Reklama

Niedziela Częstochowska

Ożywiać miłość do Jezusa przez Maryję

Rycerstwo Niepokalanej, istniejące przy parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku, 15 listopada br. obchodziło dzień skupienia połączony z wprowadzeniem do świątyni relikwii św. Jana Pawła II i 20-leciem działalności w parafii

Niedziela częstochowska 47/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rocznica

relikwie

Rycerstwo Niepokalanej

Anna Buda

Ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Mszy św. w intencji dziękczynnej oraz za zmarłych i żyjących członków rycerstwa przewodniczył o. Stanisław Piętka OFMConv z Niepokalanowa – prezes narodowy Militia Immaculatae w Polsce. Najświętszą Ofiarę koncelebrowali: o. Ryszard Żuber OFMConv z ośrodka formacji Rycerstwa Niepokalanej, o. Krystian Żmuda z klasztoru Ojców Franciszkanów w Radomsku, ks. Wojciech Radoliński, asystent kościelny RN archidiecezji częstochowskiej, ks. Damian Krzyszkowski – opiekun RN w parafii pw. św. Maksymiliana Częstochowie, oraz gospodarz parafii proboszcz ks. kan. Mieczysław Wach.

Na uroczystości przybyli także: siostry z Niepokalanowa – s. Dorota i s. Teresa, kapłani opiekunowie poszczególnych grup rycerstwa, członkowie zarządu MI archidiecezji częstochowskiej na czele z prezes Bożeną Kasprzyk, wspólnoty rycerzy ze sztandarami z archidiecezji częstochowskiej oraz Bełchatowa (archidiecezja łódzka), władze samorządowe miasta i gminy Kamieńsk z burmistrzem Bogdanem Pawłowskim, poczty sztandarowe miejscowych szkół. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła schola młodzieżowa oraz orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej, zaś oprawę liturgiczną członkowie rycerstwa. Po centralnych uroczystościach miała miejsce część naukowo-artystyczna, która odbyła się w sali bankietowej w Kamieńsku. W programie znalazły się: konferencja o. Stanisława Piętki nt. „Razem z Niepokalaną dziękujemy za dar chrztu świętego...”, prezentacja 20-letniej historii rycerstwa, którą przedstawiła prezes Janina Strzelecka, oraz montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów szkoły podstawowej. Spotkanie zakończyło się modlitewnymi rozważaniami przed Najświętszym Sakramentem w parafialnej świątyni.

Niepokalana królową nieba i ziemi

Reklama

O. Ryszard Żuber powiedział w kazaniu: – Chciałbym, aby zgodnie z pragnieniem św. Maksymiliana na każdym polskim sercu spoczął cudowny medalik Niepokalanej jako znak, że to serce bije jednym rytmem dla Niepokalanej, czuje Jej miłość i odpowiada na tę miłość! Podkreślił, że jeśli tyle osób nie nosi na swoim sercu cudownego medalika, to znaczy, że jeszcze jest dużo pracy do wykonania. – Mamy do zrobienia w świecie dużo więcej niż 100, 500 czy 1000 lat temu, bo nasze serca i miłość się dzisiaj doskonalą – powiedział. Nawiązał również do postaci św. Jana Pawła II, którego relikwie w tym dniu zostały uroczyście wprowadzone do świątyni. – Przychodzi, aby każdy z was mógł śmiało powiedzieć przed Bogiem i Matką Najświętszą: „Totus Tuus” – Cały Twój, Maryjo! Cały dla drugiego człowieka! – dodał.

Prosił też, by rycerze, idąc za przykładem Ojca Świętego, mimo przeciwności, z jakimi się spotkają, nie ustawali w drodze, nie poddawali się i nie ulegali zniechęceniu, lecz szli z odwagą i nadzieją. – Przed wami wielkie zadanie – podkreślał. – Miejcie w sobie rycerza, ducha św. Jana Pawła II. On z Bożą pomocą liczył na serce każdego Polaka, bo zna się i rozumie tylko to serce, które najbardziej potrafi kochać Matkę Najświętszą. Dzięki waszej wierze i miłości świat pozna, że Panem jest Jezus, że Bóg jest Bogiem naszym prawdziwym, że Niepokalana jest królową nieba i ziemi i do Niej należy ostateczne zwycięstwo – zakończył.

Historia to nazwiska i daty

RN w parafii w Kamieńsku powstało 12 listopada 1995 r. Wówczas Matce Bożej Niepokalanej zawierzyły się 64 osoby. Wybrano także zarząd. Animatorem wspólnoty została Marianna Krakowiecka, która w 1999 r., zgodnie z nowymi statutami, została prezesem. W 2002 r. na czele nowego zarządu stanęła Janina Strzelecka, sprawując urząd przez 3 kadencje; w latach 2014-15 rządziła Barbara Sadawa, a od września br. ponownie pani Janina.

Reklama

Zgodę na zawiązanie RN wyraził ówczesny proboszcz parafii ks. kan. Eugeniusz Kołodziejczyk. W ciągu 20 lat rycerstwem opiekowało się 9 księży. Obecnie od 6 lat pieczę nad rycerstwem sprawuje proboszcz ks. Mieczysław Wach.

Rycerska wspólnota stara się upamiętniać ważne wydarzenia, świętując okrągłe rocznice: na 5. rocznicę ufundowano sztandar wspólnoty; 10-lecie zapisało się w historii parafii zjazdem wspólnot archidiecezji, gdzie po raz pierwszy wybrano asystenta kościelnego RN (śp. ks. Krzysztof Jeziorowski); 15-lecie uczczono sprowadzeniem relikwii św. Maksymiliana, a 20-lecie zapisze się w kronice parafialnej pod hasłem relikwii św. Jana Pawła II i ufundowaniem feretronu św. Maksymiliana.

Formacja wspólnoty i jej działalność

Do rycerstwa w parafii należy 228 osób, z czego do stowarzyszenia – 52 osoby. Podczas spotkań formacyjnych w każdą 1. sobotę miesiąca rycerze zgłębiają wiedzę teologiczną i omawiają sprawy bieżące. Ponadto uczestniczą w Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za wszelkie obelgi, jakich doznaje Matka Boża.

RN bierze udział w uroczystościach kościelnych i narodowych, odwiedza chorych i modli się za zmarłych członków wspólnoty, angażuje się w działalność dobroczynną. Wspólnota prowadzi modlitwy, adoracje i czuwania; uczestniczy w Ogólnopolskich Dniach Modlitw RN w Niepokalanowie, dniach skupienia rejonu bełchatowskiego, diecezjalnych zjazdach czy Drodze Krzyżowej na górę Kamieńsk. Rycerze organizują także pielgrzymki krajowe do sanktuariów maryjnych, Miłosierdzia Bożego oraz tych związanych z życiem św. Maksymiliana.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Acheiropoietos nie ręką ludzką uczyniony

O badaniach Całunu Turyńskiego i przesłaniu, które niesie zachowany tam wizerunek, z prof. Aldo Guareschim z Uniwersytetu Turyńskiego rozmawia ks. Jacek Molka

Ks. Jacek Molka: - Jest Pan Profesor jednym z najbardziej znanych badaczy Całunu Turyńskiego. Kiedy i jak rozpoczęła się Pańska przygoda z Całunem?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – w RS:X złoty medal dla Badloe, Myszka zdyskwalifikowany

2021-07-31 09:53

[ TEMATY ]

sport

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Holender Kiran Badloe zdobył złoty medal w olimpijskich regat żeglarskich w windsurfingowej klasie RS:X. Piotr Myszka został z powodu falstartu zdyskwalifikowany w wyścigu finałowym i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Przed finałem Polak zajmował czwarte miejsce. W ostatnim wyścigu za falstart oprócz niego zostali zdyskwalifikowani także Francuz Thomas Goyard oraz Włoch Mattia Camboni, z którymi Myszka miała walczyć o medale. Przed sobotnim startem Polak tracił do zajmującego trzecie miejsce Włocha tylko trzy punkty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję