Reklama

By nie popaść w luksus milczenia

„Dwudziesty pierwszy wiek miał być czasem swobód, wolności i pokoju. Tymczasem tuż obok nas giną niewinni ludzie, tylko dlatego, że są chrześcijanami. To na nas, Europejczykach, spoczywa odpowiedzialność za los naszych sióstr i braci. Dlatego to tu, w Polsce, gdzie przez wieki wolność religijna była wartością podstawową, organizujemy niezwykłej skali wydarzenie – Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan. Bo ceną za obojętność jest ludzkie życie”– tymi jakże znaczącymi słowami zapraszał na kongres jego inicjator prof. Ryszard Legutko, europoseł

Niedziela Ogólnopolska 50/2015, str. 24

[ TEMATY ]

kongres

Agnieszka Konik-Korn

W kongresie uczestniczyli świadkowie współczesnych prześladowań chrześcijan

W kongresie uczestniczyli świadkowie współczesnych prześladowań
chrześcijan

W auli św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach 28 listopada br. zgromadzili się ci, którym los prześladowanych chrześcijan leży na sercu, a za stołem prezydialnym zasiedli świadkowie tych prześladowań, politycy i prawnicy, którzy dyskutowali o tym problemie. Najbardziej poruszającą część kongresu stanowiły świadectwa przedstawiane przez duchownych katolickich, którzy towarzyszą prześladowanym chrześcijanom w Pakistanie, Egipcie i Iraku.

Ich wiara promieniuje

Na początku spotkania głos zabrał ks. Waldemar Cisło, dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który mówił, że tym, co możemy czynić, jest bycie głosem tych, którzy dziś głosu nie mają. Podkreślał, jak ważne jest, byśmy nie popadli w luksus milczenia. Nie chodzi tylko o to, by wyrażać naszą solidarność poprzez pomoc materialną, choć jest to bardzo istotne. Ważne jest również naciskanie na polityków różnych szczebli, żeby podstawowe prawo człowieka do życia w wolności religijnej było szanowane, niezależnie od tego, jaka to religia.

Reklama

Moderujący tę część kongresu ks. Andrzej Halemba, sekretarz Komisji Misyjnej Episkopatu Polski, podkreślał, że choć prezentowane są czarne obrazy, to jaśnieją na nich niezwykłe gwiazdy – ludzie, którzy swoje chrześcijaństwo przeżywają dogłębnie, a ich wiara promieniuje.

Świadectwa

Arcybiskup Karaczi w Pakistanie Joseph Coutts podawał przykłady okrutnego traktowania chrześcijan, zabijanych nieraz bez powodu przez fanatyków muzułmańskich. Zwrócił uwagę, że w państwie muzułmańskim, jakim jest Pakistan, chrześcijaństwo nie zawsze jest postrzegane właściwie. Po zniszczeniu World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r. Amerykanie rozpoczęli bowiem ataki i bombardowania w Afganistanie, który bezpośrednio sąsiaduje z Pakistanem, a kolejnym krokiem było wkroczenie wojsk NATO, co odbierane jest w tym regionie jak najazd, okupacja, gdyż siły zachodnie są utożsamiane z chrześcijańskimi. Dlatego również pakistańscy chrześcijanie uznawani są za zagrożenie.

Biskup Asjutu w Egipcie Kyrillos Kamal William Samaan, duchowny katolicki obrządku koptyjskiego, opisując sytuację chrześcijan w tym regionie, zwrócił uwagę na fakt, że tamtejsze władze państwowe nie informują o prawdziwej liczbie egipskich chrześcijan, Koptów, przez co nie mają oni udziału w życiu politycznym. Duchowny mówił też o sytuacji kobiet i młodzieży w życiu publicznym, o ogromnym bezrobociu wśród chrześcijan oraz o trudnościach w porozumiewaniu się między pokoleniami w rodzinach.

Reklama

Poruszający był głos biskupa kurialnego chaldejskiego patriarchatu Babilonu w Iraku Shlemona Warduni. Mówił on, że mamy obowiązek podejmować działania w obronie chrześcijan, tym bardziej że widzimy, iż na świecie człowiek nie jest już tym, kim był. Wielu chrześcijan cierpi, ale wielu z nich także nie wie, kim jest Bóg. – Dwa lata temu byłem na podobnym spotkaniu we Włoszech – mówił biskup. – Powiedziałem wtedy zebranym, że jeżeli nie będziemy współpracować w jedności, jutro do naszych drzwi zapuka ISIS i powie: „No to jesteśmy”. Tak właśnie dzieje się już we Francji i w innych miejscach na świecie. Proszę, zróbmy coś dla pokoju! – apelował patriarcha.

Podczas panelu świadectw zebrani mogli również wysłuchać rewelacyjnego wykładu ks. prof. Henryka Witczyka z KUL-u pt. „Demoniczne Państwo prześladuje chrześcijan. Orędzie Księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła”, jakże aktualnego w dzisiejszych czasach.

Obudzić sumienia

Słowo podziękowania za organizację kongresu wypowiedział kard. Stanisław Dziwisz, podkreślając, że takie formy działania służą budzeniu sumień. – Nie można dopuścić do tego, aby chrześcijanie żyjący w krajach muzułmańskich zostali złożeni na ołtarzu zmowy milczenia przez swoich współbraci żyjących wygodnie w krajach Zachodu – mówił. – Owa zmowa milczenia wiąże się z różnorodnymi układami politycznymi, z uprawianiem pustego dialogu, który nie dba o zasadę wzajemności.

Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan został zorganizowany przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Organizatorzy zapowiadają, że podobnych inicjatyw będzie więcej.

2015-12-09 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Problemy współczesnej polityki: konflikty zbrojne i terroryzm

[ TEMATY ]

kongres

Katarzyna Cegielska

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się pierwszy dzień Międzynarodowego Kongresu „PROBLEMY WSPÓŁCZESNEJ POLITYKI: Konflikty zbrojne i terroryzm”.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję