Reklama

Niedziela Częstochowska

Ożywiać miłość do Jezusa przez Maryję

Rycerstwo Niepokalanej, istniejące przy parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku, 15 listopada br. obchodziło dzień skupienia połączony z wprowadzeniem do świątyni relikwii św. Jana Pawła II i 20-leciem działalności w parafii

2015-11-19 11:54

Niedziela częstochowska 47/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rocznica

relikwie

Rycerstwo Niepokalanej

Anna Buda

Ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Mszy św. w intencji dziękczynnej oraz za zmarłych i żyjących członków rycerstwa przewodniczył o. Stanisław Piętka OFMConv z Niepokalanowa – prezes narodowy Militia Immaculatae w Polsce. Najświętszą Ofiarę koncelebrowali: o. Ryszard Żuber OFMConv z ośrodka formacji Rycerstwa Niepokalanej, o. Krystian Żmuda z klasztoru Ojców Franciszkanów w Radomsku, ks. Wojciech Radoliński, asystent kościelny RN archidiecezji częstochowskiej, ks. Damian Krzyszkowski – opiekun RN w parafii pw. św. Maksymiliana Częstochowie, oraz gospodarz parafii proboszcz ks. kan. Mieczysław Wach.

Na uroczystości przybyli także: siostry z Niepokalanowa – s. Dorota i s. Teresa, kapłani opiekunowie poszczególnych grup rycerstwa, członkowie zarządu MI archidiecezji częstochowskiej na czele z prezes Bożeną Kasprzyk, wspólnoty rycerzy ze sztandarami z archidiecezji częstochowskiej oraz Bełchatowa (archidiecezja łódzka), władze samorządowe miasta i gminy Kamieńsk z burmistrzem Bogdanem Pawłowskim, poczty sztandarowe miejscowych szkół. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła schola młodzieżowa oraz orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej, zaś oprawę liturgiczną członkowie rycerstwa. Po centralnych uroczystościach miała miejsce część naukowo-artystyczna, która odbyła się w sali bankietowej w Kamieńsku. W programie znalazły się: konferencja o. Stanisława Piętki nt. „Razem z Niepokalaną dziękujemy za dar chrztu świętego...”, prezentacja 20-letniej historii rycerstwa, którą przedstawiła prezes Janina Strzelecka, oraz montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów szkoły podstawowej. Spotkanie zakończyło się modlitewnymi rozważaniami przed Najświętszym Sakramentem w parafialnej świątyni.

Niepokalana królową nieba i ziemi

O. Ryszard Żuber powiedział w kazaniu: – Chciałbym, aby zgodnie z pragnieniem św. Maksymiliana na każdym polskim sercu spoczął cudowny medalik Niepokalanej jako znak, że to serce bije jednym rytmem dla Niepokalanej, czuje Jej miłość i odpowiada na tę miłość! Podkreślił, że jeśli tyle osób nie nosi na swoim sercu cudownego medalika, to znaczy, że jeszcze jest dużo pracy do wykonania. – Mamy do zrobienia w świecie dużo więcej niż 100, 500 czy 1000 lat temu, bo nasze serca i miłość się dzisiaj doskonalą – powiedział. Nawiązał również do postaci św. Jana Pawła II, którego relikwie w tym dniu zostały uroczyście wprowadzone do świątyni. – Przychodzi, aby każdy z was mógł śmiało powiedzieć przed Bogiem i Matką Najświętszą: „Totus Tuus” – Cały Twój, Maryjo! Cały dla drugiego człowieka! – dodał.

Reklama

Prosił też, by rycerze, idąc za przykładem Ojca Świętego, mimo przeciwności, z jakimi się spotkają, nie ustawali w drodze, nie poddawali się i nie ulegali zniechęceniu, lecz szli z odwagą i nadzieją. – Przed wami wielkie zadanie – podkreślał. – Miejcie w sobie rycerza, ducha św. Jana Pawła II. On z Bożą pomocą liczył na serce każdego Polaka, bo zna się i rozumie tylko to serce, które najbardziej potrafi kochać Matkę Najświętszą. Dzięki waszej wierze i miłości świat pozna, że Panem jest Jezus, że Bóg jest Bogiem naszym prawdziwym, że Niepokalana jest królową nieba i ziemi i do Niej należy ostateczne zwycięstwo – zakończył.

Historia to nazwiska i daty

RN w parafii w Kamieńsku powstało 12 listopada 1995 r. Wówczas Matce Bożej Niepokalanej zawierzyły się 64 osoby. Wybrano także zarząd. Animatorem wspólnoty została Marianna Krakowiecka, która w 1999 r., zgodnie z nowymi statutami, została prezesem. W 2002 r. na czele nowego zarządu stanęła Janina Strzelecka, sprawując urząd przez 3 kadencje; w latach 2014-15 rządziła Barbara Sadawa, a od września br. ponownie pani Janina.

Zgodę na zawiązanie RN wyraził ówczesny proboszcz parafii ks. kan. Eugeniusz Kołodziejczyk. W ciągu 20 lat rycerstwem opiekowało się 9 księży. Obecnie od 6 lat pieczę nad rycerstwem sprawuje proboszcz ks. Mieczysław Wach.

Rycerska wspólnota stara się upamiętniać ważne wydarzenia, świętując okrągłe rocznice: na 5. rocznicę ufundowano sztandar wspólnoty; 10-lecie zapisało się w historii parafii zjazdem wspólnot archidiecezji, gdzie po raz pierwszy wybrano asystenta kościelnego RN (śp. ks. Krzysztof Jeziorowski); 15-lecie uczczono sprowadzeniem relikwii św. Maksymiliana, a 20-lecie zapisze się w kronice parafialnej pod hasłem relikwii św. Jana Pawła II i ufundowaniem feretronu św. Maksymiliana.

Formacja wspólnoty i jej działalność

Do rycerstwa w parafii należy 228 osób, z czego do stowarzyszenia – 52 osoby. Podczas spotkań formacyjnych w każdą 1. sobotę miesiąca rycerze zgłębiają wiedzę teologiczną i omawiają sprawy bieżące. Ponadto uczestniczą w Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za wszelkie obelgi, jakich doznaje Matka Boża.

RN bierze udział w uroczystościach kościelnych i narodowych, odwiedza chorych i modli się za zmarłych członków wspólnoty, angażuje się w działalność dobroczynną. Wspólnota prowadzi modlitwy, adoracje i czuwania; uczestniczy w Ogólnopolskich Dniach Modlitw RN w Niepokalanowie, dniach skupienia rejonu bełchatowskiego, diecezjalnych zjazdach czy Drodze Krzyżowej na górę Kamieńsk. Rycerze organizują także pielgrzymki krajowe do sanktuariów maryjnych, Miłosierdzia Bożego oraz tych związanych z życiem św. Maksymiliana.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wręczono diecezjalną nagrodę

2020-01-14 10:46

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2020, str. I

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Nagroda św. Maksymiliana

Robert Karp

Laureatka i nominowani do Nagrody św. Maksymiliana

Po raz kolejny wręczono Nagrodę św. Maksymiliana. W tym roku laureatką wyróżnienia została Urszula Kraus – nauczycielka z Bestwiny, prezes Rycerstwa Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej.

Chciałabym podziękować Panu Bogu za to, że mnie powołał do takiej funkcji. Dziękuję Maryi Niepokalanej za to, że mnie wybrała, a ja staram się wypełniać jej wolę, choć nie do końca tak udolnie, jakbym chciała. Celem rycerstwa jest zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną. Dużo jest przed nami – powiedziała Urszula Kraus. Wyraziła też wdzięczność swojemu mężowi za wsparcie i codzienną wspólną modlitwę.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w szkołach

2020-01-15 21:10

[ TEMATY ]

prześladowania

BOŻENA SZTAJNER

Władze Quebecu - francuskojęzycznej prowincji Kanady - chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Walka z religią w szkole to jedno z następstw nowego prawa o świeckości państwa. Za dwa lata kultura religijna ma zniknąć z podręczników. Zdaniem rządzących wspominanie o niej w szkole dyskryminuje ateistów.

Biskupi Quebecu wezwali władze do ponownego rozważenia tej decyzji. Podkreślili, że zajęcia te, które miały w istocie formę religioznawstwa, przyczyniały się do wzajemnego poznania i poszanowania mieszkańców regionu, chroniąc tym samym młodych przed wpływami radykalnych ideologii. Episkopat przypomniał ponadto, że to rodzice powinni mieć decydujące zdanie w sprawie wychowania swych dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości ku czci św. Antoniego Opata w Watykanie

2020-01-17 21:06

[ TEMATY ]

Watykan

św. Antoni Opat

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Dziś, kiedy Kościół katolicki czci św. Antoniego Opata, patrona zwierząt, plac przed bazyliką św. Piotra zamienił się w fermę.

Do Watykanu zjechali się włoscy rolnicy ze związku „Coldiretti” przywożąc ze sobą zwierzęta – w klatakach na placu Piusa XII, na końcu ulicy Conciliazione pojawiły się króliki, kury, gęsi, kozy, barany, osły, krowy i konie.

O godz. 10.30, w Bazylice św. Piotra, przy ołtarzu Katedry, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem kard. Angelo Comastriego, wikarusza papieskiego dla Państwa Watykańskiego i archiprezbitera Bazyliki watykańskiej. Po celebracji eucharystycznej kard. Comastri udzielił błogosławieństwa rolnikom i hodowcom oraz ich zwierzętom.

W tym roku obchody patrona rolników poświęcone były w szczególności wartości rodziny chłopskiej i szacunku dla Stworzenia.
Na zakończenie uroczystości odbyła się parada pułku kawalerii Rzymu (Lancieri di Montebello) i reprezentacji innych konnych oddziałów włoskiej armii oraz przedstawicieli tzw. butteri (pasterze na koniach z Maremmy, nadmorskiego regionu Toskanii i Lacjum).

Na obchody św. Antoniego Opata przybyła do Watykanu także francuska rodzina, młoda para z dwójką dzieci, która pielgrzymowała Drogą Franków (via Francigena) w towarzystwie dwóch osiołków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję