda na nas wysportowany, postawny mężczyzna w sile wieku, ubrany wakacyjnie, w krótkie spodenki i koszulkę, ma także zabawną czerwoną chustkę zawiązaną wokół głowy, chroniącą przed spiekotą. Na jego szyi widoczny jest szkaplerz. Mężczyzna siedzi na składanym turystycznym krzesełku, mrużąc oczy przed słońcem, lekko się uśmiecha, w ręku trzyma książkę. Przed nim na trawie – piękny okaz świeżo złowionego szczupaka. To ks. Karol Wojtyła z czasów, kiedy letnią porą w towarzystwie gromadki zwanej Środowiskiem udawał się na kajakowe szlaki północnej Polski, wiodące po najpiękniejszych rzekach i jeziorach. W tle – współczesny fragment jednego z tych szlaków. Skomponowana w ten sposób okładka albumu Białego Kruka, który nosi tytuł „Kajakowe szlaki świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II”, sygnalizuje to, co znajdziemy wewnątrz książki.

Bez ckliwej nostalgii

Wędrujemy bowiem współcześnie, bez ckliwej nostalgii, i oglądamy piękne miejsca naznaczone niegdyś obecnością, modlitwą i sportowym wysiłkiem przyszłego papieża. Oglądamy je oczami znakomitego fotografika, wybitnego specjalisty od zdjęć przyrodniczych – Waldemara Bzury. Ten słynny piewca Mazur i polskiej przyrody wybrał się tym razem na wyprawę wakacyjnymi śladami Karola Wojtyły. Fantastyczne zdjęcia, które podczas tych wędrówek wykonał (do albumu wybrano ich blisko 250!), ukazują w przeważającej mierze ujęcia natury, ale też napotykanych po drodze kościółków, kaplic, starych młynów i zamków. Przyrodnik dr Jerzy Kruszelnicki objaśnia zaś w tekście wprowadzającym zjawiska przyrodnicze, życie tamtejszych zwierząt, licznego ptactwa. Całość albumu uzupełnia 21 unikatowych, arcyciekawych zdjęć archiwalnych, przybliżających postać świętego na szlakach kajakowych.

Reklama

Szlaki kajakowe Karola Wojtyły, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie przebiegały tylko przez Mazury; Wujek, jak nazywali go towarzyszący przyjaciele, pływał także po Pomorzu Zachodnim, wśród Borów Tucholskich, rzekami Powiśla i Warmii, Puszczy Augustowskiej, Suwalszczyzny. Były to nieraz bardzo wyczerpujące wyprawy. Dzięki albumowi Białego Kruka możemy dokładniej poznać, co i dlaczego tak bardzo zafascynowało przyszłego papieża w naszych północnych regionach.

Szlak Apostołów Miłosierdzia

Inauguracja Kajakowego Szlaku Papieskiego Apostołów Miłosierdzia Krutyń – Pisz i zarazem promocja omawianego albumu „Kajakowe szlaki świętego” zgromadziły 21 sierpnia br. na plaży nad rzeką Krutynią w Ukcie, w Puszczy Piskiej, bardzo liczną grupę mieszkańców, turystów i pielgrzymów. Spotkaniu przewodniczył oraz szlak i książkę pobłogosławił kard. Gerhard Müller – prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w towarzystwie biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Kardynał przypomniał pobyt ks. Karola Wojtyły w tym miejscu, a także szczególne orędzie miłosierdzia, jakie Jan Paweł II przekazał w encyklice „Dives in misericordia”. Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia doskonale wpisuje się w to przesłanie. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zachęcił do wielbienia Boga w świecie stworzonym, który zachwyca i przybliża do Stwórcy.

Trasa trzeciego już w diecezji ełckiej szlaku papieskiego, noszącego nazwę: Apostołów Miłosierdzia, upamiętnia spływ kajakowy ks. Karola Wojtyły z 1957 r., kiedy to na przełomie lipca i sierpnia płynął on wraz z grupą 26 młodych naukowców z krakowskiego środowiska. Dzięki staraniom ks. Waldemara Sawickiego, proboszcza w Ukcie, oraz dr. Jerzego Kruszelnickiego, eksperta ONZ ds. ochrony przyrody, nad brzegiem rzeki Krutyni stanął obelisk. Wszystkim turystom i pielgrzymom, którzy będą mieli możliwość udania się w te dość dzikie jeszcze tereny, będzie on przypominał zarówno o obecności wielkiego świętego w tym miejscu, jak i o uroczystej inauguracji szlaku. Pozostali mają do dyspozycji przepiękny album Waldemara Bzury, zawierający wiele ujęć, które nigdy nie staną się udziałem zwykłego turysty. Szlak kajakowy na Krutyni przez wielu uważany jest za najpiękniejszy w Polsce, a nawet w Europie.

Nie zginie pamięć

Reklama

Także wszystkie inne prezentowane w albumie trasy kajakowe, które przemierzył ks. Karol Wojtyła, cechuje niezwykła uroda; polska przyroda jest naprawdę atrakcyjna i warta uwieczniania.

Słusznie pisze w Posłowiu do albumu redaktor i pomysłodawca książki Leszek Sosnowski: „Poznanie młodzieńczych pasji Karola Wojtyły pozwala lepiej zrozumieć wiele jego późniejszych, już papieskich, decyzji i wypowiedzi oraz jego głęboki kontakt z Bogiem, jakże bliski szczególnie dzięki obcowaniu z tą przepiękną krainą, zawieszoną między niebem a wodą”.

„Kajakowe szlaki świętego” wpisują się również złotymi zgłoskami w obchodzony właśnie Rok św. Jana Pawła II, ogłoszony przez Sejm, który jednak zdążył już o tym zupełnie zapomnieć... Nieprzyjemna walka polityczna przysłania i pochłania nie tylko sumienia, ale nawet piękno krajobrazu. Dobrze, że są takie osoby i środowiska, jak Adam Bujak, Waldemar Bzura, „Niedziela”, Biały Kruk i jeszcze parę innych, dzięki którym nie zginie pamięć o największym z rodu Polaków, a także o urokach naszej Ojczyzny.

* * *

„Kajakowe szlaki świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II”, wydawnictwo Biały Kruk, album. Fotografie – Waldemar Bzura, wstęp – dr Jerzy Kruszelnicki, redakcja i grafika – Leszek Sosnowski; 168 str., 23x29 cm, papier kredowy błyszczący 150 g, oprawa twarda lakierowana, obwoluta

* * *

Specjalna oferta dla Czytelników „Niedzieli”

Polecamy zamówienie najnowszego albumu Białego Kruka „Kajakowe szlaki świętego. Wędrówka śladami Jana Pawła II” bezpośrednio w wydawnictwie.

1 egz. kosztuje 69 zł (zamiast 89 zł), a przy zamówieniu 2 egz. – tylko 59 zł za szt.

Wraz z tym albumem można dodatkowo zamówić album „Dolina Rospudy” w cenie 19 zł.

Przy zamówieniu o wartości od 118 zł koszty przesyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

Biały Kruk, Wydawnictwo Sp. z o.o. ul. Szwedzka 38, 30-324 Kraków, tel: (+48) (12) 260-32-90, fax: (+48) (12) 260-34-50

2015-09-30 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IV Krajowy Kongres Misyjny

[ TEMATY ]

Msza św.

album

BOŻENA SZTAJNER

W ramach IV Kongresu Misyjnego 12 czerwca w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika w Warszawie sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Szczegółowy program Kongresu Misyjnego można pobrać na www.misje.pl oraz na diecezjalnej stronie: http://diecezja.waw.pl/3662

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję