Reklama

Niedziela Rzeszowska

Konkurs recytatorski

Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała...

Przed kilku laty z inicjatywy nauczycieli Stanisława Kuli i Barbary Skóry-Czachor zorganizowany został w Sokołowie wojewódzki konkurs recytatorski „Kiedy trzeba...” poświęcony literaturze i historii Polski. W bieżącym roku, 30 października, odbyła się już siódma edycja tej imprezy

Niedziela rzeszowska 47/2015, str. 6

[ TEMATY ]

konkurs

Bartosz Walicki

Zespół Pieśni i Tańca "Kalina" z Trzebosi

Zespół Pieśni i Tańca

Miejscem recytacji była sala widowiskowa sokołowskiego Ośrodka Kultury. Organizatorami konkursu były: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim oraz działająca przy nim 26. Drużyna Harcerska. Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjął prof. dr hab. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Konkurs miał na celu propagowanie piękna poezji i prozy polskiej, rozwijanie aktorskich i recytatorskich uzdolnień młodzieży, uświadomienie jej związku z historią naszego kraju oraz rozwijanie wrażliwości młodych ludzi. Do poetyckich zmagań zaproszeni zostali gimnazjaliści z terenu województwa podkarpackiego. W bieżącym roku uczestnikom zaproponowano poznanie i zaprezentowanie utworów poetyckich lub fragmentów prozy oddających malowniczość i piękno przyrody Polski.

Reklama

Do konkursu przystąpiło 28 osób z różnych stron Podkarpacia. Przywitał ich gospodarz wydarzenia Stanisław Kula. Osobne słowa do uczestników skierował prof. dr hab. Kazimierz Ożóg. Dużą atrakcją był występ Szkolnego Dziewczęcego Zespołu Pieśni Ludowej „Kalina” z Trzebosi prowadzonego przez dr. Przemysława Prucnala.

Najwyższe miejsce zajęła Żaneta Kosior z Zaczernia. II miejsce przypadło w udziale ex aequo Weronice Piersiak z Górna i Filipowi Rząsie z Sokołowa. III nagrodę otrzymali: Dominik Bigos z Wadowic Górnych, Gabriela Drozdowska i Krzysztof Sendera z Nowej Wsi. Oprócz tego jurorzy przyznali kilka wyróżnień. Otrzymali je: Julia Nurzyńska i Julia Darłak z Gnojnicy Dolnej, Klaudia Cisek z Trzebosi, Anna Kolano z Kamienia, Katarzyna Proszek ze Stalowej Woli, Magdalena Smoła z Nienadówki, Paulina Bieniek z Zaczernia, Natalia Jurkowska z Wadowic Górnych i Julia Czekajska z Nowej Wsi.

Laureaci i osoby wyróżnione otrzymały atrakcyjne nagrody. Ponadto każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom i pamiątkowy upominek. Na wszystkich czekał też poczęstunek. Sponsorami byli: Powiat Rzeszowski, Urząd Gminy i Miasta w Sokołowie Małopolskim, Lokalna Grupa Działania „Eurogalicja”, Bank Spółdzielczy w Sokołowie Małopolskim oraz miejscowe firmy „Ceramix” i „Spark System”. Malowniczą dekorację przygotowała natomiast nauczycielka Małgorzata Kwolek.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza modlitwa za Ojczyznę

„Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie” – to słowa pieśni, która towarzyszyła Polakom od czasu zaborów, jednej z najczęściej powtarzanych w kościołach modlitw za Ojczyznę. Do historii przeszły również słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Znane są też inne teksty modlitw za Ojczyznę, które w różnych okresach naszych dziejów kierowane były do Boga przez kapłanów, poetów i polityków. Są one zapisane w dziełach m.in. ks. Piotra Skargi, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, a z bardziej współczesnych – Jana Pawła II, prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i wielu innych.

CZYTAJ DALEJ

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

[ TEMATY ]

rocznica

Światowe Dni Młodzieży

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W roku 2016 młodzi odwiedzili 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Aby dobrze przygotować się do przyjęcia gości w każdej spośród diecezji zostało powołane Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizowała lokalna młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję