Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Artyści w hołdzie Męczennikom

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2016, str. 1

[ TEMATY ]

wystawa

TT

O franciszkanach z Pariacoto opowiedzieli swoimi pracami takz˙e młodzi artys´ci

O franciszkanach z Pariacoto opowiedzieli swoimi pracami takz˙e młodzi artys´ci

Wystawę „Od św. Franciszka do bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa” można oglądać do 23 stycznia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej przy ul. Zamkowej w Żywcu.

Reklama

Na ekspozycji zaprezentowano m.in. obrazy na szkle, rzeźby, płaskorzeźby, linoryty i drzeworyty przedstawiające bł. o. Michała Tomaszka i bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego – franciszkanów zamordowanych w 1991 r. przez terrorystów w Pariacoto w peruwiańskich Andach i wyniesionych na ołtarze jako pierwszych polskich misjonarzy męczenników w grudniu 2015 r. Wśród prac zgromadzonych na wystawie w Żywcu są obrazy na szkle autorstwa wybitnego ludowego twórcy Józefa Hulki. Na wystawę nadesłano 37 prac wykonanych przez twórców z Polski oraz jednej artystki z USA. Autorami są zarówno twórcy profesjonalni, artyści ludowi, jak i amatorzy, w tym młodzi, głównie ze szkół podstawowych z Żywca, Bielska-Białej i Krakowa. – To swoisty hołd artystów złożony Franciszkanom i Kościołowi. Powstały znakomite prace – powiedział Zbigniew Micherdziński, inicjator przedsięwzięcia.

Wystawę otwarto 20 grudnia. Przed wernisażem, w żywieckiej konkatedrze odprawiona została Msza św. Podczas Eucharystii prowincjał o. Jarosław Zachariasz OFMConv, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, z której wywodzili się błogosławieni męczennicy, przypomniał słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w Betlejem w 2000 r., o tym, że żłóbek i krzyż są tą samą tajemnicą odkupieńczej miłości. W homilii o. Bogdan Kocańda OFMConv, kustosz rychwałdzkiego klasztoru, do którego pielgrzymował w młodości pochodzący z Łękawicy bł. o. Michał Tomaszek, podkreślił, że męczennicy z Pariacoto uwalniają nas od relatywizmu wiary. – Oni oddali swoje życie, by inni mogli żyć w godności i prawdzie. W ten sposób udowodnili, że to, co dobre i święte, ze złym światem wygrywa – podkreślił duchowny.

Ekspozycję zorganizowali: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Muzeum Miejskie w Żywcu.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza święta z Ameryki

Niedziela warszawska 38/2017, str. 5

[ TEMATY ]

wystawa

Wojciech Łączyński

Kard. Kazimierz Nycz i Ambasador Peru podczas otwarcia wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Kard. Kazimierz Nycz i Ambasador Peru podczas
otwarcia wystawy w Muzeum Archidiecezji
Warszawskiej

Gdy była niemowlęciem, jeden ze służących zauważył, że po przykryciu jej twarzy kocykiem, ta przemieniła się w piękną różę. To tylko jedna z ciekawostek, którą można poznać na nowej wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie

Uroczyste otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. W homilii hierarcha, przypominając biografię tej pochodzącej z Peru świętej, wyraził nadzieję, że zbliży ona do siebie nasze narody. – Niech modlitwa w naszej archikatedrze będzie nie tylko uczczeniem św. Róży z Limy w roku 400-lecia jej śmierci, ale niech będzie też modlitwą o to, byśmy się zbliżyli do siebie wszyscy, tak jak ona zbliżała do siebie ludzi. Byśmy umieli wejść na drogę modlitwy kontemplacyjnej, tak jak ona potrafiła na nią wejść i umieli brać codzienny krzyż swego życiowego powołania, nieść go i naśladować Chrystusa – powiedział Metropolita Warszawski.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję