Reklama

Aspekty

Niesienie mądrej pomocy

Z Anną Cabaj,  liderem projektu Szlachetna Paczka w Gorzowie, rozmawia ks. Adrian Put

KS. ADRIAN PUT: – Ogólnopolski projekt Szlachetna Paczka jest stosunkowo młodą inicjatywą.  Cieszy się jednak ogromnym zaufaniem społecznym.  Ilu osobom pomogło dzieło w ostatnim roku oraz ilu wolontariuszy jest w nie zaangażowanych?

ANNA CABAJ: – W tym roku projekt Szlachetna Paczka ma swój wyjątkowy jubileusz – mija 15 lat od pierwszej edycji. Obecnie w projekcie weźmie udział ponad 10 tys. wolontariuszy. W ubiegłym roku Szlachetna Paczka dotarła do ponad 19,5 tysiąca osób potrzebujących, rodzin wielodzietnych, osób starszych i niepełnosprawnych. W sumie paczki przygotowało 700 480 osób. Po tylu latach działania projektu zrobienie paczki stało się wydarzeniem społecznym. Bierze w nim udział nie tylko pojedynczy darczyńca, ale angażują się szkoły, firmy, przyjaciele i instytucje. Dla wielu z nich udział w Szlachetnej Paczce stał się coroczną tradycją, świątecznym zwyczajem niesienia pomocy bliźniemu. Niektórzy darczyńcy przez cały rok zbierają dary z myślą o tym, że dadzą je wybranej rodzinie.

– Proszę przybliżyć naszym czytelnikom przesłanie Szlachetnej Paczki?  

– Szlachetna Paczka ma na celu niesienie mądrej pomocy osobom w potrzebie. Chcemy dotrzeć zwłaszcza do tych rodzin, które czują się osamotnione w trudnej sytuacji. Najczęściej nie skarżą się na swój los, lecz robią wszystko, by pokonać trudności. Nie zdają sobie sprawy, że są bohaterami codzienności. Paczka chce docenić ich starania i wesprzeć ich na drodze do odzyskania życiowej równowagi.

– Projekt to nie tylko okres świąteczny.  Jak w ciągu roku wygląda działalność stowarzyszenia?  

– Stowarzyszenie Wiosna oprócz projektu Szlachetna Paczka prowadzi jeszcze inne inicjatywy zmieniające świat na lepsze. Jednym z nich jest np. Akademia Przyszłości, która dociera do dzieci i za sprawą wolontariuszy uczy ich wiary w siebie i pokonywania życiowych przeciwności. Paczka Seniora natomiast ma na celu aktywizację osób starszych, czujących często osamotnienie i bezradność.

– Jakie zadania stoją przed liderem rejonu?

– Lider rejonu ma za zadanie połączyć biednych i bogatych. Musi dotrzeć do rodzin, zebrać grupę wolontariuszy oraz znaleźć darczyńców, którzy będą chcieli zaangażować się w projekt. Lider koordynuje wiele zadań w jednym czasie, a przy tym nie może stracić z oczu głównego celu – pomoc rodzinom w trudnej sytuacji materialnej.

– Na jakim etapie są obecnie przygotowania do tegorocznego finału?

– Obecnie zostały ostatnie wolne miejsca dla wolontariuszy, których nadal szukamy. Każdy superwolontariusz (bo tak jest nazywany wolontariusz Szlachetnej Paczki) to 3 włączone do projektu rodziny. To średnio ponad 12 osób, którym możemy pomóc. Wolontariusze są u nas na wagę złota. Ci, którzy przeszli już rekrutację, są w trakcie odwiedzania rodzin i decydowania o włączeniu ich do projektu. 21 listopada rusza baza rodzin, z której każdy darczyńca będzie mógł wybrać rodzinę, której chce pomóc.

– Czy wiemy już, ilu osobom pomoże projekt w naszym regionie w tym roku?  

– Z roku na rok Szlachetna Paczka pomaga coraz to większej liczbie osób w całej Polsce, ale niestety liczba potrzebujących również rośnie. Mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do ludzi w najtrudniejszej sytuacji materialnej, ale o konkretnych liczbach będziemy mogli mówić dopiero po zakończeniu edycji.

– Jak można wam pomóc i gdzie ewentualnie się zgłosić?  

– Wolontariusze mogą zgłaszać się na stronie www.superw.pl. Na zgłoszenia cały czas czekamy. Darczyńcy już od 21 listopada będą mogli przeczytać historie rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl oraz wybrać konkretną rodzinę, której chcą zrobić paczkę.

2015-11-10 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Szlachetna Paczka uruchamia zbiórkę na telefon wsparcia dla seniorów „Dobre Słowa”

[ TEMATY ]

Kraków

szlachetna paczka

samotność

seniorzy

Archiwum Szlachetnej Paczki

Od 31 marca dzięki Szlachetnej Paczce działa telefon wsparcia dla osób starszych „Dobre Słowa”. Aby inicjatywa mogła działać, potrzeba do końca roku 60 tys. Zł, organizacja uruchomiła więc zbiórkę na ten cel.

Dzięki nowemu projektowi Szlachetnej Paczki seniorzy, dla których pandemia COVID-19 to czas spotęgowanej samotności i wykluczenia, mogą skorzystać z pomocy doświadczonych psychologów i terapeutów każdego dnia. Poza tym specjaliści mogą odesłać seniora do lokalnego wolontariusza, który w razie czego może pomóc mu w zrobieniu zakupów, załatwieniu spraw urzędowych czy realizacji recepty w aptece.

Miesięczny koszt utrzymania infolinii „Dobre Słowa - telefon dla seniorów” to 10 tys. złotych. Kwota ta obejmuje wynagrodzenia dla specjalistów odbierających telefony oraz pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem numeru, a także z drukowaniem plakatów, dzięki którym seniorzy z całej Polski mogą dowiedzieć się o nowej inicjatywie.

Dlatego, aby projekt mógł funkcjonować i rozwijać się dalej - nie tylko na czas społecznej kwarantanny, ale do końca 2020 roku - uruchomiono zbiórkę, by zebrać potrzebne 60 tys. zł. Można ją wspomóc pod adresem www.zrzutka.pl/z/telefon-dla-seniorow-m

- Od kilku tygodni nasz świat jest inny. Zauważyliśmy problem samotności i jako Szlachetna Paczka jesteśmy od tego, żeby na problemy odpowiadać
- podkreśla Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i inicjatywy „Dobre Słowa”, telefonu dla seniorów.

Pod nr tel. 12 333 70 88 samotni seniorzy mogą dzwonić siedem dni w tygodniu. Specjaliści dyżurują w godz. 10:00-12:00 oraz 17:00-19:00.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Pożar w polsko-francuskim kościele w Corbeil-Essonnes

2020-07-05 08:43

[ TEMATY ]

pożar

Francja

https://polskifr.fr

Poważne zniszczenia spowodował pożar, który wybuchł w sobotę rano w kościele należącym do polsko-francuskiej parafii Paroisse St. Paul w Corbeil-Essonnes w regionie paryskim w regionie Île-de-France. Spalona została całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje.

Jeden z francuskich strażaków w czasie pożaru wyniósł z kościoła Najświętszy Sakrament. Wnętrze świątyni jest doszczętnie zniszczone

„Z ciężkim sercem i głębokim smutkiem oraz troską zawiadamiam, iż dzisiaj rano wybuchł pożar w naszym kościele parafialnym. Zniszczenia są duże. Spalona jest całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Będziemy informować o rozwoju sytuacji. Prosimy o modlitwę” – napisał proboszcz ks. Andrzej Barnaś.

https://polskifr.fr

Portal polskifr.fr, wydawany przez Polską Misję Katolicką we Francji, opublikował prośbę o wsparcie parafii w usuwaniu skutków pożaru i remoncie. Kontakt: paroissestpaul.corbeil@gmail.com, +33 1 64 96 09 01.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję