Reklama

By nie popaść w luksus milczenia

„Dwudziesty pierwszy wiek miał być czasem swobód, wolności i pokoju. Tymczasem tuż obok nas giną niewinni ludzie, tylko dlatego, że są chrześcijanami. To na nas, Europejczykach, spoczywa odpowiedzialność za los naszych sióstr i braci. Dlatego to tu, w Polsce, gdzie przez wieki wolność religijna była wartością podstawową, organizujemy niezwykłej skali wydarzenie – Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan. Bo ceną za obojętność jest ludzkie życie”– tymi jakże znaczącymi słowami zapraszał na kongres jego inicjator prof. Ryszard Legutko, europoseł

Niedziela Ogólnopolska 50/2015, str. 24

[ TEMATY ]

kongres

Agnieszka Konik-Korn

W kongresie uczestniczyli świadkowie współczesnych prześladowań chrześcijan

W kongresie uczestniczyli świadkowie współczesnych prześladowań
chrześcijan

W auli św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach 28 listopada br. zgromadzili się ci, którym los prześladowanych chrześcijan leży na sercu, a za stołem prezydialnym zasiedli świadkowie tych prześladowań, politycy i prawnicy, którzy dyskutowali o tym problemie. Najbardziej poruszającą część kongresu stanowiły świadectwa przedstawiane przez duchownych katolickich, którzy towarzyszą prześladowanym chrześcijanom w Pakistanie, Egipcie i Iraku.

Ich wiara promieniuje

Na początku spotkania głos zabrał ks. Waldemar Cisło, dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który mówił, że tym, co możemy czynić, jest bycie głosem tych, którzy dziś głosu nie mają. Podkreślał, jak ważne jest, byśmy nie popadli w luksus milczenia. Nie chodzi tylko o to, by wyrażać naszą solidarność poprzez pomoc materialną, choć jest to bardzo istotne. Ważne jest również naciskanie na polityków różnych szczebli, żeby podstawowe prawo człowieka do życia w wolności religijnej było szanowane, niezależnie od tego, jaka to religia.

Moderujący tę część kongresu ks. Andrzej Halemba, sekretarz Komisji Misyjnej Episkopatu Polski, podkreślał, że choć prezentowane są czarne obrazy, to jaśnieją na nich niezwykłe gwiazdy – ludzie, którzy swoje chrześcijaństwo przeżywają dogłębnie, a ich wiara promieniuje.

Świadectwa

Arcybiskup Karaczi w Pakistanie Joseph Coutts podawał przykłady okrutnego traktowania chrześcijan, zabijanych nieraz bez powodu przez fanatyków muzułmańskich. Zwrócił uwagę, że w państwie muzułmańskim, jakim jest Pakistan, chrześcijaństwo nie zawsze jest postrzegane właściwie. Po zniszczeniu World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r. Amerykanie rozpoczęli bowiem ataki i bombardowania w Afganistanie, który bezpośrednio sąsiaduje z Pakistanem, a kolejnym krokiem było wkroczenie wojsk NATO, co odbierane jest w tym regionie jak najazd, okupacja, gdyż siły zachodnie są utożsamiane z chrześcijańskimi. Dlatego również pakistańscy chrześcijanie uznawani są za zagrożenie.

Reklama

Biskup Asjutu w Egipcie Kyrillos Kamal William Samaan, duchowny katolicki obrządku koptyjskiego, opisując sytuację chrześcijan w tym regionie, zwrócił uwagę na fakt, że tamtejsze władze państwowe nie informują o prawdziwej liczbie egipskich chrześcijan, Koptów, przez co nie mają oni udziału w życiu politycznym. Duchowny mówił też o sytuacji kobiet i młodzieży w życiu publicznym, o ogromnym bezrobociu wśród chrześcijan oraz o trudnościach w porozumiewaniu się między pokoleniami w rodzinach.

Poruszający był głos biskupa kurialnego chaldejskiego patriarchatu Babilonu w Iraku Shlemona Warduni. Mówił on, że mamy obowiązek podejmować działania w obronie chrześcijan, tym bardziej że widzimy, iż na świecie człowiek nie jest już tym, kim był. Wielu chrześcijan cierpi, ale wielu z nich także nie wie, kim jest Bóg. – Dwa lata temu byłem na podobnym spotkaniu we Włoszech – mówił biskup. – Powiedziałem wtedy zebranym, że jeżeli nie będziemy współpracować w jedności, jutro do naszych drzwi zapuka ISIS i powie: „No to jesteśmy”. Tak właśnie dzieje się już we Francji i w innych miejscach na świecie. Proszę, zróbmy coś dla pokoju! – apelował patriarcha.

Podczas panelu świadectw zebrani mogli również wysłuchać rewelacyjnego wykładu ks. prof. Henryka Witczyka z KUL-u pt. „Demoniczne Państwo prześladuje chrześcijan. Orędzie Księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła”, jakże aktualnego w dzisiejszych czasach.

Obudzić sumienia

Słowo podziękowania za organizację kongresu wypowiedział kard. Stanisław Dziwisz, podkreślając, że takie formy działania służą budzeniu sumień. – Nie można dopuścić do tego, aby chrześcijanie żyjący w krajach muzułmańskich zostali złożeni na ołtarzu zmowy milczenia przez swoich współbraci żyjących wygodnie w krajach Zachodu – mówił. – Owa zmowa milczenia wiąże się z różnorodnymi układami politycznymi, z uprawianiem pustego dialogu, który nie dba o zasadę wzajemności.

Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan został zorganizowany przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Organizatorzy zapowiadają, że podobnych inicjatyw będzie więcej.

2015-12-09 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: pierwszy Ogólnopolski Kongres Liderek wspólnot Kobiet w Kościele

[ TEMATY ]

kongres

Ks. Paweł Kłys

Blisko 100 kobiet zaangażowanych w diecezjalne i parafialne duszpasterstwa kobiet w całej Polsce uczestniczy w Łodzi w pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Liderek i Duszpasterzy wspólnot Kobiet działających w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce.

Hasłem Kongresu jest: Chryzmat i apostolstwo Kobiet w Kościele. – Widzimy, że rozwija się co raz więcej wspólnot dla kobiet w Kościele. W ramach tworzącego się duszpasterstwa kobiet chcieliśmy zjednoczyć te wszystkie wspólnoty, byśmy mieli jeden cel, jedno działanie, jedną wspólną drogę. Tą drogą jest oczywiście rozwój duchowy i rozwój religijny kobiet w Kościele. – tłumaczy ks. dr. Paweł Gabara, gospodarz łódzkiego spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek potępia niemiecką drogę synodalną

2023-01-26 09:52

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W opublikowanym w środę wywiadzie papież Franciszek potępił niemiecką drogę synodalną jako elitarną, niepomocną i niosącą zagrożenie dla procesów kościelnych. „Niemieckie doświadczenie nie pomaga”, powiedział papież Associated Press zapytany o kontrowersyjny proces, wyjaśniając, że dialog powinien obejmować „cały lud Boży”.

Ojciec Święty przeciwstawił niemieckie wydarzenie, które nie jest synodem, poszerzonemu niedawno synodowi Kościoła powszechnego na temat synodalności. Zaznaczył, że celem synodu powszechnego jest „pomoc tej bardziej elitarnej (niemieckiej) drodze, aby nie skończyła się jakoś źle, ale aby była również zintegrowana z Kościołem”. Zaznaczył, że w przypadku procesu niemieckiego „coś bardzo, bardzo ideologicznego podstępnie wkracza do Kościoła. Kiedy ideologia angażuje się w procesy kościelne, Duch Święty idzie do domu, ponieważ ideologia pokonuje Ducha Świętego” - powiedział w obszernym wywiadzie, w którym nie zabrakło uwag na temat stanowiska Kościoła w sprawie homoseksualizmu, utraty papieża-seniora Benedykta XVI - i stanu swego zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję