Reklama

Dbajmy o niepodległość

Podczas uroczystości 97. rocznicy odzyskania niepodległości prezydent Andrzej Duda powiedział, że wolność nie jest dana raz na zawsze

Tradycyjnie najważniejsze uroczystości państwowe z okazji Święta Niepodległości odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. To miejsce jest bowiem szczególnym symbolem, który łączy czasy II Rzeczypospolitej ze współczesnością. Podczas uroczystej zmiany warty obecni byli: najwyższe władze państwowe, przedstawiciele Kościołów, korpus dyplomatyczny, dowódcy wojska oraz rzesza warszawiaków.

Reklama

– Wolność została przywrócona tutaj, na tym placu, w 1979 r.! Tam, gdzie stoi ten krzyż, stał Ojciec Święty Jan Paweł II i powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”. To było więcej niż salwa armatnia. Może nie zadrżały budynki i okna, ale zadrżały serca w całej Polsce. (...) Ludzie zobaczyli, że są razem, że myślą jednakowo i że mają jednakowe oczekiwania. Stali się na powrót wspólnotą – mówił Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do współczesnej kondycji Polski. Mówił o jej naprawie, aby była silna, uczciwa, a jej obywatele żyli coraz bardziej dostatnio. Najwięcej czasu poświęcił niepodległości, zarówno w aspekcie historycznym, jak i aktualnym. – Niepodległość, suwerenność i wolność nie są dane raz na zawsze. Trzeba się o nie starać i dbać, po to, żeby o nie nie walczyć, tak jak musiały walczyć pokolenia naszych prapradziadków i dziadków przez 123 lata – powiedział prezydent.

Święto 11 Listopada to także okazja do wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. W gronie kilkunastu wybitnych postaci znalazł się m.in. gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf, obrońca legendarnego Pałacyku Michla podczas Powstania Warszawskiego. Oprócz niego Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski otrzymał również ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. – Ojczyzna oprócz hołdu dla tych, którzy za nią polegli, musi pamiętać też o tych, którzy dla niej żyją i całym swoim życiem się jej poświęcają. Tych, którzy często narażając się, bronią tego, co najważniejsze dla Polski, dla narodu, często dla zwykłej przyzwoitości – podkreślił prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

2015-11-18 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica ŚDM w Krakowie: Drogowskazy papieża Franciszka dla młodych

2021-07-27 11:34

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

papież Franciszek

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Piąta rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie skłania do przypomnienia głównych wątków orędzia, jakie 2, 5 milionom młodych z całego świata przekazał tam papież Franciszek. Układa się ono w 10 przejrzystych drogowskazów.

1. Dzięki wam świat może być lepszy!

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję